Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti > Antika
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Antika Sve što pronađete u internetu, knjigama i sl. a mislite da spada u ovaj vremenski period

Odgovor
 
Teme - opcije
  #11  
Staro 26.01.2010, 17:35
Korisnička slika od perun
perun perun je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 28.10.2005
Starost: 53
prilozi: 794
Zahvaljivao se: 1
Dobio je 1 zahvalnicu za 1 prilog
Poenta je da je bitno pokupiti pokretne arheoloske nalaze koji nece biti prijavljeni a ostalo za opste dobro drustva treba prekriti betonom i asfaltom. Viminaciju 13000 grobova kazu da je do sada otkopano a pronadjeno stotinjak komada nakita od zlata.
odgoovorite sa citatom
  #12  
Staro 26.01.2010, 18:51
miligor
Gost
 
prilozi: n/a
Šta nama treba?

Ne treba nama istorijskih nalazišta od kojih bi mogli napraviti turističke atrakcije, da počnu da dolaze stranci da ih gledaju pa da počnu pomalo menjati mišljenje o nama i da pokažemo svima da nismo čopor babuna koji jedino znaju da ratuju i kradu. Da vide da su ovde bile civilizacije koje su ostavile traga i u kojima smo mi sami bili deo priče. TO NAMA NE TREBA!!! Nama trebaju gologuze pevaljke sa pinka, Mišković i Kostić koji su opljačkali državu i postali najveći zemljoposednici u Evropi, bande kao Pink Panter za pljačkanje juvelirnica po svetu, dileri droge, ratni zločinci i kriminalci kao idoli mladima, razni Kovačevići što tuku studente po Americi pa posle mi plaćamo. E to nama treba da u njih ulažemo pare i da se sa njima dičimo i pokazujemo po svetu.....a istorija i kultura da se zatrpa za bolje dane.
odgoovorite sa citatom
  #13  
Staro 26.01.2010, 19:21
Korisnička slika od pataren
pataren pataren je offline
Korisnik
 
Registriran : 22.09.2009
prilozi: 91
Zahvaljivao se: 5
Dobio je 4 zahvalnice(a/u) za 2 priloga
Samo pod zemljom ce ostati najbolje sacuvano. Mozda to nekima zvuci cudno ali pogotovo u tim urbanim sredinama to je jako tesko sacuvati na pravi nacin. Pogotovo sto takvi ''temelji'' ljudima koji su slabo upuceni u arheologiju i historiju ne znace nista. A na kraju krajeva obicno vecina takvih nalazista i lokaliteta i nije neko spektakularno otkrice u arheologiji. Druga bi stavr bila kada bi se izvrsila rekonstrukcija jednog takvog objekta kao sto se to cesto radi sa neolitskim ili bronzanodobnim kucama i onda one kao takve predstavljaju ''zivu'' arheologiju. To i jeste svrha arheologije
odgoovorite sa citatom
  #14  
Staro 26.01.2010, 21:29
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 64
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Citat:
citat od miligor Prikažite prilog
Ne treba nama istorijskih nalazišta od kojih bi mogli napraviti turističke atrakcije, da počnu da dolaze stranci da ih gledaju pa da počnu pomalo menjati mišljenje o nama i da pokažemo svima da nismo čopor babuna koji jedino znaju da ratuju i kradu. Da vide da su ovde bile civilizacije koje su ostavile traga i u kojima smo mi sami bili deo priče. TO NAMA NE TREBA!!! Nama trebaju gologuze pevaljke sa pinka, Mišković i Kostić koji su opljačkali državu i postali najveći zemljoposednici u Evropi, bande kao Pink Panter za pljačkanje juvelirnica po svetu, dileri droge, ratni zločinci i kriminalci kao idoli mladima, razni Kovačevići što tuku studente po Americi pa posle mi plaćamo. E to nama treba da u njih ulažemo pare i da se sa njima dičimo i pokazujemo po svetu.....a istorija i kultura da se zatrpa za bolje dane.
Bravo jedini, ovo što si naveo sigurno je kratkog vijeka, ali na žalost još uvijek je taj teret na leđima poštenih ljudi, a ti smradovi nemaju pojma o ratovanju. Današnji ratnik mora biti jako dobro potkovan znanjem i mudrošću, danas je to osnovni preduvijet za dobivanje obične bitke, o ratu da ne govorim, a oni jadni u svom neznanju i prokletstvu nastoje lažirati sve ono što je svima nama sveto. Siguran sam da ku_ rvini sinovi odumiru, a svi normalni ljudi moraju dati sve od sebe da sotona nikad više ne zavlada našim umom.
odgoovorite sa citatom
  #15  
Staro 26.01.2010, 22:20
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 64
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Citat:
citat od pataren Prikažite prilog
Samo pod zemljom ce ostati najbolje sacuvano. Mozda to nekima zvuci cudno ali pogotovo u tim urbanim sredinama to je jako tesko sacuvati na pravi nacin. Pogotovo sto takvi ''temelji'' ljudima koji su slabo upuceni u arheologiju i historiju ne znace nista. A na kraju krajeva obicno vecina takvih nalazista i lokaliteta i nije neko spektakularno otkrice u arheologiji. Druga bi stavr bila kada bi se izvrsila rekonstrukcija jednog takvog objekta kao sto se to cesto radi sa neolitskim ili bronzanodobnim kucama i onda one kao takve predstavljaju ''zivu'' arheologiju. To i jeste svrha arheologije
Ebiga sad, ako ostane pod zemljom očerupano, kao što vjerovatno jest, nema svrhe. U normalnom svijetu takve uređene i konzervirane arheološke destinacije služe na diku i ponos gradu, uz osmišljeni turistički aranžman donose znatnu financijsku dobit, odnosno probitak grada.
Ovo što si napisao je mrtva filozofija iz pedesetih godina prošlog stoljeća, koja nema veze sa sadašnjošću. U Hrvatskoj se rade iste gluposti, ali u manjem obimu. Posjetite Englesku da spoznate smisao stvari, zarađaju lovu na smiješnim stvarima, a mi zatrpavamo čudesa radi ebene ceste, pomakni cestu, bar to nije problem.
odgoovorite sa citatom
  #16  
Staro 26.01.2010, 23:06
Korisnička slika od dropsyblood
dropsyblood dropsyblood je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 10.03.2005
mjesto: U bekstvu
prilozi: 106
Zahvaljivao se: 1
Dobio je 0 zahvalnice(a/u) za 0 priloga
Vec vidjeno...
Sezdesetih godina proslog veka u Studenskom gradu u Beogradu,
pronadjene su terme(anticka javna kupatila)...i javno su bila izlozena!
I sta se desilo?
Gradjani su tu poceli da ostavljaju djubre,tako da su one,ipak ponovo pokrivene zemljom. Sve se menja,ali ljudska svest vrlo tesko.
Pozdrav.
odgoovorite sa citatom
  #17  
Staro 27.01.2010, 00:34
Korisnička slika od pataren
pataren pataren je offline
Korisnik
 
Registriran : 22.09.2009
prilozi: 91
Zahvaljivao se: 5
Dobio je 4 zahvalnice(a/u) za 2 priloga
Citat:
citat od Enigma Prikažite prilog
Ebiga sad, ako ostane pod zemljom očerupano, kao što vjerovatno jest, nema svrhe. U normalnom svijetu takve uređene i konzervirane arheološke destinacije služe na diku i ponos gradu, uz osmišljeni turistički aranžman donose znatnu financijsku dobit, odnosno probitak grada.
Ovo što si napisao je mrtva filozofija iz pedesetih godina prošlog stoljeća, koja nema veze sa sadašnjošću. U Hrvatskoj se rade iste gluposti, ali u manjem obimu. Posjetite Englesku da spoznate smisao stvari, zarađaju lovu na smiješnim stvarima, a mi zatrpavamo čudesa radi ebene ceste, pomakni cestu, bar to nije problem.
Mozda to zvuci kao retorika i filozofija iz pedesetih godina ali to je vjeruj mi realnost. Ipak nismo mi Engleska niti neka zapadna zemlja u kojoj je to sve drugacije uredjeno i koji su drugacijeg mentaliteta od nas. Kod nas je sve ok, sve se moze, sve je to super dok ne dodje do istrazivanja odredjenog lokaliteta i onda kasnije njegove adekvatne zastite i prezentacije. I sta je prvo pitanje i problem: novac! Ko ce to platiti? A nase vlasti nisu tako izdasne kad se tice arheologije. Jasno je da se na sve to moze uzeti lova ali prvo treba nesto uloziti u to. A arheolozi su najmanje krivi za sve to vjeruj mi. Pa nebi ti ili neko drugi kome to nije prava profesija i zanimanje vise volio svoje otkrice iznijeti ''na velika vrata'' pred narodne mase i da to traje i da ljudi posjecuju taj lokalitet. Arheolog se licno jako veze za pojedine lokalitete koje on istrazuje. To postane dio njega.
Zamisli situaciju kad ti trebas doci nekom seljaku u avliju i kopati i istrazivati neku vilu rustiku ili ne daj boze kakav grob sto se meni nedavno dogodilo. Znas koliko tu treba ubjedjivanja i obecavanja i uvjeravanja! A nasi zakoni su hvala Bogu svi znamo kakvi i koliko su efikasni kad dodje do otkrica. I jos kada trebas uzeti njivu ili dio ceste ili parka ili parkinga za jedne takve bezvezne temelje ih... Boli briga seljaka ili nekog vlastodrzca ili ''privatnog poduzetnika'' sta je to vila rustika, kastrum, gradina, tell ili takvo sto. A kod nas se sve za pare moze kupiti.
I onda arheolozi krivi sto se zatrpavaju lokaliteti. A sto onda sire narodne mase pisaju, seru i svasta nesto rade na tim lokalitetima i od njih prave opce ruglo? Pa na kraju krajeva je li ljepse gledati lijep parkic nego smetljiste. Nazalost, nazalost i nazalost to je tako. Samo se nadati da cemo se jednom promjeniti i mi i zakoni pa da cemo poceti nase nasljedje cjeniti a ne unistavati. Mi smo bogati, kad ovo kazem mislim na zemlje bivse Juge. Mi smo neuzorana njiva sto se tice arheologije. Tu ima jos toliko toga sto ceka neke bolje dane. Nazalost jos uvijek nema nagovjestaja tim danima
odgoovorite sa citatom
  #18  
Staro 27.01.2010, 01:11
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 64
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Slažem se, na žalost ti si u pravu. Znači da moramo počistiti ljudsko smeće u svojim redovima, da bi nas sve skupa napokon obasjalo sunce.
To je moja priča, nema nam druge.
odgoovorite sa citatom
  #19  
Staro 27.01.2010, 13:15
Korisnička slika od pike.sch
pike.sch pike.sch je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 16.12.2007
mjesto: panonia
Starost: 52
prilozi: 2.175
Zahvaljivao se: 143
Dobio je 569 zahvalnice(a/u) za 241 priloga
Ja bih najradije pokupio (ako nista drugo ukrao bih ih) dvadesetak najvrednijih i najznacajnijih arheoloskih pronalazaka iz svih muzeja Srbije. Za godinu dana bih obisao sve najposecenije muzeje po celom svetu. Verujem da bih od novca posetilaca mogao da napunim budzet drzave za jednu godinu a ne da uzimamo razne kredite od MMF, Rusije, Kine, Tunguzije i koga sve ne. Verujem da me ne bi strpali u zatvor zbog kradje vec bi me vlada castila funkcijom ministrom bez portfelja i nazivom neke ulice u glavnom gradu. Salim se naravno. Samo sam pod utiskom vojvodjanskog muzeja koji je tri slema izlozio po celom svetu. Dva su nadjena u mome kraju i znam da ih je muzej bogato otkupio od nalazaca i da im se sigurno visestruko isplatilo kao i sve sto se otkupi visestruko se isplati samo treba imati malo mozga. Pogledajte malo kroz istoriju ko sve nije osvajao i pljackao nas Srem, Vojvodinu Iliri, Kelti Rimljani, Turci, Tatari, Mongoli krstasi... dali na svetu postoji teritorija koja je toliko osvajana od najrazlicitijih naroda? A zasto?
Place mi se od srece kad pomislim koliko smo prirodno bogata drzava sa termalnim i mineralnim vodama, prirodom, rekama, rudama, vrednim ljudima istorijom i arheologijom, biodizelom, hranom za ceo svet... ...
Place mi se ot tuge sto smo nesposobni da se organizujemo da iskoristimo sve bogom dato sto smo zaludjeni pogresnom ideologijom i kojekakvim glupostima.
odgoovorite sa citatom
  #20  
Staro 27.01.2010, 21:39
Korisnička slika od perun
perun perun je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 28.10.2005
Starost: 53
prilozi: 794
Zahvaljivao se: 1
Dobio je 1 zahvalnicu za 1 prilog
U pravu si pike.sch ali bolje da tone materijala cuce po depoima i tavanima i da pricaju staru pricu "nema para". Pa pokradose sami sebi silne stvari iz muzeja i niko neodgovara za nista. Oni se planirano skoluju da bi sutra legalno drpali.
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
kO Je sa ovim novcima placao pice u kafani. kele 78 Novac 7 17.11.2008 18:46


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!