Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Zanimljivosti Sve što nalazite zanimljivo...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #741  
Staro 21.06.2017, 12:33
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Enigma, prijatelju...

...evo drugi dio i mislim da će bit jasnije. Namjerno nisam objavio i drugu polovicu - u Americi kod tvoje ''rođake'', a možd i u Australiji kopa s ''rođom'' dragulje...

Evo i ''misterioznog ''lotusa''...

Lotus je jedna vrsta djeteline iz roda mahunarki, raste na livadama, zove se još i Svinđuša, pa Žuti Zvjezdan, a u Ilijadi se spominje nekoliko puta. Posebnu važnost je dobio nakon što je Hektor u boju ubio Ahilovog rođaka i prijatelja Patrokla, misleći da ubija Ahila. Naime, mladi Patroklo je, na svoju nesreću, samo nosio Ahilov oklop i kacigu. Ahil se tada zakleo da će ostvetiti njegovu smrt i da neće stati dok Hektorova krv ne prekrije svaki lotusov listić. Ahil je svoju prijetnju i ostvario, u jednoj nadolazećoj bitki ubio je Hektora, vezao za konja, satima ga mrtvog vukao po tlu i tako listići lotusa (djeteline) natopljeni Hektorovom krvlju postadoše trojanskim simbolom žalosti, a sjećanje na ovaj nemili događaj upisan je na ovom stećku kod Stoca.

Trojanci Frigi sa svojim Trojankama, obučeni u frigijske ratne nošnje, a frigijske im kape na glavama. Igraju trojansko kolo, a u ruci drže lotusove listove, vrstu djeteline što simbolizira krv Hektorovu.

Ova biljka i danas raste na poljima, a kolo se i danas još igra.

https://nellacro.wordpress.com/2016/...iga-na-stecku/
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg lotus1.jpg (45,5 KB, 21x prikazano)
Tip dokumenta: jpg lotus.jpg (45,3 KB, 28x prikazano)
odgoovorite sa citatom
2 x *Hvala* korisniku Grga za ovaj prilog:
  #742  
Staro 22.06.2017, 02:04
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 64
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Sad kontam, ovaj tvoj lotus kod mene zovu zvizdan.
odgoovorite sa citatom
Korisnici koji su se zahvalili korisniku Enigma na prilogu
  #743  
Staro 25.06.2017, 16:21
Marko
Gost
 
prilozi: n/a
Likijci, odnosno Ličani.
odgoovorite sa citatom
Korisnici koji su se zahvalili korisniku na prilogu
  #744  
Staro 09.07.2017, 21:31
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Hektorova grobnica

Na ovom forumu sam već par godina i nikako da mi prestanu stizati ''dokazi'' da je legendarna, mitska Troja u Skadru i okolini. Ako se bilo koje današnje otkriće i objava u vezi ''moga istraživanja'' pojavi u javnosti ja materijal samo uvalim na najbolje odgovarajuće mjesto mojih zapisa od tristotinjak stranica word formata. Svaki put najavim kako očekujem foto dokaz važnijeg opisa događaja u Ilijadi, a ovdje mi treba i vaša pomoć jer znam da ste majstori svoje detektoraške struke. Nadam se da me nećete ublebat negativnim mišljenjem, stoga prvo pročitajte što sam napisao prije mnogo godina, a foto dokaz dobio sam tek nedavno i mislim da je vjerodostojan...

...Hektor je umro baš onako kako su bogovi i najavili, a cijelo trojansko kraljevstvo je znalo godinama unaprijed. Ahilej ubija Hektora i zavezanog za bojna kola vuče ga prema svome taboru. Ondje ga mrcvari na sve načine, ali bogovi su našli način da zaštite mrtvaca od bilo kakvih ozbiljnih tjelesnih povreda.

...Zeus naređuje da se Hektor mora vratiti u Troju, kako bi ga dostojno sahranili. Tako je i bilo. Prijam osobno odlazi Ahilu i moli ga da mu uz bogatu otkupninu preda mrtvog sina, na što ovaj bez većih prigovora pristaje.

...Usput Prijamu daje jedanaest dana da obavi ceremoniju pokopa. Trojanci su devet dana vozili kamen i drvo iz šume da bi napravili lomaču, a deseti dan stavili na visoku lomaču Hektorovo tijelo i zapalili. Kada je sutradan lomača izgorjela, pokupili su Hektorove kosti, stavili u zlatan kovčeg, spustili u iskopanu jamu, odozgo naslagali veliko kamenje pa cijeli humak nasuli zemljom.

...Oblik groba prilično dobro je opisan, a za njegovu izgradnju i cijeli obred sahrane Trojancima je trebalo jedanaest dana. Za normalnu sahranu, spaljivanje i zakopavanje, dovoljan je jedan dan pa nije logično da nema nekakav trag humka od nabacanog kamenja. Sasvim slučajno pronašao sam jednu fotografiju pravilno naslaganog kamenja u obliku tumula, bar tako mislim i bio bih sretan da osobno mogu obići ovu lokaciju i uslikati.

...Jedan prijatelj je prije tjedan dana bio na malom turističkom putovanju preko Crne Gore do Skadra, snimajući usput njemu zanimljiv pejzaž, osim ja što nisam imao priliku reći mu da mi ovo uslika. Nisam ni znao da će proći pokraj utvrde Rozafa, ili građevine ''Skadra na Bojani''...

...Evo je na ovoj, meni jedinoj dostupnoj, fotografiji i jako lijepo se vidi. Treba samo bager s grupicom arheologa i vrlo brzo bi se mogla utvrditi istina, u koju sve manje sumnjam, jer je skoro svaki opis pejzaža u Ilijadi odlično vidljiv u okolini Skadra.

...Ovo bi mogao biti Hektorov grob...
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg hektorov grob.jpg (47,5 KB, 31x prikazano)
odgoovorite sa citatom
Korisnici koji su se zahvalili korisniku Grga na prilogu
  #745  
Staro 10.07.2017, 19:14
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Sirijski liječnik

Da se razumijemo unaprijed, link na dnu teksta važi i za Srpski i Bosanski i Crnogorski i sve druge jezike u okruženju. Već sam više puta napisao da bi, po mome dubokom uvjerenju, ovaj jezik zajedničkim imenom nazvao Trojanskim.

Ilijada:

...Po jednoj priči, u prastara vremena na otoku Samotraki u Egejskom Moru živjela su dva brata, Jazion i Dardan, sinovi Zeusa i Elektre, a bili su i knezovi u svojoj zemlji. Jazion je, kao božji sin, mislio da smije raspaliti sklonost prema olimpskoj kćeri Demetri, pa ga za kaznu zbog drskosti munjom ubija rođeni otac Zeus. Dardan se jako rastuži zbog bratove smrti pa napusti domovinu, prijeđe na azijsko kopno zemlje Mizije, tamo gdje se rijeke Skamandar i Simoent sjedinjuju svoje vale tekući s visoke planina Ide, koja se blago spušta u dolinu - prema moru. Tu je vladao kralj Teukro, a zemlja se zvala Teukrija. Stanovnici su im bili dobri pastiri.
Dardan je u Teukriji primljen gostoljubivo, od Teukra čak dobio rođenu kćer za ženu i komad zemlje na poklon, koja se po njemu prozva Dardanija, a narod Dardanci. Po Dardanovu unuku Trosu zemlja se tada nazvala Troada, neutvrđeni grad Troja, a Teukrani i Dardanci postaše Trojanci. Nasljednik kralja Trosa bio je najstariji sin Il. Jednom je pohodio zemlju Frižana, gdje ga frigijski kralj pozove na bojne igre, u kojima Il pobijedi, za nagradu dobi po pedeset mladića i djevojaka, te kravu šarulju, uz koju je vezano jedno proročanstvo. Tamo gdje se krava spusti da se odmori mora osnovati grad. Krava se zaustavila baš na mjestu gdje je bilo boravište njegova oca i cijelo područje već se zvala Troja. Zato je na jednom brežuljku sagradio tvrdi grad, Ilij, koji se zvao i Pergam, ustvari, čitavo gradsko naselje ponekad se zvalo Troja, ponekad Ilij, a ponekad i Pergam...

...Po drugoj priči, pleme Dardana i Jaziona potječu iz zemlje koju Grci zovu Hesperija, a mlađi je, kažu, sada zovu Italija. To je starodrevna zemlja, moćna oružjem svojih stanovnika i bogata plodnošću svoga zemljišta. Njezini prvi, hesperijski stanovnici, zvali su se Enotrijci, a po Italiji - Italci, onako kako se zvao domaći kralj Ital.

''To je sjedište koje vam tamo od vaših predaka pripada, odande potječu vaši oci Dardan i Jazion, najstariji osnivači vašega plemena'' – poruka je dobivena od bogova...

Biblija:

...Isus je imao dvanaest apostola, ali i izraelski kralj Šalamon je imao dvanaest plemena. Šalamon, Solomon, Solomun, Salamon, Salamun i možda još koja inačica ovog imena, uopće nije važno, pošto znamo o kome se radi. Meni odgovora ime Solomon i Šalamon, jer znam nekoliko osoba u mojoj okolici ovakvih prezimena. Po Bibliji, Bog je Šalamonu oduzeo jedanaest plemena, jer nije bio dobar i poslušan kao njegov otac, kralj David. Deset plemena dobio je Šalamonov sluga, jedno pleme Šalamonov sin, a dvanaesto?
Sada nastaje veliki problem i to baš s ovim dvanaestim izgubljenim plemenom. U Bibliji nije zapisano kamo je nestalo. Jednostavno, ne spominje se kamo je odvedeno. Što je Bog učinio s ovim plemenom? Da li ga je nekuda preselio? U koji dio svijeta ga je preselio? Možda ga je negdje sakrio? Da li ga je uopće sakrio? Zašto bi ga sakrio? Razni narodi uvjeravaju da su baš oni potomci tog istog izgubljenog dvanaestog Šalamonovog plemena. Čak su i Etiopljani, po jednoj svojoj legendi, potomci ovoga plemena...

...Zašto Albanci na Kosovu sebe zovu Dardancima i direktnim potomcima Ilira? Opet slučajnost? Nikako. Na temelju stvarnih zemljopisnih opisa i fonetskog izgovora imena osoba i mjesta spomenutih u Ilijadi temeljim svoju teoriju da je Troja u Skadru. Imam još mnoštvo opipljivih, jednostavnih i vidljivih dokaza. Jedino ne znam kojim redom da ih složim u tekstu, a da ne bude previše komplicirano. Moje razmišljanje krenulo je drugim pravcem i savršeno se uklopilo u priču o Ilijadi na prostoru današnjeg Skadra. Osim već spomenutog prezimena Šalamon, postoje i razne druge pojedinosti koje nikako nisu slučajne.
Naprimjer, prezime Marković. Može se sresti na svima prostorima cijele bivše Jugoslavije. Mnoštvo je Markovića od Vardara pa do Triglava, ali - Markovic je i uobičajeno židovsko prezime, ne samo u državi Izrael, već u cijelom svijetu.

A da pomenem još koje prezime?

Recimo:
Berkovich, Kravic, Brokovich, Abramovicz, Davidovitch, Jacobovich, Moshitz, Gurevitch, Danovitch, Horowitz, Himovich, Moskovich....

Svi su oni Židovi iz Izraela. Na kraju svakog od ovih prezimena umjesto ''Z'' smjestite slovo ''Ć'' pa na internetu pronađite zamjensko prezime. Nije nimalo teško, a moguće je da u svojoj okolini nekoga znate i bez daljnjeg provjeravanja...

...Vrijeme je da ubacim i link o, na početku spomenutim, sirijskom liječniku iz Petrinje i njegovom istraživanju porijekla jezika kojim se govori na području bivše Jugoslavije, pa i šire...


http://croative.net/otkuda-tisucu-ri...o-iz-petrinje/
odgoovorite sa citatom
Korisnici koji su se zahvalili korisniku Grga na prilogu
  #746  
Staro 11.07.2017, 02:58
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 64
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Dragi moj Grga, puno si ti vremena utukao u taj tvoj rad, neke stvari imaju smisla, a neke su maglovite. Na žalost još uvijek na samom terenu nema ničeg opipljivog, a ti u tom segmentu ne možeš ništa poduzeti. Napisane kartice moraš na lako shvatljiv način uobličit, odnosno, napisati zanimljivu štoriju za široke mase, u tom slučaju ćeš vjerojatno pronaći nekog izdavača koji će to htjeti financirati i objaviti.
Možda tim činom pokreneš neka nova razmišljanja, odnosno istraživanja od strane struke, nikad se ne zna.
odgoovorite sa citatom
  #747  
Staro 11.07.2017, 15:21
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Iskreno, uopće ni ne tražim izdavača, a nisam baš puno vremena tražio ''dokumente'' o kojima švrljam. Većina ih je na netu, a ja samo složim nekim svojim redoslijedom pa tko ne razumije nek ne čita. Kada mi je zadovoljstvo ''igrati se'' uljenim bojama, kistom i platnom, mogu se zezat i na ovaj način, piskaranjem... Enigma, prijatelju stari, de ti meni reci što misliš o onom fotosu okruglog kamenog brdašca kod Skadra? Što bi to moglo biti?
odgoovorite sa citatom
  #748  
Staro 11.07.2017, 22:13
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 64
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Nisam tamo nikad bio i stvarno ne znam, a slika je nejasna.
odgoovorite sa citatom
  #749  
Staro 25.07.2017, 12:47
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Gospodo...

...bjež'te u planine. Zar vam moram ponavljat sto puta, il sklepajte čamac, il naučite plivat, il će vas odnijet voda... Evo dokaza da sam na Psunju. Biram lokaciju za apartmansko naselje i usput se ''selfam''...

http://www.jutarnji.hr/life/znanost/...sferi/6400211/
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg 14463126_1103749166344989_1245511399982185514_n.jpg (53,1 KB, 11x prikazano)
odgoovorite sa citatom
  #750  
Staro 25.07.2017, 12:58
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Panorama...

...po šumama Psunja...
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg 13112851_1005939822792591_4189855462855778088_o.jpg (50,5 KB, 11x prikazano)
Tip dokumenta: jpg 13198525_1014151398638100_743922291457025668_o.jpg (48,5 KB, 12x prikazano)
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
Koga postaviti z amoderatora u forumu "Mjesto za razmjenu"? Vumi Kako? 10 14.12.2007 19:17
"Tamo preko Vrbasa"-Tomo Maric x_lav Zanimljivosti 1 13.11.2005 20:40
"Garrett GTI-2500 "Supreme Pro 4" DINIC Vrste i namjena 12 06.02.2005 03:30
Ako moze jos jedna mala pomoc"Quattro MP" DINIC Vrste i namjena 1 03.12.2004 20:54


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!