Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > NOVI VIJEK > Novac
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Novac Sav novac koji spada u gore navedeni period...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 03.05.2009, 21:43
Korisnička slika od zeljketa
zeljketa zeljketa je offline
MODERATOR
 
Registriran : 20.05.2006
Starost: 65
prilozi: 1.439
Zahvaljivao se: 1.491
Dobio je 578 zahvalnice(a/u) za 201 priloga
baksuz

Spremao sam se za godisnji s namjerom da pokusam pronaci neki novi teren.Oba detektora su vec bila u koferima.
Par dana prije no sto sam krenuo je stigla vijest da mi je punica,na veliku zalost,umrla.Zbrda-zdola smo(supruga i ja)strpali ostatke prtljaga u kofere i krenuli za Bosnu.
Desetak dana je proslo prije no sto sam odlucio da odem na teren.Raspakujem kofer,izvadim i sastavim detektor,hocu da uzmem rusak u kom nosim slusalice i ostalo sto zatreba na terenu....nema,zabor avio u Holandiji.Sta cu,odem u prodavnicu i kupim neke slusalice sa kablom od 5-6 m.Nekako ih prilagodim za upotrebu i pravac stari teren...Dva sata sam proveo prilagodjavajuci se na kabal koji se kacio za svaku izbocinu na terenu,a i na razlikovanje zvukova iz novih,skupih(16 marki)slusalica.Ho dao sam po terenu ,po suncu,daleko od auta u kom se nalazila flasa sa vodom(nisam imao rusak da je ponesem sa sobom kao obicno)Nalazi...slab i i dosta pivskih cepova i zrna o d metaka,kao da ih je neko tu zakopavao nakon mog posljednjeg trazenja na tom terenu.
Na jednoj kosini malo slabiji,ali jasan signal.Preko tog mijesta se nadvile stare,bocave grane kupine.Racunam da je nesto do 15-20 cm dubine, pa zakopam lopatom ,a da nisam pokresao one bocave grane.Na 30 cm..nista, osim dva trna u rukama,signal...jaci .Prosirim i produbim rupu...opet nista ,osim trnja u rukama.Onda se napokon sijeti Bosanac da lopatom polomi sve one kupine .Nastavio sam kopati i prosirivati rupu,a signal je bio sve jaci.Znoj i one sitne musice sto lete samo u oci su pojacavali kompletan dozivljaj.Na 80 cm sam htio odustati,iako je detekto pistao ko lud.
Tvrdoglav,kakav sam,nastavim da kopam i tek na dubini od 90cm zakacim za nesto sto je imalo drugaciji zvuk.Otkopam okolo i vidim da metal ima pravilan okrugao oblik precnika oko 30 cm.Svasta mi je prololazilo kroz glavu(kotao,kanta... ,dok nisam izvalio...zeljezni SADZAK.
Zedj,znoj,trnje,musi ce,razocarenje i masa iskopane zemlje su doprinijele tome da zamahnem iz sve snage i bacim sadzak sto sam mogao dalje.S obzirom na moje godine,sadjak je odletio na zavidnu razdaljinu,a nisam ni rame iscasio.Jos prije nego sto sam ga ispustio iz ruke ,mogao sam vidjeti da je izradjen od samo jedne sipke metala i da je rad starog majstora.(poslije sam ga trazio ,ali ga nisam nasao)
Fino raspolozen ,krenem kuci,dodjem do auta,naslonim lopatu na auto sa strane,otvorim gepek,stavim detektor u njega iodmah za flasu sa vodom.Nakon sto sam utalio zedj,sjednem u auto i kuci....
Slijedeci dan sam opet htio ici,ali sam,dok sam stavljao detektor u auto primjetio da nema lopate.To je bila ona moja super lopata od rosfraja,koju sam sam doradio i na koju sam se za ove tri godine navikao.
Sjetim se da sam je zadnji put vidio naslonjenu nakon jucerasnjeg trazenja pa brze -bolje vozi tamo.Vec dok sam prilazio tom mijestu vidio sam da je nema.Bilo mi je zao lopate,ali nisam plako,muskarci ne placu.
Mozda je pronadjen nekad kao eksponat na lokalnoj koridi,ili pri postavljanju kamena temeljca za neki od vijerskih objekata koji se tamo nemilice grade.Mozda bi bilo interesantno pitati Osmanagica da mu je nisu ponudili lokalni mjestani kao nagradu za njegov naucni rad,lopata je bila svjetska.
Poslije sam morao kupiti pravu "kovanicu" i skrati jos "stilo"Jedino ni sada nisam siguran kako tu lopatu moras okrenuti ako zelis da njom nesto otkopas.
Godisnji je tako protekao,a ja sam pronasao samo ovo...Ovaj srebreni bi se mogao drzati u oku a da uopste ne zulja..
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg bo ap 2009 026.jpg (46,9 KB, 47x prikazano)
Tip dokumenta: jpg bo ap 2009 027.jpg (50,1 KB, 43x prikazano)
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 03.05.2009, 22:05
kratki
Gost
 
prilozi: n/a
He he bas interesantan dozivljaj, dobro je da si bar nesto nasao sto ce te podsecati na to..............
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 03.05.2009, 22:37
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Dubrovacki novac (Soldo)- cestitam!
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 03.05.2009, 23:47
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 64
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Venecijanski 1 Soldo, Dalmatia - Albania i Ugarski denar.
odgoovorite sa citatom
  #5  
Staro 03.05.2009, 23:48
Korisnička slika od zeljketa
zeljketa zeljketa je offline
MODERATOR
 
Registriran : 20.05.2006
Starost: 65
prilozi: 1.439
Zahvaljivao se: 1.491
Dobio je 578 zahvalnice(a/u) za 201 priloga
hvala narode...ali meni jos zao lopate
odgoovorite sa citatom
  #6  
Staro 04.05.2009, 00:39
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 64
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
I meni se to često događa, po malo nas ebe godina proizvodnje.
odgoovorite sa citatom
  #7  
Staro 04.05.2009, 20:58
Korisnička slika od Stalker
Stalker Stalker je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 14.09.2006
mjesto: Volim normalne ljude, aj malo zastrane, al to je stil života
Starost: 63
prilozi: 1.163
Zahvaljivao se: 717
Dobio je 144 zahvalnice(a/u) za 72 priloga
Vidio sam jednu takvu rostfraj na buvljaku za nekih 10 eura. To je ona kockasta ako se ne varam, prije su bile jako skupe.
odgoovorite sa citatom
  #8  
Staro 04.05.2009, 21:52
Korisnička slika od zeljketa
zeljketa zeljketa je offline
MODERATOR
 
Registriran : 20.05.2006
Starost: 65
prilozi: 1.439
Zahvaljivao se: 1.491
Dobio je 578 zahvalnice(a/u) za 201 priloga
Citat:
citat od Enigma Prikažite prilog
I meni se to često događa, po malo nas ebe godina proizvodnje.
i meni se cini da je tako
odgoovorite sa citatom
  #9  
Staro 04.05.2009, 22:02
Korisnička slika od zeljketa
zeljketa zeljketa je offline
MODERATOR
 
Registriran : 20.05.2006
Starost: 65
prilozi: 1.439
Zahvaljivao se: 1.491
Dobio je 578 zahvalnice(a/u) za 201 priloga
Citat:
citat od Stalker Prikažite prilog
Vidio sam jednu takvu rostfraj na buvljaku za nekih 10 eura. To je ona kockasta ako se ne varam, prije su bile jako skupe.
ovdje(holandija)je bila 35€,jest bila kockasta,ali sam je ja malo "frizirao"
http://www.vumidet.net/forum/showthr...izirana+lopata
odgoovorite sa citatom
  #10  
Staro 05.05.2009, 18:18
kratki
Gost
 
prilozi: n/a
Tako nesto slicno i ja friziram i nema bolje lopate po meni, em laka em jaka i zgodna za rukovanje. cena 7€, prikazacu je prvom prilikom......
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!