Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > NOVI VIJEK > Novac
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Novac Sav novac koji spada u gore navedeni period...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 23.01.2006, 23:20
Kameleon
Gost
 
prilozi: n/a
Maria Theresa Thaler 1780

Sigurno svaki ozbiljniji numizmaticar ili zaljubljenik u ovaj hobi poseduje u svojoj kolekciji i talir Marije Terezije. Veliki srebrni novcic na aversu ima Mariju Tereziju sa velom i natpis "M. THERESIA D.G. R.IMP.HU.BO.REG." sto znaci "Maria Theresia, by the grace of God Roman Empress, of Hungary and Bohemia Queen" a na reversu grb i natpis "ARCHID.AVST.DUX.BUR G.CO.TYR.1780.X" sto znaci "Archduchess of Austria, Duchess of Burgundy, Countess of Tyrol, 1780". I taman kad pomislite da imate novcic star 200 godina, saznate da je isti novcic liven i posle smrti M.Terezije i to sve do danasnjeg dana. Saznate da je kovan u preko 800000000 primeraka i to ne samo da je kovan u Austriji nego i u Rimu, Londonu, Briselu, Parizu, Bombaju i na drugim lokacijama i da se i dan danas koristi u nekim arapskim zemljama kao zakonsko sredstvo placanja. Onda se zapitate da li u svojoj ruci drzite deo istorije stare 200 godina ili samo novcic maladji i od vas samih. Odgov na ovo pitanje morate potrazite sami, kao sto sam ga i ja nasao a pomoc mozete naci na sajtu ttp://www.theresia.name/en/ tu mozete naci i zanimljive stvari iz istorije vezane za ovaj novcic . Zeli vam puno srece jer je ja nisam imao, znaci lupu u sake i... ,a ako neko sazna da poseduje nesto interesantno bilo lepo da postavi sliku ovde da svi vidimo.
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg 001.jpg (60,4 KB, 31x prikazano)
Tip dokumenta: jpg 002.jpg (72,6 KB, 28x prikazano)
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 21.02.2006, 20:01
Miki
Gost
 
prilozi: n/a
Evo sta sam uspeo da nadjem kod sebe sto se tice Marije T. .... trebalo bi da imam jos par komada ali ih za sada ne mogu naci posto se jos nalazim u sred selidbe tj. raspakiranja stvari . Prvi je isti kao tvoj , drugi je 25 silinga iz 1967 a treci je krojcer iz 1762
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg DSC02635.JPG (58,8 KB, 32x prikazano)
Tip dokumenta: jpg DSC02641.JPG (57,3 KB, 22x prikazano)
Tip dokumenta: jpg DSC02642.JPG (59,8 KB, 16x prikazano)
Tip dokumenta: jpg DSC02644.JPG (59,0 KB, 15x prikazano)
Tip dokumenta: jpg DSC02652.JPG (61,2 KB, 27x prikazano)
Tip dokumenta: jpg DSC02653.JPG (60,6 KB, 24x prikazano)
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 03.03.2006, 01:49
Kameleon
Gost
 
prilozi: n/a
I ovaj nije los samo sto je izbusen. 20 krauzera 1z 1771
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg 01.jpg (84,2 KB, 20x prikazano)
Tip dokumenta: jpg 02.jpg (84,4 KB, 13x prikazano)
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!