Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Zanimljivosti Sve što nalazite zanimljivo...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #801  
Staro 26.10.2019, 21:09
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Čujem li ja dobro da ovi pjevaju o KONJIMA, pa onda ŠALJITE IH... ? Ali ne znam kuda i kome...https://www.express.hr/znanost/najzd...aja-raka-23373
odgoovorite sa citatom
  #802  
Staro 26.10.2019, 22:10
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
https://www.ancient-origins.net/hist...r-great-021731
odgoovorite sa citatom
  #803  
Staro 26.10.2019, 22:16
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
https://viola.bz/kalash-people-in-pakistan/
odgoovorite sa citatom
  #804  
Staro 26.10.2019, 23:04
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Ovi ljudi s gornjeg linka zovu se Kalaši, žive na planini Tahti - Dinarah, oko rijeke zgodnog imena Kupha, u Pakistanu, provinciji Nuristan. Mislim da ste čuli za planinu Dinaru i rijeku Kupu na prostorima ex Ju...
odgoovorite sa citatom
  #805  
Staro 26.10.2019, 23:15
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Albanci kažu da su to potomci Ilira, a ja dodajem da su izbjeglice iz Troje odnosno okoline Skadra...
https://www.ocnal.com/2016/06/the-al...300-years.html
odgoovorite sa citatom
  #806  
Staro 13.11.2019, 15:42
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Stiže...(?)

Taman kako sam i već više puta napisao, osim što me baš ne veseli ako dođe unaglo, u recimo par mjeseci. Onda će biti ''kuda koji mili moji'' - ili još gore ''bježite ljudi, ebe Mara bumbara''. Jadrasnska obala uglavnom je već danas poplavljena, dok je u Veneciji visina vode skoro dva metra. Birajte visoko mjesto za preseljenje i molite se da voda ne dođe do vas. Bojim se da ću morati odustati od ideje za ''igradnju'' apartmanskog naselja na planini Psunj... https://www.express.hr/znanost/more-...ran-2100-23566
odgoovorite sa citatom
  #807  
Staro 02.12.2019, 23:18
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Hunza - kalaŠi

Visoko u planinama Pakistana, na granici s Afganistanom, u provinciji Nuristan, žive tajanstveni ljudi naziva Hunzi. Drugačiji su u usporedbi s Pakistancima tamne kože, ili Afganistancima i Kinezima. Dolina u kojoj danas žive naziva se Izljev. Zatvara se izljevnim područjem i okružen je s nekoliko planina. Jedna od njih zove se Tahti Dinarah, a rijeka u blizini ima zanimljivo ime - Kupha. Tlo je močvarno s jednim mjestom imena - Glina...

Većina Hunza bijele su kože, crvenih obraza, imaju plave, zelene ili sive oči. Kosa im je najčešće smeđa i plava, a neka djeca imaju i crvenu. Hundza plesovi prate bubnjevi, cijevi ili mlaznice, a plesači skaču kako bi ih uhvatili oko kruga...

Stanovnici su izvrsni poljoprivrednici i stvorili su zapanjujući i veličanstven sustav krovova i navodnjavanja koji spajaju i hrane terase. Ljudi su međusobno vrlo ljubazni i uslužni. Predsjednik Hundzësa ima titulu Mir (najbolji), a što znači riječ ''mir'' na Albanskom Jeziku i jeziku haroda bivše Jugoslavije, to morate ''otkriti'' sami...

U planinama je veliko pleme zvano Kalaš i njihova sličnost s europskim precima ostavlja vas zatečenima onim što vidite. Jedna od pretpostavki je da su potomci vojske Aleksandra Makedonskog, blizu 6000 boraca, koji su napustili svoju zemlju oko tristote godine prije Krista, a zbog velike udaljenosti nisu se mogli vratiti kući, nego su se nastanili u ovom kraju, gdje su bili prisiljeni vjenčati se sa lokalnim ženama...

Osobno mislim da su vojnici namjerno ostali kod svoga naroda, a i ja bi bez razmišljanja, gledajući ove divne djevojke. To su izbjeglice iz Troje, većinom ženske osobe, a pošto je poznato da nisu konzervativne kao većina Pakistanki, s radošću su prihvatili svoje sunarodnjake...

Ruski istraživači sigurni su da potomci drevnih Rusa žive u planinama Pamirs. Najvjerojatnije su ovdje došli s područja sadašnje tverske regije. Ti su ljudi praktički spasili život, religiju, običaje, koji su bili u Rusiji mnogo prije rođenja Krista...

Povjesničar albanskog porijekla, Aristides Kola, opisuje čudnu pojavu Ilira u ovom udaljenom mjestu. Jedinstveni je to slučaj postojanja Ilira u drugom kutku svijeta, udaljenom tisućama kilometara, koji bi mogao osvijetliti ilirsku povijest. Budući da im je ovdje tisućama godina bilo skrovište, zadržali su u životne značajke kao što je jezik, čije su mnoge riječi slične albanskom, a dobro se vide čak i ilirsko - albanski običaji…

Kalaši su jedina nacija u regiji, koja je djelomično sačuvala tradicionalnu pogansku religiju i nije se potpuno okrenula drugim religijama. Panteon se sastojao od mnogih bogova na čelu je bog Di-Zauom (Sunce-Zeus). Za poglavara se smatrao Imrahin Bog. Gisha je također visoko cijenjen Bog rata. Svako je selo imalo malog idola-zaštitnika. Svijet su, prema njihovom vjerovanju, okupirali mnogi nesretnici, koji se jedni s drugima bore za dobre i zle duhove.

Kape na njihovim narodnim nošnjama, s konjskim repom, vrlo su slične kapama koje se nose u Bosanskoj Posavini, Lici i Makedoniji. Lička kapa je prilično prepoznatljivog oblika, ali i drvorezi na kućama, nadgrobnim spomenicima i mrtvačkim sanducima Kalaša vrlo su slični ornamentima s ovih prostora.

Rijetko nešto napišem, a da ne provjerim postoje li naznake imena Kalaš u mome okruženju. Prvo privirim na profile facebook-a i što odmah pronađem?
Pet osoba prezimena Kalaš u okolici Splita. Ima ih i u Srbiji, Bugarskoj, te Rusiji. Idemo u još malo istraživanja. Postoje li Kalašići? Naravno da postoje. Pronašao sam ih u Puli. Da vidimo što je s Kalaševićima? Eno ih najviše u Kninu, Gračacu, Livnu, Gospiću, Bugojnu, ali opet i u Srbiji, pa Crnoj Gori. Prezime Kalašev može se pronaći u Makedoniji, Bugarskoj i Rusiji, bar za sada, koliko mi se dalo istraživati, a mislim da je i ovo dovoljno...
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg kalaši1.jpg (35,9 KB, 9x prikazano)
Tip dokumenta: jpg kalaši4.jpg (14,1 KB, 11x prikazano)
Tip dokumenta: jpg kalaši2.jpg (36,6 KB, 10x prikazano)
Tip dokumenta: jpg kalaši3.jpg (33,4 KB, 7x prikazano)
odgoovorite sa citatom
Korisnici koji su se zahvalili korisniku Grga na prilogu
  #808  
Staro 15.07.2021, 15:54
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Op, op, konačno pojedinci naslućuju ono što ja tupim već godinama, da bi Mjesec mogao biti uzrok klimatskim promjenama na Zemlji, a ne ''prekomjerno'' zagađenje industrijom. Ipak će moja teorija isplivati u javnost, osim što ne znam hoću li JA, ali i većina stanovnika kugle zemaljske za života gledati ''spektakl''...https://www.jutarnji.hr/vijesti/svij...alove-15088215
odgoovorite sa citatom
  #809  
Staro 17.07.2021, 20:32
Korisnička slika od pike.sch
pike.sch pike.sch je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 16.12.2007
mjesto: panonia
Starost: 52
prilozi: 2.175
Zahvaljivao se: 143
Dobio je 569 zahvalnice(a/u) za 241 priloga
Oduvek je mesec bio uzrok klimatskih promena samo nam lopovi guraju ruku u džepove kradući nam pare.
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg 218254014_10219827613062851_3387519595168488969_n.jpg (46,0 KB, 11x prikazano)
__________________
tesoro tejon
odgoovorite sa citatom
  #810  
Staro 21.08.2021, 14:17
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Kiša umjesto snijega

https://zimo.dnevnik.hr/clanak/znans...ign=Naslovnica
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
Koga postaviti z amoderatora u forumu "Mjesto za razmjenu"? Vumi Kako? 10 14.12.2007 19:17
"Tamo preko Vrbasa"-Tomo Maric x_lav Zanimljivosti 1 13.11.2005 20:40
"Garrett GTI-2500 "Supreme Pro 4" DINIC Vrste i namjena 12 06.02.2005 03:30
Ako moze jos jedna mala pomoc"Quattro MP" DINIC Vrste i namjena 1 03.12.2004 20:54


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!