Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar

Zanimljivosti Sve što nalazite zanimljivo...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 23.07.2005, 01:13
x_lav
Gost
 
prilozi: n/a
Rimski mozaici u Risnu

U nekada pomorskom - trgovackom gradicu Risnu nalaze se cuveni rimski mozaici iz drugog veka.Risanski rimski mozaici spadaju u najredje kulturne spomenike svoje vrste u Evropi.Kako kazu strucnjaci,oni po svom kvalitetu,tehnickom i umjetnickom,nimalo ne zaostaju za cuvenim mozaicima iz vile cara Hadrijana(Adrijana), rimskog imperatora.Risanski mozaici podeljeni su na pet odeljena u vili koja je verovatno pripadala nekoj rimskoj porodici u Risnu.Cetiri odeljenja vile
resena su ornamentalno,a jedno figurativno.Figuraln i mozaik,koji je verovatno bio pod spavace sobe,radjen je u najfinijem raznobojnom mozaiku,a u sredini je kip Hipnosa,boga sna.Poznato je da je figura ovog paganskog boga jedina koja je otkrivena u bivsoj Yugoslaviji,a
verovatno jedina i u svetu.Zato,kada nije vreme za kupanje,obavezno obidjite rimske mozaike u Risnu,saznacete vise o ranoj civilizaciji Boke.
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 27.07.2005, 10:08
Ahil
Gost
 
prilozi: n/a
ti mozaici se nalaze odma pored bolnice u risnu.
prica se da gore u brdima ima neka pecina u kojoj se krila neka kraljica koju su trebali da ubiju odnijela sa sobom mnogo zlata ali do te pecine jos niko nije uspio da dodje jer je valjda tuda probila neka voda i treba da se preroni jedan odredjeni dio da bi se doslo do pecine.malo ljudi zna za to i rijetko ko se uputio tamo da to istrazi
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 27.07.2005, 18:47
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od Ahil
prica se da gore u brdima ima neka pecina u kojoj se krila neka kraljica koju su trebali da ubiju odnijela sa sobom mnogo zlata ali do te pecine jos niko nije uspio da dodje jer je valjda tuda probila neka voda i treba da se preroni jedan odredjeni dio da bi se doslo do pecine.malo ljudi zna za to i rijetko ko se uputio tamo da to istrazi
Opa vidim da se ovde prica o pecinama.Onda je to prava tema za mene.
Ukratko da objasnim Ahilu,i za one koji mozda neznaju.
Ja sam ovde najveci obozavatelj pecina,(podzemnog sveta kako ih ja volim nazivati)
Ne vidim nikakav problem,ako se malo treba roniti.
Ahila da li se zna tacno gde je ulaz te pecine...

Promijenjeno od rammstein (08.10.2005 u 22:19 sati)
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 27.07.2005, 22:28
Ahil
Gost
 
prilozi: n/a
ej sjetio sam se kako se zvala ta princeza ili kraljica ne znam tacno sta je bila. zvala se TEUTA. ja se mogu raspitati ali mislim da dosta ljudi iz risna zna za to.ja cu se raspitati pa ti javljam.bili bio raspolozen da idemo tamo ako bi nasli to mjesto???? ja se inace bavim ronjenjem sto mozes pogledati na mojoj web strani www.strsljen.users.cg.yu
))
ja bih mogao uzeto boce iz kluba a ostalu opremu za ronjenje imam... ima li neko da zna neki lokalitet pod vodom ?????? mozda bi nesto mogli da uradimo zajednickim snagama??? koji je najbolji podvodni detektor ????
odgoovorite sa citatom
  #5  
Staro 27.07.2005, 22:47
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 55
prilozi: 7.896
Zahvaljivao se: 157
Dobio je 1.063 zahvalnice(a/u) za 409 priloga
Koji je najbolji podvodni detektor???
Moj poznanik upravo prodaje sasvim nov Garetov Infinium, inace podvodni PI detektor, cini mi se za 790 Evra inace cijena mu je oko 1400 Evra. Ronis li samo u moru ili ronis i u rijekama?
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg impulsdetektor.jpg (25,3 KB, 34x prikazano)
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #6  
Staro 27.07.2005, 22:55
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 55
prilozi: 7.896
Zahvaljivao se: 157
Dobio je 1.063 zahvalnice(a/u) za 409 priloga
Citat:
Bila je kraljica, dostojna tog zvanja, nepokorne i mitske Ilirije. Bila je i žena neponovljive lepote. Bogovi su, možda prvi put u tolikoj meri, bili izdašni, a potom su postali ljubomorni. Videvši svoje delo, uplaőili su se i uzdrhtali pred njim. Razbili su kalup da se druga viőe ne rodi, da se lepota ne ponovi. U toj neponovljivosti bila je njena veličina i kob. Tako je uvek. I sa Teutom se stara istina ponovila. Po ko zna koji put, bogovi su joj sve dali i sve uzeli. Uvereni da će je uništiti njenim najjačim oružjem, lepotom. Prevarili su se. Ona treperi već dvadeset i tri veka nad zemljom koja je nekada bila kraljevstvo s njenim imenom
Citat iz knjige "Teuta" od Mirasa Martinovica
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #7  
Staro 28.07.2005, 00:31
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od Ahil
.bili bio raspolozen da idemo tamo ako bi nasli to mjesto????
))
koji je najbolji podvodni detektor ????
Raspolozen sam ja za sve,sto je vezano i sto garantuje dobru avanturu,zabavu i iznenadjenje,a isto tako i zelja za otkrivanjem nepoznatog,tj taj ulazak ili odlazak,(nazovimo ga kako hocemo),na mestima gde sadasnja ljudska noga nije krocila.
Ali nazalost najveci problem kod mene je vreme.
Nemam ga nikako,momentalno:36 _1_44[1 Tako da za takve vece projekte i avanture,nisam jos uvek spreman.
Naime i sam imam nekoliko vecih avantura da uradim,pa tek onda mogu ici u nove avanture....Nista preko reda.Sve u svoje vreme.
Sto se tice nekih mesta pod vodom koji bi bili zanimljivi za podvodnu istragu mozes procitati na ovom linku.....http://www.vumidet.net/forum/showpost.php?p=1366& postcount=1
http://www.vumidet.net/forum/showpost.php?p=1370& postcount=2
E a sto se tice gore navedenih linkova,najinteresan tnije tek sledi......
A sto se tice detektora za podvodno istrazivanje postoje puno modela u prodaji.
Vumi je naveo jedan.....

Promijenjeno od rammstein (08.10.2005 u 22:19 sati)
odgoovorite sa citatom
  #8  
Staro 28.07.2005, 17:58
Ahil
Gost
 
prilozi: n/a
sto se tice pecina nasao sam ovaj link ali na njemu ne pominju teutinu pecinu.mozda je to neka od ovih sa liste samo je oni nazivaju drugacije http://www.sob.org.yu/Referenca/referenc.htm
odgoovorite sa citatom
  #9  
Staro 28.07.2005, 18:32
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
Ahil link je zanimljiv,ali u cemu je stos.Stos je u tome sto su te pecine vec istrazivane,i u njema nema razloga uci(osim ako covek ne zeli sebi,dati malo atrakcije).Ali uci i istrazivati pecine koje su na neki nacin nedostupne za ljudsku nogu(mislim na geografski polozaj i druge elemente),e tu lezi carolija pronalazaka(nadam se.......).Ili pecine za koje se uopste i nezna da postoje,ili se malo zna o njima......

Promijenjeno od rammstein (08.10.2005 u 22:19 sati)
odgoovorite sa citatom
  #10  
Staro 29.07.2005, 03:10
x_lav
Gost
 
prilozi: n/a
Odgovor

Risanski zaliv je arheolosko nalaziste bez premca na Crnogorskom primorju.U moru kod rta Kabala na dubini od 32 metra nalazi se kompletan potnuli brod iz 15 veka sa ogromnom kolicinom izmirske keramike.Nedaleko od tog nalazista nekih 200 metara nalaze se ostaci nekoliko rimskih galija kao i jedan broj brodova iz doba Vizantije,Venecije,k ao i r.brodovi iz doba I i 2 svetskog rata.Pravo veliko groblje brodova iz velikog vremenskog raspona iz nove ere.Zanimljive su lokacije Sv.Djordja i Gospa od Skrpjela i kanal Verige.Sve su to lokacije p.brodova koja nisu ni detaljno istrazena.Od potonulih brodova
zanimljiv je i "Sent Istvan" na ulazu u Bokokotorski zaliv,patrolni vojni brod na uvali Zanjic,nepoznati trabakul kod rta Platamuni,vojni razarac "Zenta" iz 2 svetskog rata-potopljen ispred Petrovca,jahta kralja Nikole,austrijski ratni brod "Dag" iz I svetskog rata potopljen kod Bara i
austrijski r.brod potopljen na ulcinjskoj velikoj plazi.
odgoovorite sa citatom
Odgovor


Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
CD katalog za rimski novac Hamburg HH Antika 20 27.09.2005 23:45
Rimski kljucevi Vumi Antika 3 07.07.2005 12:00


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!