Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > NOVI VIJEK > Nakit
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Nakit Sav nakit, za koji smatrate da pripada periodu od ca. 1500 godine do danas

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 18.11.2011, 18:24
Spartakus Spartakus je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 08.08.2011
prilozi: 392
Zahvaljivao se: 540
Dobio je 11 zahvalnice(a/u) za 7 priloga
Prsten

Ovaj prsten sam nasao danas. Ako neko zna da protumaci sta znaci napis na njemu bio bih zahvalan. Pretpostavljam da se radi o prstenu iz cca. 18-19 veka jer sam blizu nasao i 1 kreuzer iz 1800 godine. Da cujem misljenja.....
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg nov11 002.jpg (50,3 KB, 22x prikazano)
Tip dokumenta: jpg nov11 003.jpg (47,8 KB, 38x prikazano)
Tip dokumenta: jpg nov11 004.jpg (43,5 KB, 23x prikazano)
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 18.11.2011, 18:35
Spartakus Spartakus je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 08.08.2011
prilozi: 392
Zahvaljivao se: 540
Dobio je 11 zahvalnice(a/u) za 7 priloga
Nesto me zeza pa nisam mogao ubaciti jednu sliku, evo je....
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg Q.jpg (40,5 KB, 44x prikazano)
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 18.11.2011, 22:28
Korisnička slika od Daystrom
Daystrom Daystrom je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 08.08.2011
prilozi: 335
Zahvaljivao se: 30
Dobio je 34 zahvalnice(a/u) za 17 priloga
Pa piše ti IHS...

Postoji nekoliko tumačenja što zapravo ta skraćenica znači, ali ako kažeš jednu od ove dvije, nećeš pogriješiti:

In Hoc Signo (Vinces) - U ovom ćeš znaku (pobijediti) - Konstantin Veliki i san koji je usnuo prije bitke.

Iesus Hominum Salvator - Isus spasitelj čovječanstva/ljudi.

Ovo tumačenje je češće u počecima (Katoličke) crkve, dok je drugi prihvaćen od vremena osnutka Isusovaca (katolički crkveni red).
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 18.11.2011, 22:29
Korisnička slika od Daystrom
Daystrom Daystrom je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 08.08.2011
prilozi: 335
Zahvaljivao se: 30
Dobio je 34 zahvalnice(a/u) za 17 priloga
Što se tiče perioda, gotovo sam siguran da je u pitanju 18. stoljeće prvenstveno zbog dizajna, tj. načina kako je IHS napisano jer identičan natpis postoji u jednoj (mojoj ) crkvi građenoj u 18. st.
odgoovorite sa citatom
  #5  
Staro 18.11.2011, 23:43
Korisnička slika od avgvst
avgvst avgvst je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 17.08.2009
prilozi: 2.465
Zahvaljivao se: 546
Dobio je 216 zahvalnice(a/u) za 152 priloga
Sve je to ok sve stoji , samo ja ne vidimi, na žalost, nigde slovo H, zatim slovo S pogotovo a I mogao bi se zakunuti da nije slovo I....
Mislim da je ovde po sredi nešto sasvim drugo!
__________________
"Ako želite da postanete dobri arheolozi, morate da izađete iz biblioteka"! Dr Indiana JONES
odgoovorite sa citatom
  #6  
Staro 18.11.2011, 23:47
Korisnička slika od avgvst
avgvst avgvst je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 17.08.2009
prilozi: 2.465
Zahvaljivao se: 546
Dobio je 216 zahvalnice(a/u) za 152 priloga
A što se tiče priče vezane za Konstantina i znaka koji mu se javio u snu pod kojim je trebao da pobedi, to je ovaj znak:

A evo i teksta koji obkjšnjava neke nedoumice i zablude... A postaviću i link samo da ga nađem!
Citiram : "Postoje brojne interpretacije monograma IHS. Koji je pravi smisao ovog simbola?
Monogram i kršćanski simbol IHS ili IHC sastavljen je od tri grčka slova I (iota), H (eta) i S (sigma), što su zapravo tri početna slova Isusova grčkog imena IHSOYS (Iesous). Ukoliko ova tri grčka slova promatramo kroz prizmu latinskog alfabeta, tada više ne možemo govoriti o Kristovu monogramu. Poznate su brojne pogrešne interpretacije, i to upravo u duhu latinskog jezika, kao što su kratice izričaja: In Hoc Signo (u ovom znaku), Iesus Hominum Salvator (Isus spasitelj ljudi) ili Iesus homo sanctus (Isus sveti čovjek)."
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpeg Constantin cross.jpeg (2,8 KB, 0x prikazano)
__________________
"Ako želite da postanete dobri arheolozi, morate da izađete iz biblioteka"! Dr Indiana JONES
odgoovorite sa citatom
  #7  
Staro 18.11.2011, 23:51
Korisnička slika od Daystrom
Daystrom Daystrom je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 08.08.2011
prilozi: 335
Zahvaljivao se: 30
Dobio je 34 zahvalnice(a/u) za 17 priloga
Hehe, pa kako H ne vidiš

H ti je veliko odmah pored I i razvučeno, na njemu je križ gore!

Što se Konstantina tiče, njemu se ukazao znak križa i tekst ili glas je rekao In hoc signo vinces (u tome ćeš znaku pobijediti)!

Tako da nisam siguran da je to bio taj tvoj znak jel ne liči na križ, ali opet... Moguće je da naše dvije crkve imaju različita tumačenja... Tko će znati što je tko sanjao uostalom...
odgoovorite sa citatom
  #8  
Staro 18.11.2011, 23:57
Korisnička slika od avgvst
avgvst avgvst je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 17.08.2009
prilozi: 2.465
Zahvaljivao se: 546
Dobio je 216 zahvalnice(a/u) za 152 priloga
Nešto me zeza računar i srever te moram ovako jedno ispod drugoga a hteo sam da bude sve na jednom mestu izvinite....
Ipak kada se bolje pogleda prsten, sada kada je delimično očišćen i prokrenut (Na drugoj slici) razaznaju se slova I H S, sa tim što je S slovo izlizano a na poprečoj crtici slova H stoji krstić.
Ali....
Ipak moram da napomenem da skraćenica IHS ne znači ono na šta se često misli. prema nekim istoričarima religije...
Evo citiraću jedan odgovor... a trebalo bi da pronađem negde i link gde sam obvo pronašao!
Dakle citiram : "4. Postoje brojne interpretacije monograma IHS. Koji je pravi smisao ovog simbola?
Monogram i kršćanski simbol IHS ili IHC sastavljen je od tri grčka slova I (iota), H (eta) i S (sigma), što su zapravo tri početna slova Isusova grčkog imena IHSOYS (Iesous). Ukoliko ova tri grčka slova promatramo kroz prizmu latinskog alfabeta, tada više ne možemo govoriti o Kristovu monogramu. Poznate su brojne pogrešne interpretacije, i to upravo u duhu latinskog jezika, kao što su kratice izričaja: In Hoc Signo (u ovom znaku), Iesus Hominum Salvator (Isus spasitelj ljudi) ili Iesus homo sanctus (Isus sveti čovjek). Kraj citata...

Ma nema vezer ovo drugar sa crkvama, posredi su istorijska zapažanja i tumačenje istorisjkh tekstova... Ipak
__________________
"Ako želite da postanete dobri arheolozi, morate da izađete iz biblioteka"! Dr Indiana JONES
odgoovorite sa citatom
  #9  
Staro 19.11.2011, 00:26
Korisnička slika od avgvst
avgvst avgvst je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 17.08.2009
prilozi: 2.465
Zahvaljivao se: 546
Dobio je 216 zahvalnice(a/u) za 152 priloga
Onda dalje u svrhu nauke i usvajanja nekih novih zanimljivih saznanja...
Mnogi primerci rimskog novca na svom reversu imaju prikazanu BAŠ onu predstavu koju sam okačio na predposlednji post...
Legenda kaže da se pred bitku sa Maksencijem, Konstantinu prikazao na nebu Isus Hrist i da mu je pokazao gore prikazani znak, kojeg je Konstantin trebao da stavi na čelo vojske. Hrist je pri tome rekao: sa ovim znakom ćeš pobediti...
Evo nekih primeraka novca za vreme KOnstantina i posle njega na kojem je prikazan ovaj simbol... ( reč je o dva slova grčpg alfabera X i P koji su ukršteni. Na pojedinim primercima novca se vidi i zastava na kojoj je prikazan ovaj simbol. Dakle nikave veze ni sa jednom crkvom nema (koje ja nisam spomenuo) već se radi o isključivo istorijskim činjenicama. Evo slike:
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpeg constatnrinvs.jpeg (9,2 KB, 8x prikazano)
Tip dokumenta: jpeg ivstinianvs.jpeg (4,7 KB, 7x prikazano)
Tip dokumenta: jpeg magnentivs.jpeg (13,9 KB, 7x prikazano)
Tip dokumenta: jpeg oznaka.jpeg (6,8 KB, 7x prikazano)
Tip dokumenta: jpeg revers II.jpeg (12,0 KB, 9x prikazano)
Tip dokumenta: jpeg revers.jpeg (2,3 KB, 76x prikazano)
__________________
"Ako želite da postanete dobri arheolozi, morate da izađete iz biblioteka"! Dr Indiana JONES
odgoovorite sa citatom
  #10  
Staro 19.11.2011, 21:13
Rosuljac
Gost
 
prilozi: n/a
Evo jednog mog primerka, malo je lošiji ali ima upravo znak o kojem govori avgvst.
U pitanju je revers novčića Konstancija Gala.
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!