Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > H O B B Y > Priče...legende...itd
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Priče...legende...itd Ovdje možete unositi razne priče, legende i sl. koje ste negdje čuli ili pročitali...!!!

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 12.03.2005, 11:47
x_lav
Gost
 
prilozi: n/a
Stari gradovi

Venac ovih manje poznatih planina se nalazi na krajnjem jugu Sumadije.Preko
ovih planina,blago zatalasana Sumadija se polako spusta do Zapadne Morave.
Na obalama ove reke prestaje pretpanonska a pocinje planinska Srbija,sa svojim prethodnicama Jatrebcom,Gocom i Kopaonikom.Planine su dobile ime po selu Gledic koje se nalazi na centralnom delu planinskog venca.Nekada,dok je
dolina Velike Morave,zbog neregulisanih obala bila neprohodna,glavna saobracajnica Balkana,stari carigradski drum je vodio kroz ove krajeve.Zato
su tragovi starih naselja na Glednickim planinama mnogobrojni,ali slabo ispitani.
Kod naselja Zupanjevac(u blizini manastira Kalenic) se nalaze ostaci cak tri
grada.Jedan je bio na brdu,poznatog imena-STRAZEVICA,drugi u samom mestu
a treci nesto juznije kod sela Prevest.Sve su to bili anticki gradovi koji su obnovljeni u srednjem veku.Nije nemoguce da je taj Zupanjevac bio sediste nekog zupana Nikole koji se cesto pominje u starim hronikama.Zvuci neverov-
atno da cak cetiri grada oko Glednickih planina nose naziv Jerinin grad.Najve-
ca koncentracija starih gradova u Srbiji je na Rudniku i Glednickim planinama.
Steta je sto se o tim gradovima malo zna.Vecina je i zarasla u korov,pa ih je
i tesko naci.Ako obilazite Glednicke planine sa gruzanske strane(Knic ili Gruza)
svakako posetite Borac.Kada od Knica podjete ka planini Vujan,posle nepunih deset kilometara stizete u Borac.Jos iz daljine impresionira granitna stena koja se nestvarno izdize nad samim mestom u ovom pitomom kraju.Na stenovitom
platou Borackog krsa se nalaze ostaci starog grada koji je verovatno podigao
knez Lazar.Turski car Murat Drugi je grad zauzeo 1438.godine i spalio ga.
Samo da se napomene da je sam grad nikao na ostacima jos starijeg utvrdjenja iz rimskog perioda.Put od Kalenica do Ljubostinje vodi kroz selo
Prevest.Tu su turci navodno jurili nekog hajduka,ali on je za njih bio mnogo vest pa ga nikada nisu uhvatili.Turci su na kraju priznali da je on za njih ne samo vest nego prevest.I tako selo dobi ime.Kod sela Prevest postoje ostaci starog grada a kazu da i kod sledeceg naselja na putu,Donjeg Dubica postoje razvaline srednjovjekovnog grada.Kao i ostaci jos cak 6 rimskih.Ipak malo ljudi
je znalo gde se te rusevine zaista nalaze.
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 07.12.2007, 01:16
jovicas
Gost
 
prilozi: n/a
pozdrav
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 07.12.2007, 21:49
kele 78
Gost
 
prilozi: n/a
pozdrav lave-pa lepo je podeliti sa drugarima

Citat:
citat od x_lav Prikažite prilog
Venac ovih manje poznatih planina se nalazi na krajnjem jugu Sumadije.Preko
ovih planina,blago zatalasana Sumadija se polako spusta do Zapadne Morave.
Na obalama ove reke prestaje pretpanonska a pocinje planinska Srbija,sa svojim prethodnicama Jatrebcom,Gocom i Kopaonikom.Planine su dobile ime po selu Gledic koje se nalazi na centralnom delu planinskog venca.Nekada,dok je
dolina Velike Morave,zbog neregulisanih obala bila neprohodna,glavna saobracajnica Balkana,stari carigradski drum je vodio kroz ove krajeve.Zato
su tragovi starih naselja na Glednickim planinama mnogobrojni,ali slabo ispitani.
Kod naselja Zupanjevac(u blizini manastira Kalenic) se nalaze ostaci cak tri
grada.Jedan je bio na brdu,poznatog imena-STRAZEVICA,drugi u samom mestu
a treci nesto juznije kod sela Prevest.Sve su to bili anticki gradovi koji su obnovljeni u srednjem veku.Nije nemoguce da je taj Zupanjevac bio sediste nekog zupana Nikole koji se cesto pominje u starim hronikama.Zvuci neverov-
atno da cak cetiri grada oko Glednickih planina nose naziv Jerinin grad.Najve-
ca koncentracija starih gradova u Srbiji je na Rudniku i Glednickim planinama.
Steta je sto se o tim gradovima malo zna.Vecina je i zarasla u korov,pa ih je
i tesko naci.Ako obilazite Glednicke planine sa gruzanske strane(Knic ili Gruza)
svakako posetite Borac.Kada od Knica podjete ka planini Vujan,posle nepunih deset kilometara stizete u Borac.Jos iz daljine impresionira granitna stena koja se nestvarno izdize nad samim mestom u ovom pitomom kraju.Na stenovitom
platou Borackog krsa se nalaze ostaci starog grada koji je verovatno podigao
knez Lazar.Turski car Murat Drugi je grad zauzeo 1438.godine i spalio ga.
Samo da se napomene da je sam grad nikao na ostacima jos starijeg utvrdjenja iz rimskog perioda.Put od Kalenica do Ljubostinje vodi kroz selo
Prevest.Tu su turci navodno jurili nekog hajduka,ali on je za njih bio mnogo vest pa ga nikada nisu uhvatili.Turci su na kraju priznali da je on za njih ne samo vest nego prevest.I tako selo dobi ime.Kod sela Prevest postoje ostaci starog grada a kazu da i kod sledeceg naselja na putu,Donjeg Dubica postoje razvaline srednjovjekovnog grada.Kao i ostaci jos cak 6 rimskih.Ipak malo ljudi
je znalo gde se te rusevine zaista nalaze.
Ovo su jako lepe informacije,negde sam nesto procitao o ovome ali nemogu da se prisetim u svakom slucaju jako lepo od tebe.
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 08.12.2007, 11:47
Inyanga
Gost
 
prilozi: n/a
Pre par dana sam bio u Borcu i tamo mi je jedan seljak pricao kako je vec 5,6 puta vodio ljude sa detektorima u grad na brdu, tako da ne verujem da tamo ima mnogo toga osim kamena. Ali da je lepo lepo je. I svakako vredi videti.
odgoovorite sa citatom
  #5  
Staro 08.12.2007, 21:41
Korisnička slika od dropsyblood
dropsyblood dropsyblood je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 10.03.2005
mjesto: U bekstvu
prilozi: 106
Zahvaljivao se: 1
Dobio je 0 zahvalnice(a/u) za 0 priloga
Citat:
citat od Inyanga Prikažite prilog
Pre par dana sam bio u Borcu i tamo mi je jedan seljak pricao kako je vec 5,6 puta vodio ljude sa detektorima u grad na brdu, tako da ne verujem da tamo ima mnogo toga osim kamena. Ali da je lepo lepo je. I svakako vredi videti.
U pravu Si!Sve je lepo pregledano jos pre 10-15 godina,ali nikad se nezna.Ja licno, na Borackom krsu bio sam desetak puta...i nekoliko drugih tragaca koje ja znam.To mesto je izuzetno zagadjeno svim i svacim,preko godine ga pohode lovci i za sobom ostavljaju sve i svasta(patrone,caure ,folije...)tako da je neka optimalna potraga nemoguca.
odgoovorite sa citatom
  #6  
Staro 26.12.2007, 18:35
Spencer
Gost
 
prilozi: n/a
da, pogotovo ako tražiš protivmincem...;-))
odgoovorite sa citatom
  #7  
Staro 26.12.2007, 21:09
Korisnička slika od dropsyblood
dropsyblood dropsyblood je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 10.03.2005
mjesto: U bekstvu
prilozi: 106
Zahvaljivao se: 1
Dobio je 0 zahvalnice(a/u) za 0 priloga
Ako Neko,kojim slucajem iskopa nesto"vredno"na Borackom krsu...neka ga slobodno zadrzi,sto se mene tice.He,he,he...

pozdrav!
odgoovorite sa citatom
  #8  
Staro 22.02.2008, 18:24
Spencer
Gost
 
prilozi: n/a
Što neurbanije to zanimljivije...
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!