Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti > Antika
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Antika Sve što pronađete u internetu, knjigama i sl. a mislite da spada u ovaj vremenski period

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 23.09.2006, 02:09
bokiii
Gost
 
prilozi: n/a
Rimski vladari...

S obzirom da mi pitanje nije prvi put proslo da pokusam opet.
Da li neko zna koliko Rimskih vladara je podrucje bivse Juge dalo?Znam za 6 iz Sirmiuma,jednog iz Nisa i Beograda i jednog iz Hrvatske.Ima li jos koji?
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 23.09.2006, 02:44
terminus
Gost
 
prilozi: n/a
S povijesnog tla Hrvatske dva su rimska cara, tj. braća Valentinijan I. i Valens, rodom iz Cibale (Vinkovci). Postoji pretpostavka da je Dioklecijan podrijetlom s područja Salone (Solin nedaleko od Splita), međutim to nije dokazivo.
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 23.09.2006, 02:49
bokiii
Gost
 
prilozi: n/a
znaci to bi bilo to niko vise?
za Diocelcijana nisam znao da nije 100% sigurno gdje god se on spominje uvjek se spomene da je iz Splita
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 23.09.2006, 02:55
bokiii
Gost
 
prilozi: n/a
Decius, who was born at Budalia (near Sirmium, in lower Pannonia) was the first among a long succession of distinguished men to come from the Illyrian provinces. He served as consul in 232, as governor of Moesia and Germania Inferior immediately afterwards, was governor of Hispania Tarraconensis 235-238, and urban prefect of Rome during the early reign of Emperor Philip the Arab (Marcus Iulius Phillipus).

Za ovog pise da je iz Budalie koja je danas Vinkovci ako se ne varam.Onda bi trebala 4 biti iz Hrvatske.Mada je na wikipediji pod Sirmium...
odgoovorite sa citatom
  #5  
Staro 23.09.2006, 03:01
terminus
Gost
 
prilozi: n/a
Cibalae (Vinkovci) su imale status grada. Municipijem su postale za Hadrijana, a u rang kolonije su uzdignute za Septimija Severa. (Neka vas ne buni ime grada u množini "Cibalae", tj. "Cibale", riječ je o jednome gradu.)
Budaliae su bile običan vicus (selo), neki misle na području današnjeg sela Tovarnika 20-ak km istočno od Vukovara, uz granicu sa Srbijom (kod Šida). Vjerojatno su nastale uz neku prometnicu, možda jedan odjeljak koji je povezivao Teutoburgij - Kornakum - Budalie - Sirmij, ili možda Cibale - Budalie - Sirmij, ili pak možda Kukcij - Budalie - Sirmij, a možda i sve to skupa zajedno. Ko zna, treba istražit, to je još posao koji nije odrađen, nažalost!
odgoovorite sa citatom
  #6  
Staro 23.09.2006, 03:07
bokiii
Gost
 
prilozi: n/a
znaci po tome se ne bi moglo 100% reci tacno jel iz Srbije il Hrvatske ako se tacno ne zna sve opet zavisi gdje je tacno rodjen...
hvala na objasnjenju
odgoovorite sa citatom
  #7  
Staro 23.09.2006, 03:27
terminus
Gost
 
prilozi: n/a
Bakiii, nemaš mi na čemu zahvaljivati, samo ti slobodno pitaj ili daj kritiku, sva su pitanja još uvijek otvorena, u tome i je čar arheologije, odnosno trganja od zaborava bivšeg ljudskog postojanja.
odgoovorite sa citatom
  #8  
Staro 23.09.2006, 23:08
Korisnička slika od sirmium
sirmium sirmium je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 09.09.2006
Starost: 47
prilozi: 668
Zahvaljivao se: 26
Dobio je 85 zahvalnice(a/u) za 33 priloga
Budalija to je u Srbiji i to selo se danas zove MARTINCI, Martinci su udaljeni od Sremaske Mitrovice(Sirmiuma) oko 20 kilometara.
odgoovorite sa citatom
  #9  
Staro 24.09.2006, 00:13
terminus
Gost
 
prilozi: n/a
Sirmijac, molim te jako me zanima kad je pronađen natpis u Martincima u kojemu se spominje naziv toga mjesta u razdoblju antičke velesile? Ko ga je objavio i gdje? Kojega je natpis karaktera? Je li riječ možda o miljokazu? Molim te javi mi te podatke. Baš nešto pišem o toponimiji i infrastrukturi (cestama) Panonije Sekunde. Unaprijed ti zahvaljujem!
Pozdrav od Terminusa!
odgoovorite sa citatom
  #10  
Staro 24.09.2006, 07:36
bokiii
Gost
 
prilozi: n/a
vazi terminusu
hvala
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
CD katalog za rimski novac Hamburg HH Antika 20 28.09.2005 00:45
Rimski mozaici u Risnu x_lav Zanimljivosti 10 29.07.2005 08:54
Rimski lokaliteti u Doboju x_lav Priče...legende...itd 0 23.07.2005 02:54


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!