Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > H O B B Y > Priče...legende...itd
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Priče...legende...itd Ovdje možete unositi razne priče, legende i sl. koje ste negdje čuli ili pročitali...!!!

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 24.03.2005, 14:50
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
Atila(bic bozji 406.-453.)

jedan od najvecih osvajaca u povijesti i najcuveniji medju barbarskim vodjama u doba seobe naroda.Postoji legenda koja kaze kako je Atila ustvari bio mac Marsa i da ga druge barbarske vodje nisu mogle kralja Huna pogledati izravno u oci,a da se pri tome ne pokolebaju u svojim namjerama.Posve je sigurno kako je Atila bio dojmljiva osoba,sto je najbolje opisao Edward Gibbon u knjizi Povijest uspona i pada Rimskog Carstva.
Opis glasi:velike glave,crnokos,bjele puti,nizak,ociju udubljenih u lobanju,ravnog nosa,s nekoliko dlaka na bradi,sirokih ramena,kratkog cetvrtastog tjela,nervoznih pokreta.No zasigurno je da je poslije smrti svog ujaka Ruasa vladao zajedno sa svojim starijim bratom Bledom od 434. pa do 445.g kada je ubio brata.Nakon toga vlada sam.Ujedinjuje sva hunska plemena i narode od Volge do Germanije.Sjediste njegove drzave koja se protezala od Danske do Panonije,od Laponije i Rajne do Kaspijskog jezera pa sve do Kine bilo je u Ugarskoj nizini,nedaleko od danasnjeg Tokaja.Glasine o Atilinim kanibalistickim sklonostima nikada nisu potvrdjene,a navodno je pojeo 2 svoja sina.
Njegovu vlast priznavala su mnoga plemena Germana,Sarmata,Slav ena i Turaka.Godine 441.opustosio je Meziju,Ilirik i Trakiju,a 447.dosegao je Termopile i devastirao sve zemlje izmedju Crnog mora i Sredozemlja te porazio bizantskog cara Teodozija IIi natjerao ga na placanje danaka.Dosavsi u sukob sa zapadnorimskim carem Valentijanom IIIkoji mu je odboi dati svoju sestru Honoriju za suprugu,pokusao je 451.,osvojiti Galiju kada ga je pobjedio zapadnorimski vojskovodja Aecije zajedno sa Teodorikom I,kraljem Vizigota na Katalunskim poljima (danas:Chalons-sur-Marne ). Nakon toga povukao se u danasnju Madjarsku. God.452.krenuo je u osvajacki pohod na Italiju kada je razorio Akvileju,zauzeo vise gradova,opustosio dolinu Pada i stigao do Mincija gdje mu je u susret papa Leon I.Samo zahvaljujuci papi Leonu I Rim je spasen od razaranja. Epidemije i glad prisilili su Atilu da napusti Italiju.Konstantinop olj je pak nakon poraza bizantskog cara Teodozijusa II spasen samo s toga sto je hunska vojska,koju je prvenstveno cinila pjesadija,bila posve nedorasla i neopremljena za opsadu tako velikog grada.Zanimljivo je objasniti kako je doslo do povezanosti Honorije i Atile.Honorije,sestr a spomenutog cara Valentinijana,449 g. zatecena je u ljubavnoj vezi sa svojim slugom.Nakon toga ljubavnik pogubljen,a Honorija koja je vjerovatno bila trudna,izolirana je iz javnog zivota.U besu poslala je poruku Atili u kojoj ga je zamolila da postane njen vitez.Atila je to protumacio kao bracnu ponudu i zatrazio polovinu Zapadnorimskog Carstva za njezin miraz.Nakon obimnih priprema Atila je presao Rajnu sa velikom armijom Huna i saveznickih barbarskih plemena.U toj vojsci bio je veliki broj Ostrogota i drugih germanskih ratnika,ukljucujuci tu Burgundince i Alzasane koji su zivjeli sa barbarske strane granice.Sliku okrutnosti Atile i njegovih ratnika daje opis rimskih izaslanika koji su se kanili naci s njim.Na putu ka njemu prosli su rjekom Nisavom kroz mjesto u koje je Atila nekoliko godina prije toga provalio.Mjesto je bilo toliko unisteno a su izaslanici morali nociti izvan grada.Razlog je bio taj sto su obale rijeke bile prekrivene ljudskim kostima,a zadah smrti je bio toliko jak da nisu mogli uci grad.Mnoga mjesta kroz koja je Atila prosao zadesila je slicna sudbina,narocito za vrijeme invazije na Galiju.O hunskom pohodu na Trakiju slikovito govori i jedan zapis:Bilo je toliko ubijanja i krvoprolica da nitko ne moze prebrojati mrtve.Huni su pljackali crkve i samostane,te u roblje odvodoli svjecenike i djevice...Toliko su devastirali Trakiju da ona vise nikada nece boti ono sto je nekada bila.Atila je umro na dan svog vjencanja,iako je vec imao veliki broj zene.Uzeo je novu mladu,zvala se Idilco.Dan vjencanja je protekao u zestokom opijanju i slavlju.Nadjen je mrtav naredno jutro,a nova mlada drhtala je od straha dok je pored nje lezao mrtav veliki hunski vodje.Navodno je umro od prekomjerne doze alkohola i jakog krvarenja iz nosa,postoje i pretpostavke kako je smrt bila nasilana.Sahranjen je,prema legendi u 3 kovcega:zlatnom,sreb rnom i gvozdenom.nakon njegove smrti hunska se drzava raspala.Mjesto njegovog pokopa je nepoznato.Pretpostav lja se da je zakopanna podrucju danasnje Vojvodine zajedno sa velikom kolicinom opljackanog blaga.U vise navrata pokusavao se otkriti njegov grob,ali je do sad ostalo sve samo na pokusajima.God 454.Ostrogoni i dr.njemacka plemena pobunila su se protiv Huna,a Atilini sinovi zavadjeni medju sobom nisu se mogli nositi s krizom.Hunsko carstvo nakon Atiline smrti je nestalo.

Promijenjeno od rammstein (24.03.2005 u 14:52 sati)
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 05.04.2005, 02:53
chipla
Gost
 
prilozi: n/a
ime

Rammstein Biografija je sjajna.

Proucavao sam malo o Atili na raznim sajtovima i raznim jezicima od Madjarskog do Engleskog i ime Bica Bozjeg se ponegde razlicito speluje, pa tako negde moze da se pronadje kao: Attila a negde cak i Atilla. A ova poslednja zena bi trebalo ipak da bude Ildico, posto sam primetio u tvojoj biografiji da stoji ime Idilco, pa se samo nadam da se ne ljutis na ovom malom dodatku.

Pozdrav!
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 05.04.2005, 14:38
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
ime Bica Bozjeg se ponegde razlicito speluje, pa tako negde moze da se pronadje kao: Attila a negde cak i Atilla. A ova poslednja zena bi trebalo ipak da bude Ildico, posto sam primetio u tvojoj biografiji da stoji ime Idilco, pa se samo nadam da se ne ljutis na ovom malom dodatku.

Pozdrav!
Attila ili Atilla- mislim da su tu razliku napravili ljudi,koji su zapise prevodili.Tj razlika u imenima zbog razlicitog pisma.Primer sajt sa koga sam ja skinuo podatak je naseg prevoda i on se pominje kao Atila.Zbog ispravka u podacima nema potrebe da se ljutim chipla ,meni je drago sto se ti kao clan foruma bavis ovakvim stvarima,i sto iznosis tvoje podatke i misljenja.A sdruge strane primecujes greske drugih.U ovom slucaju moju gresku oko imena Atilove zene idilco a ispravno je ildico.Ipak mislim da je pozitivno u svemu ovome sto mi na forumu ovde tj sacica nas clanova pokusavaju da pomognu jedni drugima koliko mogu u svemu,sto se tice ovog hobija.Bravo i samo tako dalje.........
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 05.04.2005, 21:46
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Sta mislite o tome da je Atila bila jedna obicna zena a nadimak "Strasni" ili "Bic boziji" da je sluzilo samo za zastrasivanje neprijatelja..... ??????????
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #5  
Staro 06.04.2005, 12:31
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
moze i to biti,svaka mogucnost je u igri.Ali ipak mislim da po izvestajima koji su ovi Rimljani pisali nije.Ali ipak se nezna.Sve je moguce.Jedino kada bi se pronaso njegov grob,onda bi se saznala prava istina.........
odgoovorite sa citatom
  #6  
Staro 06.04.2005, 13:04
chipla
Gost
 
prilozi: n/a
Susret pape Leona i Atile

Pa ja se ne bih bas slozio sa tom tezom. Mada se mozemo podsetiti da je i jedan od papa bio zena, pa ih od tada, naravno proveravaju. kada sam vec kod pape, evo jedne malo podugacke legende vezane za istorijski susret pape Leona sa Atilom pronadjene na internetu:

Glas o prodoru Huna u Italiju dopre i do Rima. Znalo se da ce oni nastaviti osvajati. Rim, srediste hriscanstva, bio bi im posebna poslastica. Znajuci u kakvoj su pogibelji, pitahu se kako se odbraniti; stavise, kako zaustaviti "Bic Bozji" da i dalje ne seje smrt i ocaj. Car Valentinijan nalazi se u Carigradu, a vojska je nespremna i gotovo u rasulu. Na Petrovoj stolici u to je vreme papa Leon, sveta i jaka licnost, koga s pravom nazvase "Velikim". On odluci goloruk poci u susret groznom Atili, ne bi li ga nekako odvratio od ratnih pohoda, i nagovorio da se vrati u svoju domovinu.

"Ko hoce poci sa mnom, neka podje!" rece Leon jednoga dana svojim djakonima, koji su mu pomagali u rimskoj biskupiji.
Pre toga tri je dana postio i dan i noc molio na grobu sv. Petra. Uzdao se u njegov zagovor i u njegovu zastitu.
Posto mu se pridruzise, podjose svi zajedno prema severu i zaustavise se na suprotnoj obali reke gde se Atila utaborio. S druge se strane cuje galama i raskalasenost polupijanih Huna. Papa Leon obrati se mirno svojim djakonima:
"Sutra ujutro odenut cemo se u svecano ruho, preci reku i poci u susret Atili. Nadam se da ce me hteti saslusati i poslusati."
"Oce" odgovori mu na to jedan od djakona "Nema on nikakva straha Bozjega: odrubice nam glave i izvesiti ih kao trofej pred svojim satorom..."
"Sinko" prekine ga Papa "moramo se pouzdati u zagovor svetih apostola i u pomoc svemoguceg Boga. Nije Atila jaci od njega, koga Biblija naziva Gospodinom vojska."

Sledeceg jutra papa Leon, zajedno s djakonima preplovi rijeku i uputi se prema taboru Huna. Hodao je cvrstim korakom iako star, noge mu ne klecahu, niti stap podrhtavase u njegovoj ruci. Pred taborom ih zaustavise strazari i odvedose pred Atilin sator. Tu se oko njih sleti sva vojska, znatizeljno ih promatrajuci, jer nikada ne videse nesto slicno. Leon je mirno, dostojanstveno i poput mramorna kipa stajao medju njima, sve dok jedan od njih ne podje probuditi silnoga vojskovodju, kojemu svojim hrapavim glasom rece:
"Ustani, slavni vodjo! Dosli ovamo neki ljudi i cini se da zele razgovarati s tobom."
Atila gundjajuci ustane, izadje pred sator, protrlja oci i jos uvijek zevajuci podje prema cudnim dosljacima. Usput prisapne svom doglavniku:
"Cujmo ih! Ne prilici da tako hrabre ljude prezremo i odmah ubijemo. Imamo za to vremena. Bice zabavno..."
Dosavsi pred Papu, prezirno mu se obrati:
"Ko si i zasto si dosao ovamo? Kazuj jasno, kratko i brzo! Nemam vremena s tobom trositi ni jednu suvisnu rec. Probudio si me iz moga slatkog sna i vec je to dovoljno da ti odapnem strelu ravno u srce!"

Leon, ne trepnuvsi okom, odgovori:
"U ime Bozje, molim te, vrati se natrag, napusti Italiju i Europu i podji sretno u svoju domovinu!"
Kada Huni preko tumaca saznase sto to Leon rece, svi prasnuse u smijeh. I dok su se vec veselili plenu, zacudise se kada videse da se Atila priblizava Leonu, pada pred njega i ponizno mu ljubi noge. Podigavsi se, naredi svojima:
"Vec danas dizemo satore! Odlazimo i vracamo se kuci!"

Vratio se i papa Leon sa svojim djakonima, obavivsi sretno svoj posao. Putem su neprestano zahvaljivali Bogu sto ih je oslobodio i ne samo njih, nego i citavu Europu "Bica Bozjega".

Kada odose, jos uvijek zacudjeni, a pomalo i bijesni, vojnici upitase Atilu:
"Zasto si se tako poneo pred onom ludom? Na jednu jedinu tvoju rijec bili smo spremni da ih na licu mesta sasecemo..."
"Ucinio sam to radi sebe i radi vas. Iznad toga covjeka, kojega vi nazivate ludom, video sam dva snazna ratnika s isukanim macevima, koji mi rekose: "Ne budes li poslusao ovoga svecenika, umreces ti i sva tvoja vojska! Ne vjerujem u njihova Boga, ali sada vidim da je njihov Bog velik!"
Ispod je simbolicna slika ovog susreta pape Leona i Atile, a ispod nje je jos jedna na kojoj je zanimljiv detalj. Tacnije receno, Bozji znak se ovde cini kao nesto sto bi vise licilo na kometu ili meteorit, a ne na dva ratnika kao na prvoj slici. Ovo naravno baca drugacije svetlo na pomalo mistican susret ove dve istorijske licnosti.
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg Atila i papa.jpg (61,6 KB, 62x prikazano)
Tip dokumenta: jpg attila-leone.jpg (52,1 KB, 57x prikazano)

Promijenjeno od chipla (06.04.2005 u 13:10 sati)
odgoovorite sa citatom
  #7  
Staro 06.04.2005, 13:14
chipla
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od rammstein
Ipak mislim da je pozitivno u svemu ovome sto mi na forumu ovde tj sacica nas clanova pokusavaju da pomognu jedni drugima koliko mogu u svemu,sto se tice ovog hobija.Bravo i samo tako dalje.........
Hvala rammstein, svako u okviru svojih mogucnosti, i nadam se ucescu novih ljudi sa isto tako pozitivnim namerama.
odgoovorite sa citatom
  #8  
Staro 06.04.2005, 13:18
chipla
Gost
 
prilozi: n/a
Lik Atile na Rimskim predmetima

Dole su prikazane slike dva predmeta iz Rimskog Carstva sa likom Atile.
Prva slika predstavlja bronzanu medalju sa profilom Atile a na drugoj strani medalje je predstavljena Akvileja. Precnik medalje je 47mm.
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg attila-medalja.jpg (35,8 KB, 67x prikazano)
Tip dokumenta: jpg attila copy.jpg (40,5 KB, 65x prikazano)

Promijenjeno od chipla (06.04.2005 u 13:32 sati)
odgoovorite sa citatom
  #9  
Staro 06.04.2005, 13:46
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
da li mozda postoje rimski novcici sa likom Atile.......
odgoovorite sa citatom
  #10  
Staro 06.04.2005, 14:10
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Za rimski novcic sa likom atile nisam jos cuo...a i zasto bi rimljani kovali novcice sa njegovim likom..ipak su carevi bili na novcicima...ne cini li ti se da bi onda ispalo da rimljani imaju novoga vodju ako bi njegov lik bio na novcicima ? Ali nikada se ne zna....mozda neko i iskopa nesto slicno....
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!