Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Zanimljivosti Sve što nalazite zanimljivo...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #11  
Staro 16.12.2006, 17:51
gasser gasser je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 27.09.2006
mjesto: ,,,,,
Starost: 65
prilozi: 512
Zahvaljivao se: 1
Dobio je 63 zahvalnice(a/u) za 29 priloga
“Ma, sigurno. Napokon je pronađen pečat kojim su pečatirani platni spiskovi Bosancima angažovanim na gradnji piramide.” (forum B92).
Reagirati na ovaj tekst, ili ne reagirati? Naime u njemu je toliko gluposti, da se čovjek upita odakle početi. Nažalost, ovakav tekst nije nikakva novost. U izdanjima SANU-a i kod mnogih "historičara" i dalje je dominantan mit, a ne povijesne činjenice. Da izmišljanja " velike i slavne povijesti" nisu bezazlena, pokazuju i sva zbivanja u prošlom desetljeću, do kojih je i došlo dijelom i zbog toga. "....... pa krstionicu kneza Višeslava, prvog srpskog kneza, u Dalmaciji ......"
Neboloza do nebuloze. Čitav ovaj preneseni tekst nije djelo nacionaliste , već polupismene budale.
odgoovorite sa citatom
  #12  
Staro 17.12.2006, 13:39
Korisnička slika od perun
perun perun je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 28.10.2005
Starost: 53
prilozi: 794
Zahvaljivao se: 1
Dobio je 1 zahvalnicu za 1 prilog
Sve ostrije i ostrije tako to valjda i treba da bude ko zna. Ovo o Bosancima nije u redu ako se istorija kroji od piramida po onom vicu bila dva brata Ramo i Ramzes, jedan je ostao u Bosni a drugi otisao u Egipat.
odgoovorite sa citatom
  #13  
Staro 17.12.2006, 14:05
gasser gasser je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 27.09.2006
mjesto: ,,,,,
Starost: 65
prilozi: 512
Zahvaljivao se: 1
Dobio je 63 zahvalnice(a/u) za 29 priloga
To što sam prenio reagiranje u kojem se spominju Bosanci i piramide, razlog je samo u tome što je taj komentar sa foruma radia B92 uistinu ukazao na apsurdnost čitavog teksta. Slažem se da spominjanje Bosanaca nije u redu, ni krivi ni dužni su se našli u spomenutom tekstu, ali u kontekstu cjeline taj komentar je ukazao na svu apsurdnost i gomilu nebuloza iznesenih u njemu. Taj komentar naravno nisam preuzeo da bih nešto loše rekao o Bosancima. Ako me netko krivo razumio, ja se ispričavam, jer o Bosancima i o Bosni i njenoj baštini imam dobro mišljenje.
odgoovorite sa citatom
  #14  
Staro 17.12.2006, 18:52
Korisnička slika od perun
perun perun je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 28.10.2005
Starost: 53
prilozi: 794
Zahvaljivao se: 1
Dobio je 1 zahvalnicu za 1 prilog
Hocu ti reci Bosanac kao Bosanac postoji samo u vicevima, dodatak jos jedan na komentare, sto bi bilo cudno da su Srbi bili u Dalmaciji ko garantuje da ce Hrvati za narednih 1000 godina zivjeti u Hrvatskoj ili Srbi u Srbiji. Skoro sam procitao podatak da recimo oko 5 miliona Srba zivi van Srbije, a garantujem ti da nama u Bosni dozvole da odemo negdje ovde nebi ostalo osim staraca niko da zivi. Nasa istorija Slovenska je jedna a za sad sto nema konkretnih i opipljivih dokaza moze se svojatati svakako.
odgoovorite sa citatom
  #15  
Staro 18.12.2006, 18:15
gasser gasser je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 27.09.2006
mjesto: ,,,,,
Starost: 65
prilozi: 512
Zahvaljivao se: 1
Dobio je 63 zahvalnice(a/u) za 29 priloga
Za navedeni tekst još samo jedan komentar, i mislim da bi to bilo dosta. Zar nije malo čudno od Bugara kupovati "provjereni" dokaz srpske državnosti u srednjem vijeku ( i još ga istovremeno navoditi kao jedini dokaz ) , kad po riječima docenta dr. Đorđa Jankovića, postoji obilje pisanih dokaza te iste državnosti kao što je krstionica kneza Višeslava, predromanička crkva sv. Mihovila u Stonu i slično. O knezovima Trpimiru, Branimiru, Domagoju, Zdeslavu, kralju Tomislavu, i ostalima da i ne govorimo. To što su svi ti dokazi izvan povijesnih srpskih prostora ( i govore o nekoj drugoj državnosti ) , to nema veze. To je sitnica koja se da lako ispraviti. Ako je ovaj pečat dokaz srpske državnosti, kako to sa su Bugari za njega toliko zainteresirani ( u nacionalnom smislu ) ? Mislim da su u ovom slučaju Bugari odlično odradili posao u financijskom smislu.
odgoovorite sa citatom
  #16  
Staro 19.12.2006, 00:43
Miki
Gost
 
prilozi: n/a
gaser to sto se ti dokazi nalaze izvan danasnje Srbije da se veoma lako objasniti , naime ondasnja Srbija se nalazila na 3-5 puta sirem podrucju nego sto je danasnja i njeni ondasnji Verski i Drzavni centri bili su svugdje drugde samo ne u Nisu ili Beogradu , imam to sve na jednoj Stranoj (ne domacoj) Karti koja mi trenutno nije pri ruci .. i prvom prilikom cu postaviti to ovde .
odgoovorite sa citatom
  #17  
Staro 19.12.2006, 09:56
Korisnička slika od perun
perun perun je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 28.10.2005
Starost: 53
prilozi: 794
Zahvaljivao se: 1
Dobio je 1 zahvalnicu za 1 prilog
Ma to sam i ja htio da kazem samo me nije razumjeo. Nekad su ovdje zivjela razna plemena Longobardi, Vizigoti, Ostrogoti, Franci, zatim Rimljani,Avari i drugi. Oni su za sobom ostavili svoje sto mi danas zovemo nase kulturno nasledje. Evo primjera Seusovo blago kojeg danas svojataju tri strane a ustvari nepripada nikom drugom do Italijanima. Ja bih takva nasledja prodao i od tih para obnavljao nase manastire, samostane,zamkove,ku le i finansirao dalja istrazivanja naseg kulturnog blaga. Naprimjer kao sto je u Srebrenici pronadjena i obnovljena Franjevacka crkva koja je pravi dokaz i to je pravo kulturno blago. Koliko toga ima a mi jos i neznamo. Ipak sto je aktuelno na berzi oko toga se sve i vrti. Zato iz muzejskih depoa fali mnogo stvari, kako je krenulo mozda Srbija ponovo bude morala kupovati isti prsten.
odgoovorite sa citatom
  #18  
Staro 19.12.2006, 20:07
ЛазарС
Gost
 
prilozi: n/a
Upravo tako Perune... Još nešto me jako nervira: Kad neobrazovan koješta trabunja o istoriji i poreklu svog naroda, to mu dodje k'o nešto normalno. Iritirajuće je kad nekakav akademik, naučnik, profesor, mrtav 'ladan "baca svetlo na tamni deo istorije našeg naroda". To će onog ko je iole upoznat sa tim da smo gemišt raznih naroda, a da su slovenski jezik i kultura ti koji su prihvaćeni i opstali do danas, uvek nervirati.
odgoovorite sa citatom
  #19  
Staro 25.12.2006, 04:33
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 64
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Suma sumarum, ako jest?

Ovu srebrnu starohrvatsku naušnicu s početka 9. st. (znam zašto s početka 9. st.) slučajno nađoh u drevnom ILIRSKO-RIMSKO-STAROHRVATSKOM gradu PRVOG SRPSKOG RIMOKATOLIČKOG KNEZA VIŠESLAVA u današnjem hrvatskom gradu NINU.

Baš sam blesav, ili ?? Nema ili, definitivno sam blesonja.
Sada sam na čisto da ništa ne znam i da moram pročitati još jedan "šleper" nekih novih spoznaja ili kopati puno, puno dublje a bogami i šire, možda i ja pronađem nešta slično kod "Tute Bugarina" pa mi neće biti žao učit iz početka.

Naočit sam, visok i lijep, a glup ko top.

Hvala na razumjevanju,

Enigma.
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg 02.jpg (41,1 KB, 31x prikazano)
odgoovorite sa citatom
  #20  
Staro 25.12.2006, 14:36
Korisnička slika od perun
perun perun je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 28.10.2005
Starost: 53
prilozi: 794
Zahvaljivao se: 1
Dobio je 1 zahvalnicu za 1 prilog
Najveca spoznaja je kad sam shvatis da nista neznas. Prema tome treba nastaviti sakupljati i zapisivati gdje sta pronadjeno i onda jednog dana skontati i sve to zapisati na jednom mjestu. U narednih desetak godina sav taj materijal koji se nalazi po njivama ako se ne pokupi propasce zauvjek.
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
Kulture gvozdenog doba na tlu Srbije rammstein Praistorija 0 09.10.2005 00:27


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!