Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar

Zanimljivosti Sve što nalazite zanimljivo...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #11  
Staro 01.06.2006, 01:29
Miki
Gost
 
prilozi: n/a
Posto se nazalost malo kasnije javljam dodao bih jos samo par stvari koje ste u predhodnim postovima zaboravili - zlatni novcic ,,Scrippula,, koji se vecinom koristio u Ceremonijalnim svrhama a bez sumnje je bio koriscen i kao platno sredstvo kao i ,,Medaljon,, koji je koriscen kao Donativ i takodje bez sumnje bio u opticaju i kao platno sredstvo . @perun na Balkanu su jos pre 2000 godina izmislili jos i ,,reducirani sesterac,, naravno u nedostatku materijala kada je neki genijalac rekao -zasto da kujemo sesterce i trosimo 25grama Mesinga , stavicemo 18.grama on ce biti zute boje i bez krune tako da glup narod uopse razliku nece ni da primeti . Pominju se vec reducirani sesterci na forumu ali sada to nemogu naci ..... nije toliko ni vazno , vazno je to da je u antickom vremenu novac skroz drugacije izgledao nego sto ga mi danas nalazimo u zemlji . Naime ovo sto mi danas vidimo to su novcici sa patinom na sebi - zeleni, crvenkasti, braonkasti , crni , sivi , sareni , korodirani i to jos u raznim nijansama . Svi oni kada su iskovani bili su veoma raspoznatljivi po svom obliku , velicini , materijalu i motivu . Posto smo vec dotakli te Sesterce (normalne,duple i reducirane) valjalo bi jos reci i to da su Asovi kovani od metalne legure u kojoj je preovladavao Bakar pa su takvi novcici naravno bili crvenkasti u odnosu na Dupondius i Sesterac koji su kovani od legure Mesinga i bas tu nastaje problem ! Dupondius se je od Sesterca razlikovao po tezini , velicini i po tome sto je Car na Aversu nosio Krunu . Ponekad su carevi biseri od pameti izostavljali tu krunu pa su rekli ..... ,,As se od Sesterca i tako i tako razlikuje po svojoj boji,, a to sto su oni kovali novcice od Mesinga bez krune na glavi i u tezini od 18grama a tamo negde neko dobijao svoju mesecnu ili godisnju platu pa umesto da primi 100 Sesteraca a on Dobije 100 Dupondijusa jos mu kazu i to da je sve Ok i da sada Sesterci moraju malo manji da budu zato sto se Kovac mnogo zamori kada mora velike komade da lupa cekicem .... to naravno tadasnji neskolovani je narod olako primao . Na nasu srecu to se nije bas u ondasnje vreme cesto desavalo (cesce se danas tako nesto desava) pa su i takvi komadi novcica u nesto vecim kataloskim cenama bas zbog svoje redkosti (sem onih koji su kovani na balkanu posto je to kod nas bila hronicno cesta pojava nego u ostalim delovima carstva) . Sve u svemu dosta obimna tema a meni se vise ne kucka po tastaturi . Hej pa sta je sa schatom sve te nazive mozemo live da utvrdimo

Promijenjeno od Miki (01.06.2006 u 01:57 sati)
odgoovorite sa citatom
  #12  
Staro 01.06.2006, 18:19
Korisnička slika od zeljketa
zeljketa zeljketa je offline
MODERATOR
 
Registriran : 20.05.2006
Starost: 65
prilozi: 1.439
Zahvaljivao se: 1.494
Dobio je 578 zahvalnice(a/u) za 201 priloga
Uh!!!Sad tek znam koliko ne znam.Ja brzo ucim,za 5 godina je sve to savladano.Usvakom slucaju hvala svima.Placam pivu kada se vidimo u Doboju.
odgoovorite sa citatom
  #13  
Staro 01.06.2006, 18:35
Miki
Gost
 
prilozi: n/a
5 godina uopste nije puno ne brini se . ja sam svoj prvi rimski novcic na poklon dobio kada sam imao 16godina , koliko ono bese sada imam ..... ,,30,, ..... znaci pre 14 godina
odgoovorite sa citatom
  #14  
Staro 01.06.2006, 21:10
Korisnička slika od perun
perun perun je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 28.10.2005
Starost: 53
prilozi: 794
Zahvaljivao se: 1
Dobio je 1 zahvalnicu za 1 prilog
E sad mi reci jel su kovani od mesinga ili bronze ili je to isto?
odgoovorite sa citatom
  #15  
Staro 03.06.2006, 11:38
Miki
Gost
 
prilozi: n/a
Oprosti sto kasnim sa odgovorom ali prekjuce nisam imao vremena ali sam se danas prisetio pitanja . Ni Mesing niti Bronzu nemozes naci u listi jedinstvenih hemijskih elemenata zato sto je i jedno i drugo u stvari metalna legura kombinacije Kupfer Cu 55% - 95% + Zink Zn 45% - 10% sa time da se u hemiji naziv Tombak koristi onda kada je procenat Kupfera izmedju 80%-95% postoji jos i ,,Delta,, od Kupfer 56% - Zink 40% - 2% Olovo - 1 % Gvozdje - 1% Mangan i ta legura se koristi na mestima gde je potrebno izdrzati nesto veca opterecenja , toplotu i razne Sone kiseline na primer kao sto su Trapovi transportnih brodova , Pecnice , lampe i lusteri koji su od 17 do pocetka 20veka za svetlost koristile ulje i Gas itd itd . mislim da je kod nas odomaceni naziv za takvu leguru HBZ Bronza (ali nisam siguran) ! Takodje je odomacena cinjenica da kada je metal Zute boje u narodu ga nazivaju ,,Mesing,, a kada je Crvenkast ,,Bakar,, ! Nemora to da te zbunjuje , i jedno i drugo je Bronza samo sto su razlicite legure , jedna ima vise Zinka a manje Bakra a druga Vise Bakra a manje Zinka
odgoovorite sa citatom
  #16  
Staro 03.06.2006, 18:42
terminus
Gost
 
prilozi: n/a
Perun, pozdrav!
Sesterciji i dupondiji kovani su od slitine pod nazivom ORIHALK.
odgoovorite sa citatom
  #17  
Staro 03.06.2006, 19:24
Miki
Gost
 
prilozi: n/a
@terminus nemoj da zbunjujes coveka Orihalk je legura Zinka i Bakra i danas joj je naziv Mesing
odgoovorite sa citatom
  #18  
Staro 03.06.2006, 19:56
terminus
Gost
 
prilozi: n/a
Ne zbunjujem čovjeka, već mu kažem točan naziv slitine (legure) od koje su kovani sesterciji i dupondiji!
odgoovorite sa citatom
  #19  
Staro 03.06.2006, 22:47
Miki
Gost
 
prilozi: n/a
pa dobro ali ako je Platon o toj leguri prvi pomenuo rec Orihalk cinjenica je da se u 99,999 posto slucajeva koristi rec Mesing , neverujem da ce iko od nas ikada reci da je nasao novcic od Orihalka
odgoovorite sa citatom
  #20  
Staro 04.06.2006, 00:07
terminus
Gost
 
prilozi: n/a
Treba se držati terminologije koja je prihvaćena u literaturi, tj. u znanosti, odnosno u numizmatici.
odgoovorite sa citatom
Odgovor


Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!