Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > H O B B Y > Priče...legende...itd
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Priče...legende...itd Ovdje možete unositi razne priče, legende i sl. koje ste negdje čuli ili pročitali...!!!

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 15.05.2005, 23:25
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
Dukati iz K. Stubline

Kad je onomad,20.oktobra,na Srdjevsko okrilje u skladu kraj seoskog druma,odmah iznad izvora zvanog Kuronjska stublina,zatekao sveze iskopanu rupu,i usred rupe,na dubini od oko 80cm,otisak stope,i zida poveceg cupa,i pored rupe tragove automobilskih guma,mestanin Trnave,Milisav Lazarevic,lupio se sakom po kolenu:
-Ko li se ovde obogati.....-pitao je sebe na drumu......
Od tog dana Trnavom,selom na Zlatiboru,odmah pored Sirogojna,pukla "grdna misterija".
Mnogi mestani isli do rupe kraj Kuronjske stubline,videli svojim ocima otiske cupa na dnu rupe,utvrdili da je cup nepobitno izvadjen.
-Tog dana ranije,trevim ja komsiju Milijana,veli mi neko kopao u mojoj njivi.
Kad sam otiso i ono video,niko me ziv sad ne moze ubediti da odande nije odnet cup.I to je neko opasno zurio,cim nije ni rupu ni otiske mesta gde je cup stajao zatrpao zemljom.Eno brate lepo se vidi dole stopa,kako je cup stajao,a malo iznad,otisci kao od testije-pricao je Milisav koga smo prekjuce zatekli kako se kod komsija greje kraj vatre.
Odmah kraj rupe,po iskopanoj zemlji,Milisav je, ne krije,odmah napravio malu istragu.I umesto kog zaboravljenog dukata,kako se neosnovano nadao,nasao je par predmeta koji su misteriju jos vise uvecali-ostatke gotovo trulog pleha,malo drvenog uglja,i jednu kracu bakarnu zicu.
-Sve je jasno-nastavljao je svoju pricu Milisav.
Plekom,koga je rdja vec pojela,cup je bio pokriven,drveni ugalj sluzio je da se cup izoluje,jer kroz cumur,poznato je kiseonik ne prolazi,a zica je verovatno otpala od instrumenta kojim je cup i pronadjen.Vidi se po kopanju da ga je instrument odveo malo levo,a onda se vratio i krampom naleteo pravo na cup........
To ti je uradio ili neko ko je imao kartu,i znao tacno gde je mesto,ili neko ko je imao i neku oznaku mesta ali i spravu za trazenje metala.Znam ja to dobro,radio sam ja u Valjaonici bakra.
Sad ko je to mogao biti,ne znam.Primetio sam ja jos letos da se po tom kraju vrzmalo i muvalo mnogo turista,sa raznih krajeva,pitali neki i mene za Stopica pecinu koja je tu blizu,drugi za Ponor,a to nije tek onako..........
-Ko god da je tu pre tri ili cetri stotine godina ostavio blago,morao je ostaviti neki trag,opis.A nista lakse nego opisati mesto kome je blizu i izvor,mogao je napisati toliko i toliko koraka od izvora na zapad,a iznad rupe ima i jos jedan beleg-veliki kamen,pa je i on mogao biti neki znak-potvrdjivao je Milisavljeve reci i komsija Milomir.
I o tome cije je blago ostalo zakopano kraj izvora,Milisav ima preciznu teoriju-radi se o turskim dukatima,koje su ovi u svoje vreme prenosili ovim krajevima,naleteli na hajducke zasede,bezali,a onda ponekad bivali prisiljeni da zlato zakopaju i tako sakriveno ostave.
Ovu tvrdnju Milisav potkrepljuje i jednostavnim dokazom-uz dolinu u kojoj je Kuronjska stublina isla je precica,put od Pristevca ka Kaldrmi,od Djuprije do Sukine vode,kojim su Turci u svoje doba svakako prolazili.
-Dugo se po selu pricalo da kraj te vode imaju dva cupa,da je voda ostavljena da bude beleg,a da su orjentiri bili jedan na istoku,drugi na zapadu-nastavljao je Milisav pricu,dok su komsija Milomir i Milisavljev brat Borisav svaku njegovu rec potvrdjivali.
Da sve bude jos misticnije,Milisav i njegove komsije"stoprocentno ",su sigurni da je prvi cup sa blagom otkriven pre 30.god i to na mestu koje je istocno od Kuronjske stubline,na istoj daljini od izvora na kojoj je sad ovaj cup pronadjen.
Kad je kisa i susnezica predvece malo utanjila,otisli smo na licu mesta da se uverimo da Milisav govori cistu istinu.
Kraj kuronjske stubline,jedno 30 koraka na zapad nasli smo iskopanu rupu i u njoj otiske cupa..........


Glas javnostu arhiva 2003.god
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!