Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Zanimljivosti Sve što nalazite zanimljivo...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #11  
Staro 20.02.2013, 18:26
Votis
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od Pretorijanac Prikažite prilog
Deo emisije posvecen arheologiji je cisto lupetanje.
Nalazac arheologije je i njen vlasnik, tako da moze da bira hoce li je prodati muzeju ili kolekcionaru. Kolekcionar arheologiju ako zeli moze preprodati dalje. Za iznosenje arheologije iz zemlje potrebna je dozvola zavoda za zastitu spomenika. Zbog toga je i ukinuta jedinica koja se time bavila, i formirana druga u okviru carine. Prica o dilerima, zaverama... je cista satanizacija manjine kojoj gospodja ne pripada.
Medju poznatim kolekcionarima u Srbiji bili su Knez Pavle, Djordje Vajfert, Branislav Nusic pa cak i Dragoslav Srejovic. Na kraju price njihove kolekcije su zavrsile kao legat u muzejima (izuzev Srejoviceve).
Ko je sad u toj prici los? Ljudi koji su sakupljali godinama te predmete, spasavali ih od unistenja, uzivali u njihovoj lepoti i na posletku ih zavestali buducim generacijama, ili npr. muzejsko osoblje (kojem gospodja najverovatnije pripada) koje je pokralo i rasprodalo veci deo Vajfertove zbirke?
Nemoj nikoga da cudi takav stav arheologa prema hobi tragacima, njima je potreban dezurni krivac kada sa nekog lokaliteta iskopaju "Samo grncariju i par bronzica" i pritom potrose odredjena sredstva koja su im odobrena. Hobi tragaci su im idealan alibi za ono vredno sto oni pokradu!
odgoovorite sa citatom
  #12  
Staro 20.02.2013, 19:35
Korisnička slika od banebeograd
banebeograd banebeograd je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 21.03.2006
mjesto: Srbistanski tamni vilajet
prilozi: 993
Zahvaljivao se: 19
Dobio je 42 zahvalnice(a/u) za 30 priloga
pretorijanac,
izbegavam da se u svojim postovima bavim zakonima koji regulisu ovu oblast jer onda svi mi koji se bavimo ovim hobijem lagano klizimo ka tankom ledu kroz koji mozemo da propadnemo,
zato mi smeta kad neko tako olako tumaci zakone kako bi on voleo da su pisani i kako njemu odgovara...

ovo si ti rekao
Citat:
citat od Pretorijanac Prikažite prilog
Nalazac arheologije je i njen vlasnik, tako da moze da bira hoce li je prodati muzeju ili kolekcionaru.
a ovo zakonodavac

Члан 28.
Ко ван организованог истраживања ископа из земље, односно извади из воде добро које ужива претходну заштиту, дужан је да о томе одмах, а најкасније у року од 24 часа, обавести надлежну установу заштите културних добара и министарство надлежно за унутрашње послове.

nije mi jasno kako si ti na osnovu ovog clana uspeo da protumacis da je nalazac = vlasnik,
te da nalazac ima izbor sta da radi sa nalazima
kad je uputstvo sta i kako kod nalazenja uciniti sasvim razumljivo i nedvosmisleno napisano

na dalje sledi nekoliko primedni iz prakse...
ako nadjeni predmet nisi prijavio nadleznom organu , ucinio si povredu zakona , tj krivicno delo.
samim tim, a analogno zakonima koji su regulisali tu oblast neprijavljeni predmet postaje predmet krivicnog dela,
pa tako i trgovina tim predmetom je samo jos jedno krivicno delo u nizu.

to sto je predmet krivicnog dela u odredjenom trenutku postao deo necije kolekcije,
ne znaci po automatizmu da je ono legalizovano jer ne postoji nikakav dokument , sertifikat od nadleznih organa
vec samo da je taj navodni "kolecionar" u realnoj opasnosti da mu se "kolekcija" oduzme jer postoji osnovana sumlja da je sacinjena od predmeta iz krivicnog dela

btw , treba razlikovati kolekcionare i "kolekcionare"
oni prvi imaju legalne sa svim papirima kolekcije ciji su predmeti dokumentovani i poznati nadleznim ustanovama,
i do njih dolaze na legalnim aukcijama kod legalnih prodvaca.
dok ovi drugi koji isto tako sami sebe zovu "kolekcinarima" do primeraka za svoje kolekcije dolaze na sve druge nacine samo ne preko zvanicnih organa koji imaju dozvolu za njihovu kupoprodaju.
upravo zbog ta dva razlicita oblika trgovanja tj robe bez i robe sa legalnim tj poznatim poreklom postoje i razlicite cene na trzistu.

uostalom kome je stalo da se informise na ovu temu nek potrazi zakone po internetu pa nek sam zakljuci sta je legalno sta nije
odgoovorite sa citatom
Korisnici koji su se zahvalili korisniku banebeograd na prilogu
  #13  
Staro 20.02.2013, 20:02
Korisnička slika od avgvst
avgvst avgvst je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 17.08.2009
prilozi: 2.465
Zahvaljivao se: 546
Dobio je 216 zahvalnice(a/u) za 152 priloga
Da Bane ali ima i u toj odredbi zakona, nedorečenost koja glasi... ko iskopa "dobro koje uživa prethodnu zaštitu" mora da prijavi itd.. bla bla...
Koji su to predmeti i dobra koja uživaju prethodnu zaštitu? Mora onda biti negde spisak predmeta i dobara koji uživaju zaštitu! Ne može svaka ciglica i ili komad metala, zakivak potkovice konja i sama potkovica, zatim kost tog konja, a možda i jahača kao i predmeti koji su bili kod njega biti DOBRA KOJA UŽIVAJU PRETHODNU ZAŠTITU! Zato se treba obratiti na to: koja to dobra uživaju prethodnu zaštitu? Ako ima negde spisak, onda u redu... pa ćemo onda pronalaziti samo ono što nije na tom spisku...
Po meni.... a možda se i neki slože samnom, mada je to moje mišljenje i nema uporište u zakonu... treba da bude legalno i dozvoljeno traženje metal detektorima jer su oni da kažem bezopasni za dublja nalazišta. Onaj ko radi po principima i načelima ovoga hobija, koji su mnogo puta spominjani, ne može da naruši jedan arheološki lokalitet kopajući rupice dubine od nekoliko pa do 20cm...
Druga stvar je oranje traktorima, sondiranje itd... to su već druge radnje koje veoma teško mogu oštetiti pa čak i upropastiti lokalitet i treba se okrenuti ka oštrom sankcionisanju takvih radnji!
__________________
"Ako želite da postanete dobri arheolozi, morate da izađete iz biblioteka"! Dr Indiana JONES
odgoovorite sa citatom
  #14  
Staro 20.02.2013, 20:08
Korisnička slika od avgvst
avgvst avgvst je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 17.08.2009
prilozi: 2.465
Zahvaljivao se: 546
Dobio je 216 zahvalnice(a/u) za 152 priloga
I da se osvrnem na izlaganje drage gospojice koja je na ovom video materijalu... (a uzgred da napomenem da je jedna jako... mmmm simpatična i privlačna osoba te sam ovaj snimak pogledao nekoliko puta, a i još ću bogami, mmmmmm mljac, moj tip fibule, hm hm)....

Šta sam ono hteo da kažem a da... ...
Da je malo ispravim
1. Rekla je(podižući levu obrvu) "ruski traktor Ursus! Ispravka Ursus uopšte nije ruski već češki traktor ,,,
2. Rekla je da nije bilo dubokog oranja do ovih dana... Ispravka bilo je 70-ih godina kada su bili traktori guseničari.. i tada je najveća količina arheo materijala za kojim čeznemo i kojem se radujemo svaki put kada pozitivno zapišti detektor, nađena!

Pozdrav za gospojicu... kako se već zvaše...
Odo ponovo da pogledam dok žena nije tu... Hahahh
__________________
"Ako želite da postanete dobri arheolozi, morate da izađete iz biblioteka"! Dr Indiana JONES
odgoovorite sa citatom
  #15  
Staro 20.02.2013, 20:59
Desert Walker
Gost
 
prilozi: n/a
Šta sam ono hteo da kažem a da... ...
Da je malo ispravim
1. Rekla je(podižući levu obrvu) "ruski traktor Ursus! Ispravka Ursus uopšte nije ruski već češki traktor ,,,

URSUS je Poljski traktor kolega (lat.URSUS=Medvjed) .
znam jer sam se naucio na njemu voziti .
imao mi stari takav (model 335).
odgoovorite sa citatom
  #16  
Staro 20.02.2013, 21:44
Korisnička slika od apostata
apostata apostata je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 22.02.2008
prilozi: 1.319
Zahvaljivao se: 602
Dobio je 1.524 zahvalnice(a/u) za 400 priloga
Arheolozi

Citat:
citat od Votis Prikažite prilog
Nemoj nikoga da cudi takav stav arheologa prema hobi tragacima, njima je potreban dezurni krivac kada sa nekog lokaliteta iskopaju "Samo grncariju i par bronzica" i pritom potrose odredjena sredstva koja su im odobrena. Hobi tragaci su im idealan alibi za ono vredno sto oni pokradu!
Hajde da pokazemo malo postovanja prema struci, ovakvo pljuvanje po arheolozima je u najmanju ruku neukusno i vise govori o nama samima nego o arheolozima. Da nije bilo arheologa, nasa bi "znanja" o arheologiji bila smesna, u domenu pogresnih nagadjanja. Da oni nisu napisali knjige u pokusaju da nam objasne i prenesu svoja znanja, ne znam kakva bi to mi imali polazista u pokusaju identifikacije nekokg predmeta i vremena kojem pripada.
Kao sto vidimo i na ovom forumu, nasi se pokusaji zavrsavaju sa vremenskom i kulturnom identifikacijom artefakta (vise-manje uspesnom zahvaljujuci Enigmi, Acervonecu i ostalima), a arheolozi i kad nadju "samo grncariju i par bronzica", nasli su mnooooogo vise od obicnog tragaca. Ko razume, zna da je kontekst nalaza najvazniji, a da bi se pravilno protumacio, potrebno je ono cega prosecni tragac, na zalost, nema mnogo, a to je znanje koje se stice pre svega iz knjiga, a njih ipak pisu arheolozi.

Sto se tice zakona, ma znamo mi svi veoma dobro da je zakon u pravu i da sve ovo radimo na svoju ruku i da to nema veze sa arheologijom i njenim naucnim i plemenitim ciljevima, nego sa nasom primitivnom posesivnoscu ili materijalnom koriscu. Kad bi svako zadrzavao ono sto pronadje, niti bi bilo muzeja, ni knjiga, niti ovog hobija.
To sto se desava po nekim muzejima je zaista zalosno, ali ipak verujem da to nije pravilo i da zbog toga ne treba generalizirati i biti iskljucivo negativan prema ljudima u struci. Ipak je ovo njihova oblast, a mi smo uljezi koji najcesce cine samo stetu. Budimo srecni da nas zakon i arheolozi uopste i trpe i nastojimo makar da ne cinimo vecu stetu.
__________________
IDI KUD TE SRCE VODI
odgoovorite sa citatom
  #17  
Staro 20.02.2013, 22:22
Votis
Gost
 
prilozi: n/a
Nemam ja nista protiv arheologije kao nauke, cak je moj stav da se treba vise ulagati u tu oblast. ALI da kradu pa rasturaju (verovatno ne svi ali vecina DA) u to sam apsolutno ubedjen i imam konkretna saznanja. Pre nekih 30-ak godina moj otac je u reci pronasao torzo rimskog legionara u terakoti u prirodnoj velicini i to je odneo i predao u jedan muzej ( necu ga imenovati). Mislite da se danas nalazi u pomenutoj ustanovi?
Niti se nalazi niti postoji vise ijedan zapis o tome.....toliko....
odgoovorite sa citatom
  #18  
Staro 20.02.2013, 22:41
Korisnička slika od Banatski šetač
Banatski šetač Banatski šetač je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 05.12.2011
mjesto: Menjam se da me ne promene!
Starost: 50
prilozi: 667
Zahvaljivao se: 106
Dobio je 165 zahvalnice(a/u) za 67 priloga
Kako ima arheologa i "arheologa", tako ima i kolekcionara i "kolekcionara" i to ne treba da čudi!

Sa druge strane se moram složiti sa Pretorijancem nasuprot BaneBeogradu jer bi zabranili svako okupljanje na Sajmovima antikviteta i bilo kakvu prodaju. Je li neko pri kupovini na sajmu dobio bilo kakav sertifikat? Nije, naravno!

Da ste recimo kolekcionar slika, da li bi vas neko progonio zbog toga? Ali takođe, ako iznosite sliku iz zemlje morate imati potvrdu iz Narodnog muzeja koji vam odobrava iznošenje iste.

Sa treće strane, ulaskom bilo kakvog umetničkog ili arheološkog predmeta na prostor EU, prestaje bilo kakvo potraživanje sertifikata o poreklu što će se u nekoj perspektivi i desiti ili se nekima na Forumu već desilo ako su u EU. Samim tim trgovina takvim predmetima je sasvim dozvoljena, osim ako predmet nije ukraden i nije za njim pokrenuta potera...
odgoovorite sa citatom
  #19  
Staro 20.02.2013, 23:18
Korisnička slika od Crni-1
Crni-1 Crni-1 je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 02.09.2012
prilozi: 248
Zahvaljivao se: 239
Dobio je 251 zahvalnice(a/u) za 69 priloga
Ja se izvinjavam žena je u pravu da je ruski traktor ali ne Ursus, nego Belorus sa duplom vučom i jednobraznim plugom specijalno dorađenim za duboko oranje i rasturanje zemlje po povšini.Nisam ga koristio ali sam video kako funkcioniše.
odgoovorite sa citatom
  #20  
Staro 20.02.2013, 23:29
Korisnička slika od Banatski šetač
Banatski šetač Banatski šetač je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 05.12.2011
mjesto: Menjam se da me ne promene!
Starost: 50
prilozi: 667
Zahvaljivao se: 106
Dobio je 165 zahvalnice(a/u) za 67 priloga
Evo još male dopune u vezi pisanja o Zakonu o kulturnim dobrima i onoga što je Banebeograd istrgao iz člana 28. gde se kaže da "onaj ko van organizovanog istraživanja iskopa iz zemlje ili izvadi iz vode dobro koje uživa prethodnu zaštitu dužan je da odmah i tralala...

U prethodnom članu opisuju koja su to dobra koja uživaju prethodnu zaštitu gde piše, citiram : 1) nekropole i lokaliteti s arheološkim, istorijskim, etnološkim ili prirodnjačkim sadržajem; stara jezgra gradova i naselja...

Dakle, tu piše ono što već znamo, a to je da je zabranjeno kopati na evidentiranim arheološkim lokalitetima!!! A nigde ne piše da je zabranjeno kopati kod moje babe u bašti i da to moram da prijavim u roku od 24 časa. Čak su "pametni" zakonodavci ovde napravili rupu u zakonu na taj način što su rekli da ukoliko ipak kopaš na nekom kulturnom dobru koje uživa prethodnu zaštitu ( čitaj: arheološki lokalitet) imaš vremena 24 časa da se pokaješ i predaš dobro koje uživa prethodnu zaštitu i za to još dobiješ i nagradu kako stoji u ovom zakonu, opet citiram Zakon: Nalazaču predmeta iz stava 1. ovog člana pripada novčana nagrada ako u otkrivanju stvari nisu korišćena sredstva budžeta.
Visinu nagrade iz stava 2. ovog člana utvrđuje ustanova zaštite kojoj se predmet daje na čuvanje...

Tako da to vam je to, dragi moji! Ne idite po evidentiranim lokalitetima, a ono što nađete kod babe u bašti niko vam ne može oduzeti !!!
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
TV Emisija perun Priče...legende...itd 0 30.06.2006 23:30


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!