Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti > Srednji vijek
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Srednji vijek Sve što pronađete u internetu, knjigama i sl. a mislite da spada u ovaj vremenski period, ca 500-1500 godine

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 11.03.2006, 07:23
dwarf
Gost
 
prilozi: n/a
Tisa

Pozdrav svima!

Svi koji su u SCG se verovatno secaju proslogodisnje teske saobracajne nesrece, u kojoj je autobus sleteo sa mosta kod Zablja u Tisu. Ovim putem cu jos jednom izraziti moje iskreno sucesce porodicama poginulih, a nepronadjenih, putnika i ovaj tekst je samo opis dogadjaja koji su usledili a interesantni su za clanove ovog foruma (bez namere da na bilo koji nacin poremeti vecni mir pokojnih).
Svi koji se secaju nesrece, znaju koliko je trajalo vadjenje autobusa iz reke, koliko je bilo promasaja od strane nestrucih ljudi (koji to o sebi nisu tako mislili!!!), i koliko je trajala potraga za telima nestalih. Ja sam bio direktni ucesnik visemesecne potrage i pretrage korita reke Tise, od Zabaljskog mosta do usca u Dunav.
U pocetku akcija je bila ogranicena na vizuelno pretrazivanje obala i toka reke koja je bila oko 4 m iznad svog normalnog vodostaja, izlivena po obalnim sumama, da bi posle izvesnog vremena bio nabavljen i sonar (izuzetno kvalitetan uredjaj), kojim je trebalo intenzivirati potragu. Sonar je stigao (naravno iz Amerike) sa dve sonde oblika torpeda oko 1.2m duzine od 600KHz i 1200kHz, koje se na posebnom kablu vuku iza broda, GPSom i racunarom za obradu zapisa (MARINE SONIC). Cena - ukupno oko 70.000 eura.
Prvi (i svi ostali) snimci dna Tise su zaista bili izvanredni, jasno su se oslikavali predmeti na dnu, posebno spusteni ronilac (naravno – moja malenkost), da se utvrdi odraz ljudskog tela, pa je doneta odluka da se snimi kompletno dno reke do usca (40tak km). Posto sonar ima ogranicenu sirinu snopa koji snima, moralo se ici iz vise prolaza, sa preklapanjima snimaka, koje je racunar kasnije sastavljao u jedinstvenu sliku, sto je svakodnevno bilo detaljno pregledano, nakon povratka sa vode, i bila su obelezavana mesta za ronjenje sledeceg dana. Svaki prikaz koji je iole podsecao na ljudsko telo je obelezen i proveren, i, na zalost uvek je to bio nekakav panj ili granje. Svako udubljenje u dnu (rupa) je snimljeno i pregledano, jer je postojala realna mogucnost da je reka, telo spustila na dno u neku od njih. “Drveni vir” mesto koje je svima poznato kao taloznik materijala kojeg Tisa nosi je snimljeno vise puta, i iz vise uglova. Tada smo bili skoncentrisani na odredjeni zadatak koji smo imali, ali sada posle visemesecne pauze, kada se sve sleglo u mojoj glavi, mogu opisati i neka interesantna usputna zapazanja.
Korito Tise ima celom, snimljenom, duzinom dva elementa, a)samo korito u kome je dno tvrdo, pravilnog u-oblika, bez rupa i duboko prosecno oko 20m, i b) kao drugi element zamuljene strane korita koje se blago penju ka obali, i u kojima se mogu primetiti rupe, uzdignuca i to sve kao posledica talozenja raznoraznih stvari koje reka svake godine nanese.
Na zalost svih onih koji tragaju za Atilom “Bicem Bozijim”, detaljnim pregledom snimaka dna na tih 40-tak km dna, nismo primetili ni jedno jedino mesto koje bi moglo biti bar sumnjivo, a kamoli nesto vise, sto bi obecavalo. Ne postoji ni jedna "rupa" koja nije detaljno snimljena, i kasnije ronilacki proverena. Normalno je ocekivati takvo zapazanje jer je Tisa, nabujala i brza, nosila i otkidala (odronjavala) citave komade obale, ponekad velicine od 100x20m sa kompletnim stablima topola, visokim po 20tak m. Sva ta zemlja se usput talozi i sigurno zatrpava sve sto joj se nadje na putu. Reka stalno otvara nove rupe, stare zatrpava, i dno je vise nego dinamicno i zivo. Isto vazi i za obale, na kojima erozija otkriva i fizicko pomeranje toka i korita reke vremenom. Usputni razgovori sa alasima, otkrili su nam da oni ponekad u svojim dubinskim mrezama zakace ponesto iz rimskog doba? (bar oni tako misle), ili cak poneku kost iz ledenog doba (poznati su nalazi kostiju mamuta u okolini). U Mosorinu, u vikend naselju, culi smo i usputnu pricu o tome da su vrsena vazdusna snimanja korita i okoline negde 80-tih “neki Francuzi”, ali niko nije imao pojma kakvi su rezultati. Sve ovo navodi na zakljucak da eventualni polozaj Atiline grobnice i ne mora obavezno biti u sadasnjem koritu, mozda je treba traziti negde u njivama, ili sumama kroz koje je nekada davno tekla Tisa, u nekom davno zatrpanom rukavcu (ako je uopste Tisa u pitanju).
Akcija je bila sasvim drugog tipa, i nije bilo ni vremena, a iskreno receno, ni minimum ideje ili volje da se zapisi dna posmatraju sa bilo kog drugog aspekta, osim onog osnovnog. Taj zapis postoji na CDu koji je verovatno u Ministarstvu Odbrane, ili u Ministarstvu Unutrasnjih poslova i deo je izvestaja. Mozda bi snimak trebalo iznova pregledati, pogotovo sto sadrzi detalje svakog kvadratnog metra dna i to u duzini od oko 37 km, i obratiti paznju na elemente koji karakterisu arheoloske lokalitete. Snimke kao i sonar je odneo pretstavnik Ministarstva odbrane, i o njemu nismo vise nista culi, gde je?, da li se?, i ko ga eventualno koristi?. Samo bih napomenuo da je rec o uredjaju visokog kvaliteta, dokazanog u, realnim, izuzetno slozenim uslovima.
Cela prica je, na zalost posetilaca ovog sajta, oskudna, i verovatno bi mnogi pitali stosta, medjutim ja zaista znam samo ovo sto sam napisao, i dugo mi je trebalo da se odlucim da i ovo napisem, iz zaista velikog postovanja prema zrtvama nesrece kao i prema rodbini koja je bila prisutna tokom akcije.
Iako vec godinama pronalazim utopljenike po lokalnim rekama i “jezerima”, srce mi se stegne na samu pomisao i na slike koje mi se vracaju, zbog razmera nesrece kao i zbog izuzetno riskantne operacije pretrage.
Verujte mi da nije nimalo svejedno u totalnom, apsolutnom mraku na dnu nabujale Tise na 20-tak metara dubine u ledenoj vodi, pipanjem traziti ljudsko telo, ocekujuci svakog trenutka da se neki balvan prekotrlja preko Vas.
Atila ce morati da saceka jos malo, neko drugo vreme i neku drugu pretragu – namensku i arheoloski specijalizovanu, jer su sva moja zapazanja bila ipak samo usputna, delimicna, neuka i sasvim je sigurno da moj sud o ovome nije konacan.
Vecni mir i spokoj mrtvima.
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 11.03.2006, 13:55
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
@dwarf, budi pozdravljen od mene u ime svih clanova foruma i dobro nam dosao...na zalost poceo si ucesce sa jednom zalosnom pricom ali sta sad da se radi...ljudske zrtve, bilo gdje i o kome se radilo, su najtragicnije.

Vidim iz price da se bavis profi ronjenjem i nadam se da cemo imati prilike da i dalje citamo ponesto od tvojih dozivljaja.
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 11.03.2006, 16:27
Miki
Gost
 
prilozi: n/a
Takodje da i ja izrazim sucesce porodicama poginulih putnika . Daleko vaznije je da njihova tela budu pronadjena sto pre . Atila je dugo cekao i sto se mene tice - neka ceka jos toliko , verujem da i on sam nebi zeleo da njegove ostatke salju u Australiju na DNK analize a njegove zagrobne predmete izloze u raznim muzejima po celom svetu .
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 15.03.2006, 00:39
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od Miki
Atila je dugo cekao i sto se mene tice - neka ceka jos toliko , verujem da i on sam nebi zeleo da njegove ostatke salju u Australiju na DNK analize a njegove zagrobne predmete izloze u raznim muzejima po celom svetu .
Neka im je laka crna zemlja.Zalosno je to sto se dogodilo.Ali se stvari moraju prihvatiti takve kakve su.
@
Miki te stvari koje su sahranjene sa njim,(pod uslovom da je legenda tacna),ne pripadaju Atili,vec onima sto je pokrao i opljackao.Prema tome ako nisu pripadale njemu,ne vidim razloga zasto bi covek imao nesto protiv da se pokazu u nekim muzejuma.Ipak bi to bio dokaz o samom Atili kao vojskovodji......... ...
odgoovorite sa citatom
  #5  
Staro 15.03.2006, 02:43
terminus
Gost
 
prilozi: n/a
Čini mi se da postoji jedan svjedok pokopa Atile, tzv. biča božjeg. Svjedok se zvao Prisk, a bio je izaslanik bizantskoga dvora. Znam da u tome opisu, koji je sačuvan i negdje objavljen, Prisk spominje razne narode na koje je usput nailazio. Taj Priskov izvještaj zanimljiv je i zato što kaže da uz Dunav žive "i oni koji se voze monoksilima i piju medovinu." Monoksil je primitivno plovilo izdubljeno iz debla. Smatra se da pod apostrofiranim narodom Prisk misli na Slavene. Možda on u tome izvještaju nešto govori i o mjestu Atilinog pokopa.
odgoovorite sa citatom
  #6  
Staro 15.03.2006, 10:02
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
pa terminuse, gdje je taj izvjestaj ?
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #7  
Staro 15.03.2006, 20:31
Miki
Gost
 
prilozi: n/a
@rami po ondasnjem zakonu jacega sve to pripada njemu a verujem da bi se i danasnji pravosudni organi slozili sa time da je to njegovo stim sto bi oni kao i ti rekli da bi bilo dobro da se to izlozi u muzej , medjutim razmisli malo dublje ........ koliko toga uopste nebi ni stiglo do muzeja a koliko toga bi nakon sto stigne u muzeju iz tog istog i nestalo ( onda bi rekli ,,dosao Atila po svoje....,, ). Zato kazem da je bolje da jos bar 1000 godina to ne bude nadjeno .
odgoovorite sa citatom
  #8  
Staro 15.03.2006, 21:42
bokiii
Gost
 
prilozi: n/a
ja mislim da to ne bi bilo lose naci to posebno sto bi islo od muzeja do muzjea a tu ne bi bilo lose jer bi se kinta zaradila asvi znamo koliko nam je potrebna u svemu posebno za arheoloske poduhvate
pod uslovom da nasi ne pokradu lovu ili cak predmete...
odgoovorite sa citatom
  #9  
Staro 16.03.2006, 14:18
Korisnička slika od perun
perun perun je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 28.10.2005
Starost: 53
prilozi: 794
Zahvaljivao se: 1
Dobio je 1 zahvalnicu za 1 prilog
Sve bi bilo lijepo dok nenadjete, kad bi nasli neznam gdje bi glavu sakrili da ostane na ramenu. Negdje sam procitao da je Avarski pojas procjenjen na nekih 30 mil. dolara ( nevjerujem da je tacno), a to je samo pojas. Pa mozeteli zamisliti ostali dio price. Iskreno ja neznam sta bi radio. Mislim da je Terminius u pravu rijeka Sava je tajna, nemate sta traziti u Tisi. Na Savi malo po malo pa se izvadi neki Monoksil, skoro je cinimi se u Brodu ili Samcu jedan izvadjen.
odgoovorite sa citatom
  #10  
Staro 16.03.2006, 19:53
bokiii
Gost
 
prilozi: n/a
sta je s tim avrskim pasom
cujem da je nek frka bila neki tvrde kao da uopte vise nije u zemlji vec prodan negdje a ovi nasi tvrde da jeste i da ce ga izloziti uskoro
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!