Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > H O B B Y > Priče...legende...itd
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Priče...legende...itd Ovdje možete unositi razne priče, legende i sl. koje ste negdje čuli ili pročitali...!!!

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 23.09.2009, 18:23
Korisnička slika od pataren
pataren pataren je offline
Korisnik
 
Registriran : 22.09.2009
prilozi: 91
Zahvaljivao se: 5
Dobio je 4 zahvalnice(a/u) za 2 priloga
Legenda

Posto vidim da ovdje se pise i o raznim legendama o zakopanim blagima, evo i ja cu jednu da vam napisem. Na jednom lokalitetu kod Zenice, u Bosni, mjestani su pricali da se nalazi zakopano 30 tovara sa 30 katura (cupova ili takvo sto) novca bana Kulina. Inace, jedne prilike, za vrijeme odredjenih arheoloskih rekognosciranja terena, obisao sam taj lokalitet. Na lokalitetu se primjećuje brojna troska od obavljanja nekakve metalurske aktivnosti, da li iz srednjeg vijeka ili starije to mi tada nismo provjeravali jer smo radili rekognosciraje odredjenih prahistorijskih lokaliteta ali smo zabiljezili postojanje istog. Ja bas puno i ne vjerujem u neke legende, ali se cesto zna desiti da se pronadje 'cup' sa zlatom jer sam se jedne prilike uvjerio na jednom drugom lokalitetu, za vrijeme nekog drugog rekognosciranja, da se tu nalazio cup sa zlatom. Legenda je za taj drugi lokalitet kazala da se tu nalazi cup sa zlatom i da kada sunce izlazi, prve zrake obasjavaju njegovu rucku. Po legendi, njega ce pronaci pastir cuvajuci goveda. I zaista taj cup je pronadjen (samo se ne zna ko ga je pronasao) jer je bio smjesten u jednoj prizemnoj stijeni u kojoj se i danas vidi uklesano leziste u stijeni sa izvanredno ocuvanim konturama cupa. Tada sam to i slikao samo bi mi sad trebalo vremena da pronadjem tu fotku.
Eto, ja se bas tim 'lovom' posebno i ne bavim nego malo 'naucnijom' stranom, ali ako nekog mogu mu pomoci sa jos nekim detaljima
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 23.09.2009, 18:39
Korisnička slika od eclipse4
eclipse4 eclipse4 je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 12.03.2008
mjesto: klitorici
Starost: 42
prilozi: 3.684
Zahvaljivao se: 15
Dobio je 29 zahvalnice(a/u) za 18 priloga
interesantno je slusati legende...uostalom.. .rodjene su pre coveka i nadzivece svakog coveka....jes da se svakoj legendi menjao tok,dodajuci i oduzimaju "rep"......ali....mi slim da ih svako cita verujuci ili ne verujuci u njih....

mene bi zajsta zanimalo kada bi to i pronasao,mislim na slike
i postavio na forumu....
__________________
http://img715.imageshack.us/img715/6438/oie11018399nylqno0.gif
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 23.09.2009, 18:54
Korisnička slika od pataren
pataren pataren je offline
Korisnik
 
Registriran : 22.09.2009
prilozi: 91
Zahvaljivao se: 5
Dobio je 4 zahvalnice(a/u) za 2 priloga
pogledat cu malo po svojoj 'arhivi' pa ako pronadjem posatavljam slike
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 23.09.2009, 19:10
Korisnička slika od zeljketa
zeljketa zeljketa je offline
MODERATOR
 
Registriran : 20.05.2006
Starost: 65
prilozi: 1.439
Zahvaljivao se: 1.491
Dobio je 578 zahvalnice(a/u) za 201 priloga
Prvo da te pozdravim i pozelim dobrodoslicu
Drugo da te pitam,to kod Zenice.....Moscanica ????
odgoovorite sa citatom
  #5  
Staro 23.09.2009, 19:14
Korisnička slika od pataren
pataren pataren je offline
Korisnik
 
Registriran : 22.09.2009
prilozi: 91
Zahvaljivao se: 5
Dobio je 4 zahvalnice(a/u) za 2 priloga
Hvala na pozdravu. Nije Moscanica. O Moscanici se nedavno pricalo kao o nekom metalurskom centru iz prahistorije, medjutim to je jos neispitano i koliko ja znam na Moscanici, do sada nije ustanovljen ni jedan lokalitet iz prahistorije (po A. Leksikonu) sto naravno ne znaci da ih nema
odgoovorite sa citatom
  #6  
Staro 23.09.2009, 19:30
Korisnička slika od zeljketa
zeljketa zeljketa je offline
MODERATOR
 
Registriran : 20.05.2006
Starost: 65
prilozi: 1.439
Zahvaljivao se: 1.491
Dobio je 578 zahvalnice(a/u) za 201 priloga
I ja sam procitao nesto o tom,pa sam zato i pitao.
Hvala na odgovoru
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
Rade legenda IVLIANVS Zanimljivosti 15 30.10.2008 22:43
legenda cele Priče...legende...itd 9 19.10.2007 11:45
Legenda o dvanaest konjanika... Valkira Priče...legende...itd 5 20.04.2007 22:04


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!