Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > H O B B Y > Priče...legende...itd
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar

Priče...legende...itd Ovdje možete unositi razne priče, legende i sl. koje ste negdje čuli ili pročitali...!!!

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 03.07.2006, 01:56
dragan3
Gost
 
prilozi: n/a
Vadjenje cupa

Danas pronadjen mali cup u zidu jedne do pola srusene kuce, zidane od kamena, stare sigurno oko 200 godina, u kojoj je ziveo jedan cetnik.
U cupu je bila jedna medalja , koja mislim datira izmedju dva svetska rata, kasnije cu mozda utvrditi tacnije poreklo. Na medalji pise "dobrom strelcu".
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg 001.jpg (47,5 KB, 81x prikazano)
Tip dokumenta: jpg 003.jpg (42,9 KB, 73x prikazano)
Tip dokumenta: jpg 004.jpg (54,0 KB, 84x prikazano)
Tip dokumenta: jpg 1.JPG (25,7 KB, 98x prikazano)
Tip dokumenta: jpg 2.JPG (26,6 KB, 84x prikazano)
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 03.07.2006, 02:15
dragan3
Gost
 
prilozi: n/a
Dragan3

Takodje danas sam slikao jedan pitos ( cup ) , o kome sam vec pisao ali neznam gde, koji se nalazi u podrumu jedne kuce. Na zidovima cupa, pri vrhu, se nalaze neke oznake od olova, o cemu je takodje pisano, pa da vidimo da li su to neki pecati ili nesto drugo. Cup je visok oko 1,5m a sirok oko 1m. Morao sam da silazim u njega da bi slikao oznake. Znam da je rimski sigurno.
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg 007.jpg (17,3 KB, 65x prikazano)
Tip dokumenta: jpg 005.jpg (22,6 KB, 55x prikazano)
Tip dokumenta: jpg 014.jpg (25,8 KB, 48x prikazano)
Tip dokumenta: jpg 006.jpg (14,2 KB, 50x prikazano)
Tip dokumenta: jpg 009.jpg (18,3 KB, 64x prikazano)
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 03.07.2006, 10:48
Korisnička slika od banebeograd
banebeograd banebeograd je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 21.03.2006
mjesto: Srbistanski tamni vilajet
prilozi: 994
Zahvaljivao se: 19
Dobio je 44 zahvalnice(a/u) za 31 priloga
imas na
forum.prohereditate. com
oglas/25.05 2006/ od nekog lika/nick domn/ koji koliko sam ja razumeo hoce da kupi ili razmeni nesto za taj orden, /ili mozda traku od ordena/
mozda da njega pitas ...
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 03.07.2006, 15:41
Kameleon
Gost
 
prilozi: n/a
Imam I Ja Taj Orden Samo Se Moj Malo Vise Zuti Kao Da Je Od Bakra Ili Necega Slicnog Ovaj Tvoj Kao Da Je Od Srebra. Ako Nadjes Koliko Vredi Ajde Napisi A I Ja Cu Da Potrazim.
odgoovorite sa citatom
  #5  
Staro 03.07.2006, 15:56
dragan3
Gost
 
prilozi: n/a
Dragan3

I ovaj je skroz zut, kao da je zlatan ali nije, ali se na slici tako vidi.
odgoovorite sa citatom
  #6  
Staro 03.07.2006, 18:45
Miki
Gost
 
prilozi: n/a
meni je ovaj veliki cup tj.pitos mnogo interesantniji iako mi ove oznake ne lice na rimske tj.latinske mada..... nikad se nezna mozda one skroz nesto drugo oznacavaju u fazonu - napuniti do crte ili tako nesto . no.... u svakom slucaju posude ovih dimenzija su koristene u takozvanim stalnim naseljima pa ako mislis da se radi o rimskom onda bi tu negde moralo biti jos cega . mada i sam cup sam po sebi u ovoj dimenziji i ovako dobro ocuvan predstavlja pravi raritet ( samo da to ne doznaju nasi dragi muzejski radnici , ima da ga pokupe sa sobom dok si rekao ,,piksla,,) !!!!
odgoovorite sa citatom
  #7  
Staro 03.07.2006, 20:26
terminus
Gost
 
prilozi: n/a
Dragan3, pozdrav!
Negdje sam na ovome Forumu već nešto pisao o pitosima pa se neću ponavljati. Ona "oznaka od olova" nije nikakva oznaka, tekst (iako uistinu djelomično liči na retrograda grčka slova). Ti olovni umetci zapravo dokazuju da je keramička posuda (pitos) u jednom trenutku pukla ili napukla, pa ju je vlasnik na tome mjestu učvrstio olovnim spojnicama. To je učinio tako da je prvo uz rubove oštećenih dijelova te keramičke posude izbušio rupe, a potom je te oštećene stijenke povezao vrelim olovom. Moglo bi se reći da ih je "zašio" olovnim spojnicama.
Još jednom upozoravam da taj "pitos" nemora nužno biti iz antičkog razdoblja. Goleme posude za uskladištenje žitarica i drugih plodova koristile su se do novog vijeka.
odgoovorite sa citatom
  #8  
Staro 03.07.2006, 23:25
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 55
prilozi: 7.896
Zahvaljivao se: 157
Dobio je 1.063 zahvalnice(a/u) za 409 priloga
meni nije jasno kako da u onolikom cupu koji je zazidan u zid bude samo jedna obicna medalja, ne vjerujem da je neko samo zbog te medalje zazidjivao cup u zid...da ti nama nisi sakrio nesto od pronalaska ?
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #9  
Staro 03.07.2006, 23:56
dragan3
Gost
 
prilozi: n/a
Dragan3

Sto se tice pitosa mislim da je terminus u pravu jer kada sam usao u cup i video gde se nalaze oni olovni umetci odmah sam pomislio da je to radjeno jer je on pukao ali sam ipak to precutao da ne bih mozda lupnuo neku glupost i hteo sam da vidim sta ce te vi da kazete. Terminus zna znanje.
Sto se tice malog cupa od svega 22cm visine i 17 cm sirine, on je bio skroz zatvoren u zidu i stajao je nakoso i tu im je bila sigurno neka mala skrivnica a otkrio sam ga detektorom. Vlasnik je sigurno odneo zlatnike a ostavio ovu medalju posto mu nije bila interesantna.
odgoovorite sa citatom
  #10  
Staro 04.07.2006, 00:52
dragan3
Gost
 
prilozi: n/a
Dragan3

Nesto viri iz zemlje ali sta ?
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg 8.jpg (61,1 KB, 116x prikazano)
odgoovorite sa citatom
Odgovor


Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!