Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > DETEKTORI METALA > Vrste i namjena
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Vrste i namjena Sve o vrstama i namjeni ovih aparata...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 15.03.2008, 14:00
miligor
Gost
 
prilozi: n/a
cz 7

Vumi jedan moj drug je uzeo fisher cz 7, pa me je zamolio da pitam na sajtu kako se steluje. Koliko se secam da si ti imao ovaj aparat, i imao si problem sa radom na zaprljanim njivama....
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 15.03.2008, 15:41
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
CZ-7 je dobar aparat. Nije napravljen da se njime traze zeljezni predmeti jer zeljezo mozes da ukljucis ili da ga iskljucis, znaci nema "odredjivanja" velicine koja zeli da se kopa. Za novcice je najpogodnija mala sonda "8" dok je moguce traziti i sa velikom, ali je onda potrebno povecati SENS na skoro maksimum. Ja sad nemam pred sobom izgled komandi na njemu ali cu pokusati nesto reci. Ja licno radim sa ovim stelovanjima:
NOTCH: ukljuceni svi parametri ili iskljuceno samo zeljezo
SENZITIVNOST: na njivi max 6-8 u sumi nekada i punih 10
JACINA ZVUKA: uvijek vise od 4

Postoje dva nacina rada a to je na normalnom zemljistu i na mineraliziranom zemljistu, sto se prebacuje sa senzorom, "NORM/SALT"...za nasa podrucja koristim samo NORM.
Detektor moze da radi u DISC ili ALL METAL modusu sto se prebacuje senzorom AUTO/LD. Ako se trazi u sumama, gdje su signali dosta rijetki, preporucio bih trazenje u svim metalima posto je detektor tada osjetno dublji a kada se pronadje nekakav signal, onda detektor prebaciti u DISC modus i provjeriti ga - u slucaju da se ne dobije signal to onda znaci da je predmet dosta duboko u zemlji.
NOTCH filter ste namjesta tako da se pritisne senzor NOTCH a strelicama < i > se ukljucuju odredjeni predmeti kao sto je na monitoru prikazano. Skroz lijevo je zeljezo a na desnu stranu se ukljucuju vec plemeniti metali. Da bi neki metal bio ukljucen, ispod njega mora da se nalazi crtica. Kada se stelovanje zavrsi, isto se potvrdjuje senzorom "PIN/SEARCH".

Stelovanje mineralizacije:

Detektor se ukljuci i nadje se mjesto koje nema metala u sebi, regler GROUND BALANCE se okrene na MAX i tada se pocinje sa podizanjem i spustanjem sonde prema zemlji uz istovremeno okretanje reglera na nizu vrijednost. Stelovanje je gotovo onda kada se ne dobija nikakav zvuk u slusalicama ili je zvuk ravnomjeran u oba smjera (gore-dolje).
Treba napomenuti, ako se regler, prilikom ukljucivanja, nalazi na polozaju "5", detektor automatski prelazi u rezim rada za trazenje novcica. Ovo se moze vidjeti po tome sto se na notchu nalaze crtice samo ispod zadnja 3 polja sa nacrtanim novcicima (a detektor radi i suvise mirno, kao da u zemlji nema nicega . Ovo je prilicno riskantna vrsta trazenja jer je ovaj detektor justiran na americke srebrne dolare i lako je moguce da sve sto je manje od njih jednostavno preskoci.
U ovaj modus rada (samo trazenje novcica) se takodje prelazi ako se pritisne senzor "PRESET".

Pin point:
Pin point mu je odlican i u stanju je ppmocu njega pronaci folis pored eksera tj prikazati dva signala koja se nalaze mozda 2cm jedan pored drugoga. Radi se tako da se detektor podigne uvis tj da je sonda okrenuta u stranu ili uvis, pritiska se senzor "PIN/SEARCH", saceka koji sekund da se isti ukljuci (na monitoru se mijenja stanje gdje se moze vidjeti samo polje sa crticama koje oznacava dubinu pronadjenog predmeta) i onda se pretrazi mjesto gdje je signal pronadjen (senzor mora da se drzi pritisnut svo vrijeme). Jacina signala odredjuje tacno mjesto a ono je uvijek u samoj sredini sonde (spider). Postoji mogucnost da se u pinpointu ne moze pronaci signal sto znaci da je predmet dublji. Pokazivac dubine je takodje justiran na osnovu USA srebrnih dolara.
Njegov pinpoint je jako dobar u slucaju da detektor daje dva ili vise signala odjednom (dodje do mijesanja) sto je pokazatelj da se najvjerovatnije radi o dva razlicita predmeta koji se nalaze jedan pored drugoga. U tome slucaju se pinpointom pronalaze svaki ponaosob i onda se u normalnom modusu svaki signal provjeri jos jednom i odlucuje da li ce se kopati ili nece.

Ovaj detektor ( a i dosta drugih) ima obicaj ako se sondom prodje pored nekog zeljeznog predmeta, da pozitivan signal, kao da se radi o obpjenom metalu. U ovom slucaju treba uvijek pinpointom odrediti tacno mjesto i onda isto provjeriti u normalnom modusu (DISC).

Zaboravio sam reci da se sva stelovanja (SENS, VOLUME, NOTCH) na kraju moraju potvrditi "PIN/SEARCH" senzorom a da se nakon promjene senzitivnosti treba uraditi novi GROUND BALANCE.

Ovo je odlican detektor, ja ga jos uvijek koristim kada sam u Bosni i ako bude bilo jos kakvih pitanja rado cu odgovoriti.
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 15.03.2008, 18:04
miligor
Gost
 
prilozi: n/a
Hvala ti puno, za ove dve godine kako sam poceo da trazim stvarno ste mi puno pomogli kada mi je trebao neki savet ili preporuka.
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!