Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > H O B B Y > Priče...legende...itd
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Priče...legende...itd Ovdje možete unositi razne priče, legende i sl. koje ste negdje čuli ili pročitali...!!!

Tema je zatvorena
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 07.04.2005, 23:46
chipla
Gost
 
prilozi: n/a
Narodna verovanja

Citajuci pomalo o legendama, pricama i na kraju narodnim verovanjima vezanim za zakopano blago naisao sam na nekoliko. Evo da ih se podsetimo na jednom mestu, posto sam primetio da se nesto od ovoga vec spominjalo negde u forumu.
BLAGOVESTI 7. April
Dvanaest je Gospodnjih praznika, koji su posveceni Hristu i Bogorodici. Među njih se ubrajaju Blagovesti.
Blagovesti (ili: blaga vest) znace radosno saznanje. Naime, prema Svetom pismu, na danasnji dan je Deva Marija saznala da je, promislju Bozjom, u blagoslovenom stanju i da ce roditi Sina. Vest joj je dojavio arhandjel Gavrilo.
S druge strane, na Blagovesti je odrzavan vedri i zivopisni narodni obicaj ranilo. Protivno ubedjenju da do Uskrsa nije uputno veseliti se, ranilo se vrlo veselo praznovalo. Ranilo bi pocinjalo obicno u ponoc, ili praskozorje, i to pesmom devojackom, a zavrsavalo u opstem veselju i razdraganosti. Ponekad u cik zore devojke bi uoci ovoga dana nakupile suvadi i drva, od kojih je razbuktavana velika vatra, obicno na kakvom brdu ili seoskom raskrscu. Uz vatru se veselilo i musko i zensko, a ponegde, uz mlade, i stariji. Bilo je uobicajeno da se vatra na ranilu ili bukari preskace. To je cinjeno radi zdravlja, ali i da ljude, kako se verovalo, ne bi te godine ujedale zmije.
U narodu Blagovesti vaze i kao dan koji se svetkuje zbog zmija, pa je ovoga dana bilo zabranjeno pominjanje njihovog imena, jer se verovalo da se ovoga dana bude iz zimskog sna svi gmizavci. U raznovrsnim verovanjima se zanimljivoscu izdvaja ovo, uglavnom svuda poznato, koje kazuje da se nocu uoci Blagovesti moze videti da gori vatra na onim mestima gde se nalazi zakopano blago.

Promijenjeno od chipla (07.04.2005 u 23:49 sati)
  #2  
Staro 07.04.2005, 23:49
chipla
Gost
 
prilozi: n/a
Kupala

U slovenskoj mitologiji bice povezano s praznovanjem letnjih solsticija, u noci izmedu 23. i 24. juna, odnosno u vreme letnje dugodnevnice proslavljan je praznik na koji su lutke potapane u vodu i paljene velike vatre. To je bozanstvo letine, obilja i veselja, a tako je i nazivana lutka od slame ili drveta, odevena u zensku odecu, koja je u svecanoj povorci donosena do reke i bacana u vodu ili u vatru. U ritualnu znacajnu ulogu ima kupanje, skakanje preko vatre, pletenje venaca od ivanjskog cveca i bacanje cveca u vodu. U svim ritualima koji se na taj praznik obavljaju jasno su istaknuti vatra i voda kao suprotni elementi, a na osnovu pesama i ostalih folklornih tekstova vezanih za kupala, moguce je rekonstruisati mit o rodoskrvnom odnosu brata i sestre, olicenim dvobojnim cvetom dan i noc. Verovalo se da te noci jedini put u godini paprat cveta i da taj cvet ima magicnu moc. On tada može da savlada demone, otkrije mesto na kome je zakopano blago i da podari uspeh ili veliko bogatstvo.
  #3  
Staro 07.04.2005, 23:50
chipla
Gost
 
prilozi: n/a
Prema narodnom verovanju i u noci uoci Djurdjevdana (6. maj), na mestima
gde se nalazi zakopano blago iz zemlje bljesne plamen.
  #4  
Staro 09.04.2005, 01:08
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
chipla veoma zanimljiv i interesantan post.To verovanje kako se u narodu kaze "igranje dukata"postoji i u mom mestu i okolini.Ali kod nas je taj dan u decembru nemogu vise da se setim datuma "vavedenje" se zove taj praznik.Znam da sam kao klinac po prici moje bake vece uoci tog praznika provodio napolju u nadi da cu videti kako dukati igraju.Ali nazalost nikada nisam imao srece.E sada kada uzmemo u obzir sve ovo gledajuci sa naucne strane,ipak postoji objasnjenje,koje je na neki nacin nepotpuno,ali sdruge strane i tacno.

Promijenjeno od rammstein (09.04.2005 u 01:24 sati)
  #5  
Staro 10.04.2005, 03:26
chipla
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od rammstein
chipla veoma zanimljiv i interesantan post...

...E sada kada uzmemo u obzir sve ovo gledajuci sa naucne strane,ipak postoji objasnjenje,koje je na neki nacin nepotpuno,ali sdruge strane i tacno.
Hvala, rammstein mislim da je to povezano sa ovim hobijem, mozda na pomalo "cudan nacin" . ali tako je.
Ne znam na koji deo mislis. Mozda na ovo sa plamenom? Nemam podataka o naucnim objasnjenjima ovih verovanja. Jedino mi se cini da sam citao o nekim pretpostavkama na temu vece kolicine zlata koje se nalazi duze vreme u zemlji pa emituje odredjeni vid zracenja, ali to opet nema veze sa vidljivom svetloscu naravno. Oko nucnog aspekta ovoga nisam informisan pa ko misli da ima neka pojasnjenja nek' izvoli...
  #6  
Staro 10.04.2005, 05:10
x_lav
Gost
 
prilozi: n/a
I nije za svakog

Potraga za blagom cesto se zavrsava neuspesno i pored toga sto je preduzeto sve propisano magijskim postupkom,ali tradicija ne odgovara zasto je rezultat izostao.Mozda se u prici o strancima koji su mestanima odnjeli "njihovo blago krije socijalna poruka da obicnim ljudima blago nije ni dostupno,iako je tu pored njih,na njihovoj zemlji,takoreci njihovo vlasnistvo!!
  #7  
Staro 10.04.2005, 06:03
x_lav
Gost
 
prilozi: n/a
Potraga za blagom

Ugovor koji se magijskim putem sklapa sa demonskim bicima zmijom,zmajem,djavol om cini skriveno blago tabuisanim,opasnim po nalazaca,nedodirljiv im.....
Blago je sakrivano u pecinama,starim crkvistima,rusevinam a starih gradjevina iz srednjeg veka ili na arheoloskim nalazistima,u starim grobovima,sumama,nap ustenim rudarskim oknima.....Ta mesta su i tu,u blizini
ljudskih naselja,i tamo u razvalinama nekadasnjih civilizacija u kojima je bujao zivot,a sada je mrtav.Tu tanku granicu izmedju postojeceg i realnog i nepostojeceg i opasnog,preseca mesto sa zakopanim blagom.Ono je fizicki prisutno,ali se do njega moze dodji samo metafizickim putem koji poznaju samo upuceni.Znaci koji ukazuju na njegovo prisustvo koji ga otkrivaju,su cesto natprirodno svetlo u noci,iznad pecine,groba,u sumi....To su tradicionalno,i obitavalista mrtvih.Oni su sahranjivani u pecinama,ispod gromila,na starim crkvistima,odnosno na mestima koja su u nadlozenosti bozanstava i demona koji inace i cuvaju i zakopano blago.Vreme pojave informacije,a to je samo noc,nedvosmisleno povezuje blago sa demonskim.Ovde se ubraja i san koji nagovestava mesto sa blagom,cak ako ga najavljuje svetac.Zatim,informa cija o skrivenom bogastvu se najcesce dobija nocu uoci velikih hriscanskih praznika,narocito pred blagovesti i mladu nedelju.Vreme pred te praznike,kako narod veruje,ispunjeno je najintezivnije prisustvom bozanskih i demonskih sila.Na blizinu mesta sa zakopanim blagom ukazuju i natprirodna bica koja se premecu,menjaju fizicki izgled sa dusom cuvara zrtve(zmija,koza,kon j,hromi starac i slicno).Oni samo naizgled deluju obicno,a u stvari poseduju natprirodna svojstva kao sto su izazivanje stihija ili manipulacije vremenom i prostorom u slucaju da se pojavi pronalazac skrivenog blaga.Da bi se do blaga doslo potrebno je ispuniti neke uslove koje je postavio sakrivac.Prema opstem narodnom uverenju,taj poduhvat nije lak.
Jedan od uslova je da se obred obavi nocu i to bez buke i smeha da se ne uznemire mrtvi.Ko riste se takodje i biljke koje u magiji imaju vazno me:mitski
raskovnik,konoplja,l eska,detelina,ali i rekviziti iz hriscanskog kulta:hleb,vino,svec a,so,tamjan...
Po narodnom verovanju tesko je pronaci i otkopati zakopano blago.Fizicka snaga i znanje realnog sveta ovde ne funkcionisu.......
  #8  
Staro 10.04.2005, 09:23
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Ja otkako citam ove vase price sve manje imam zelju da idem u trazenje nocu, sta da radim ako sretnem nekoga hromoga deku ili nedao bog zmaja i slicna cudovista . Ali kada se sve price sagledaju a i one koje sam cuo usmeno, bice da tu ima necega. Svaka prica se zavrsava time da se sledecega dana to isto mjesto nije moglo vise naci, a da je postojalo "svjedoci" dio blaga koje je ostalo u posjedu nalazaca. Slusao sam jednom pricu da je jedan covjek u mom kraju (tada je bio jos djecak) lutajuci po okolisu malo okasnio i uhvatio ga je mrak. Tako vracajuci se prema kuci sreo je jednoga covjeka koji mu je rekao da podje sanjim sto je ovaj i ucinio. Neznanac ga je doveo do jedne pecine u koju su usli. U pecini je bilo, kako je djecak poslije pricao, ogromno blago. Covjek mu je rekao da uzme koliko moze ponijeti i cak mu je i sam stavljao novcice u ono malo dzepova sto je imao. Kada je uzeo koliko je mogao otisao je kuci i ispricao svojima sta mu se desilo. Sledecega dana su svi zajedno otisli na to mjesto (vjerovatno da uzmu jos) ali te iste pecine nije vise nigdje bilo, iako se djecak tacno sjecao mjesta...dukati, ili sta je vec bilo u pitanju su kazivali da se ipak nesto desilo prethodne noci....
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
  #9  
Staro 10.04.2005, 09:25
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Sto se tice odredjenih rituala i slicnoga, moram reci da mi je jedan prijatelj pricao sledece. Jedan njegov poznanik, inace arheolog, mu je pricao da cak i arheolozi, ako pronadju pri kopanju neko blago, ne prilaze mu dok ne izvrse nekakav obred koji postoji za te svrhe....
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
  #10  
Staro 10.04.2005, 10:57
x_lav
Gost
 
prilozi: n/a
Tacno

U pravu si,postoje rituali.Meni je pricao profi tragac iz Sida sta on radi,to je da covek ne poveruje,iako trazi sa skupim detektorom i koristi i detaljne karte,ima veliko znanje,itd.On sam kaze da je to nedovoljno,ono pravo se desava nocu,po njegovim recima tereni se menjaju nocu:to jest ono sto se nalazi ispod povrsine.Tada on krece u potragu uz odredjene uslove,pa nabraja:
mora se biti cist(okupan),nema price-sve se obavlja u mrtvoj tisini,nema vike i vulgarnosti,pre potrage uskracuje intimne odnose verovali ili ne,na terenu ni slucajno nema alkohola,kafe,cigare te,nema sendvica,nema obavljanja bilo kakvih fizioloskih potreba,dug je spisak.....a najvaznije je da se mora ici pre trazenja u crkvu na molitvu,pale se svece za mrtve ali i za zive,cak se ide dotle da se osvesta i sam detektor uz obecanje da se jedan dio da crkvi kao prilog.
Interesantno da on sam kaze da je zlato(ne obicno nego tabuisano)u stanju da itekako da prevari i sam detektor davajuci lazne signale pa cak da je u stanju i da iskljuci sam detektor,kada se ode sa tog mesta,on proradi opet kao da nije bilo nista.Meni se to recimo desilo vise puta na bistriku i to sa fisherom cz7pro i sa c.scopom zx4.Onda on sam pominje da je obavezna i upotreba bajalica da bi se odobrovoljili sami cuvari blaga uz obavezno ritualno zrtvovanje crnog petla.Bez toga svega cak i ako se nadje blago,nije sigurno da nece neko dodji vec sledece noci po samo blago da ga vrati silom u njedra zemlje.Nisam mislio na lopove odmah da se zna,vec na demonska bica-cuvare tabuisanog blaga.
Jer bilo je slucajeva on sam kaze da su vec sledece jutro neki tragaci osvanuli
mrtvi,tacnije izmasakrirani(naravn o o tome se ne prica javno ali bilo je toga).
Na kraju krajeva i sam sam vidjao vatru iz zemlje vise puta pa cak i jednu sablast na vodi kada sam okasnio i vracao se sa terena peske,tako da verujem u sve te stvari....
Tema je zatvorena

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!