Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar

Zanimljivosti Sve što nalazite zanimljivo...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #11  
Staro 07.07.2006, 12:00
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 55
prilozi: 7.897
Zahvaljivao se: 157
Dobio je 1.063 zahvalnice(a/u) za 409 priloga
sta da se kaze....nalazi se na pogresnom mjestu, eto sta
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #12  
Staro 07.07.2006, 13:28
Korisnička slika od perun
perun perun je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 28.10.2005
Starost: 53
prilozi: 794
Zahvaljivao se: 1
Dobio je 1 zahvalnicu za 1 prilog
Ma dobar je samo da je malo tezi, ovako tanak bojim se da ga vjetar neodnese.
odgoovorite sa citatom
  #13  
Staro 07.07.2006, 16:13
Korisnička slika od banebeograd
banebeograd banebeograd je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 21.03.2006
mjesto: Srbistanski tamni vilajet
prilozi: 994
Zahvaljivao se: 19
Dobio je 44 zahvalnice(a/u) za 31 priloga
pozdrav

Citat:
citat od pp2606
Evo,sada kada sam shvatio kako sve ovo radi,sto kazete na ovaj "novcic"?
a gde se nalazi taj novcic,da li je negde izlozen...
odgoovorite sa citatom
  #14  
Staro 07.07.2006, 20:45
Korisnička slika od zeljketa
zeljketa zeljketa je offline
MODERATOR
 
Registriran : 20.05.2006
Starost: 65
prilozi: 1.439
Zahvaljivao se: 1.494
Dobio je 578 zahvalnice(a/u) za 201 priloga
Gornji "novcic"(1000 mohura)je iskovan 1613 god.,od 22-karatnog zlata,po nalogu mongola(kralja Delhija)Johangira(15 69-1627)
Zanimljivo je da se prije otkrica ovog "novcica"(1987god.)z a najveci smatrani novcici od 200 mohura koji su kovani u 17 vjeku po nalogu negovog sina Sjan Johana.Ovi novcici su imali precnik od 13.65 cm i bili su teski 2332 g.Mominalna vrijeednost ovih novcica u to doba je bila ekvivalentna vrijednosti danasnjih 1951 euro.Sjan Johan je bio mongolski kajzer koji je dao izgraditi Taj Mahal u spomen svoje zene Mumtaz Mahal.
"Novcic"od 1000 mohura,zajedno sa jednim od 100 mohura,je prodan u Zenevi na aukciji aukcijske kuce Habsburg Feldman 12. oktobra 1987. god.
odgoovorite sa citatom
  #15  
Staro 08.07.2006, 05:33
pp2606
Gost
 
prilozi: n/a
Navodno novcic nije prodan,nego mu je samo procijenjena tolika vrijednost.Navodno je u posjedu naslijednika tipa koji ga je otkovao.Eh,da mi ga je imati,odmah bih prvim autobusom na Havaje!
odgoovorite sa citatom
  #16  
Staro 08.07.2006, 08:27
pp2606
Gost
 
prilozi: n/a
Kada smo vec kod "sitnih" komada.Mislim da se u ovom slucaju itekako pretjeruje.Da,procit ao sam za onaj indijski novac.Na aukciji je dostignuta cijena od 10.000.000 USD,ali je vlasniku bila PREMALA!!!!!
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg 100000 eura.JPG (37,0 KB, 24x prikazano)
odgoovorite sa citatom
  #17  
Staro 08.07.2006, 16:11
Korisnička slika od zeljketa
zeljketa zeljketa je offline
MODERATOR
 
Registriran : 20.05.2006
Starost: 65
prilozi: 1.439
Zahvaljivao se: 1.494
Dobio je 578 zahvalnice(a/u) za 201 priloga
Citat:
citat od pp2606
Navodno novcic nije prodan,nego mu je samo procijenjena tolika vrijednost.Navodno je u posjedu naslijednika tipa koji ga je otkovao.Eh,da mi ga je imati,odmah bih prvim autobusom na Havaje!
Kao prvo ne moze se autobusom na Havaje,a i kad bi se moglo nevjerujem da bi ti imali vratiti kusur od tih 10000000 dolara.
odgoovorite sa citatom
  #18  
Staro 08.07.2006, 16:55
pp2606
Gost
 
prilozi: n/a
Kada ja nabavim tu kovanicu,tada ce se i napraviti autoput do tamo.Pozdrav!
odgoovorite sa citatom
  #19  
Staro 08.07.2006, 21:12
pp2606
Gost
 
prilozi: n/a
Dok ja nabavim taj novcic,biti ce izgradjen autoput do Havaja.Ako ikada to i bude,kupiti cu kartu u autobusu (s tim novcicem).Salu na stranu,procitao sam na jednoj drugoj stranici da postoje dva primjerka.Isto tako pise da je indijski narod Sasanidi pravio ogromne kovanice.Dosada su nadjeni maksimalni primjerci od oko 42 grama,ali povjesni izvori kazu da su postojali puno veci komadi od nekoliko kilograma u zlatu i srebru.Do sada nije pronadena niti jedna ostava toga novca.Pitam se kako otici u Indiju i vratiti se sa "kusurom" od 10-20 kg zlata.Kako bih to objasnio carini?Kupio razglednicu i vratili mi kusur,a da nisam ni obracao paznju u kojoj valuti?
odgoovorite sa citatom
  #20  
Staro 22.07.2006, 18:44
Korisnička slika od zeljketa
zeljketa zeljketa je offline
MODERATOR
 
Registriran : 20.05.2006
Starost: 65
prilozi: 1.439
Zahvaljivao se: 1.494
Dobio je 578 zahvalnice(a/u) za 201 priloga
1933godine u Americi vlada ekonomska kriza.Ljudi u takvim vremenima radje u stednim kasicama imaju zlato nego smotkove papirnog novca.Svi mjenjaju dolare(na mjima stoji da se uvijek mogu zamjeniti za ekvivalent u zlatu)sto dovodi do toga da se pocinje nazirati dno zlatnih rezervi.Dolaskom Franklina Ruzvelta za presjednika ,4 marta 1933,stvari pocinju da se mjenjaju.On zabranjuje placanje zlatnim novcem i naredjuje gradjanima Amerike da predaju svoje zlatne novcice(numizmaticki interesantni primjerci bivaju izuzeti iz ove naredbe).Amerika je ,znaci, odustala od zlatnog standarda(novac je morao imati pokrice u zlatu) koji je do tada vrijedio.1933 su kovani zlatni novci i to tvz."dupli orlovi"vrijednosti od 20 dolara(zlatne novcice od 10 dolara ljudi su nazivali "orlovima" -znaci novcic od 20 dolara "dupli orao")Ukupno je bilo iskovano ,u tri serije,445500 komada ovog novca.Ovaj novac nikada nije pusten u opticaj,nego su svi primjerci ,osim dva koja su poslana u Smithsonian muzej ,u zbirku nacionalne kolekcije novca,bili pretopljeni od 6 do18 marta 1933.
To je trebalo da bude kraj price,ali nije tako.Ovi novcici se ipak uskoro nalaze na trzistu i jedan od njih kupuje egipatski kralj Faruk koji ,greskom administracije, dobiva dozvolu za iznosenje.Uskoro je bilo jasno da tu nesto ne stima.1944 americka obavjestajna sluzba pokrece istragu i otkriva da je George Mc Cann zadrzao,po njegovom iskazu,9 komada.Posto je prekrsaj u medjuvremenu zastario ovaj nije bio kaznjen.Svi primjerci ,osim jednog ,su pronadjeni,oduzeti i unisteni.Taj jedan je bio onaj kralja Faruka koji odbija da se odrekne "duplog orla"iz 1933 god.Nakon smrti kralja Faruka(1953) njegova kolekcija od 8500 rijetkih zlatnika biva ponudjena u aukcijskoj kuci Sotheby s.Americka vlada trazi od Egipta da vrati "dupli orao"iz 1933.Ovi odgovaraju da ce razmisliti i to tako biva sve do 1995 god. kada izvjesni Stephen Fenton probava za 1000000 dolara prodati "duplog orla"kojeg je kupio u Londonu.U tjeku pregovora tajna sluzba oduzima ovaj novcic i smjesta ga u jedan sef u Worold Trade Center.Dva mjeseca prije napada na ovu zgradu novcic je prenesen u Fort Knox.Americka obavjestajna sluzba sklapa kompromis sa Fentonom .Fenton moze prodati novcic ali da prihod od prodaje bude podjeljen sa drzavom koja ce,posto na novcicu stoji liberty(sloboda),svo j dio iskoristiti za borbu protiv terorizma.Posto novcic nikad nije bio zvanicno u opticaju drzava ce pustiti samo taj jedan primjerak
u opticaj a Fenton ce za njega platiti 20 dolara.
Aukciju , samo ovog jednog novcica,su organizovale aukcijske kuce Sotheby i Stach.Na aukciji odrzanoj 30 jula "dupli orao"iz 1933 prodan je, nepoznatom kupcu, za sumu od 6600000 dolara .Vlasnik je morao da plati i proviziju od 15% sto znaci da je vlasnik morao platiti ukupnu sumu od 7590020 dolara.
Zanimljivo je da se nezna sa sigurnoscu da je ovaj novcic onaj koji je posjedovao kralj Faruk.U svakom slucaju ako se ipak negdje pojavi jos neki primjerak bit ce oduzet i unisten.
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg de_duu3.jpg (57,0 KB, 20x prikazano)
Tip dokumenta: jpg de_duu4.jpg (57,3 KB, 19x prikazano)
odgoovorite sa citatom
Odgovor


Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!