Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti > Antika
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Antika Sve što pronađete u internetu, knjigama i sl. a mislite da spada u ovaj vremenski period

Tema je zatvorena
 
Teme - opcije
  #11  
Staro 10.12.2011, 15:08
Korisnička slika od acervonec
acervonec acervonec je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 28.10.2007
Starost: 55
prilozi: 798
Zahvaljivao se: 15
Dobio je 120 zahvalnice(a/u) za 82 priloga
Mrsko mi je , ali ovo moram komentirati.
Kod svake takve vijesti komentari se brzo svode na:
- arheolozi i novinari pretjeruju,
- oni sami kradu,
- ne dam im ja ništa…

Nevjerojatno, sa kakvom lakoćom neki prelaze od "arheolozi nisu fer, jer nas sve trpaju u isti koš i optužuju pljačkanja i uništavanja nalazišta" do: "arheolozi su lijeni, nemaju pojma o terenima i materijalu i kradu iz vlastitih kolekcija"… Dakle, razmišljanje i optuživanje na isti način.

Poznajem skoro sve naše arheologe - neki su dobri, neki su loši. Poznajem nekoliko skupljača - neki su dobri, neki su loši. Kod jednih i kod drugih je par ljudi, koje stvarno poštujem. Nema razloga, da bi bilo u Bosni ili u Njemačkoj drastično drukčije. Presudno je, da su uvjeti na Balkanu takvi kakvi jesu: muzeji bez opreme, muzealci bez znanja, ljudi bez obrazovanja, inspektori bez snage… Zbog toga toliko nepravilnosti i toliko uništavanja. Ali to nije opravdanje - lopovi zaslužuju kaznu, ako se radi o arheolozima, onda još strožu.

Razlika je u tome, da su tragači - za sada - sa one strane zakona. To je fakt. Ako vam to stvara frustracije, onda bolje ne komentirati. Zaključivanje tipa "naši protivnici su loši i nepošteni, zato smo mi dobri i pošteni (i možemo raditi šta hoćemo)" je na nivou vrtića. Zanimljivo, da su u ovom postu glasni kolege, koji su sa nama samo par meseci. Bez brige, čujemo vas, ali glupi komentari ne rješavaju ništa. Suprotno: na forumu sam zbog kulturne razmjene mišljenja. Ako će diskusije na nivou zamijeniti vređanje, nestrpljivost i mržnja bilo kakvog oblika (i do bilo koga), ja odlazim.

@ Darko: Kada slušamo priče o hajdučkom blagu, znamo, da se radi o "mitologiji", a ove "muzejske priče" su suvo zlato? Jasno, neke su nažalost veoma istinite, ali tražiti u njima opravdanje za vlastite radnje nije pravedno. Isto vredi za engleski zakon. Za arheologa je dobar zakon verovatno grčki. Za svaki kvaziargumenat, suprotna strana može navesti sto dokazljivih (sa fotografijama i dokumentima) primjera uništavanja nalazišta i prodavanja nalaza. Dakle, nešto što se nama sviđa, nije nužno istina i rešenje problema.

@ Miralem: Tvoji postovi su mi obično simpatični, ali postoji razlika, kad bez razmišljanja lupiš nešto smiješno, ili kad vrijeđaš. Takvi komentari više kažu o tebi nego o arheolozima. U ratu se dešavaju strašne stvari. Kako bi se ti osjećao, da neko zbog toga sve vojnike proglasi ubicama i razbojnicima? Ljepo da si aktivan, ali kod nekih tema možda ipak vrijedi malo razmisliti prije komentiranja.

@ Nezakcij: Oni, koji spominju Ku…c u g…i, obično u te svrhe koriste jezik. Zato, ako imaš muda, postavi pitanje o tom motociklu javno, u lokalnim novinama. Pa da se nešto desi: ili ćeš dobiti odgovor, ili če zajednica saznati, kako radi muzej. To važi za sve: ako znate za neke nepravilnosti u muzejima, obavijestite medije. Mediji imaju moć i preko njih možete promijeniti situaciju.

Pozdrav!
  #12  
Staro 10.12.2011, 15:43
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Niko od nas se ne zeli svadjati ovdje na forumu. Svako od nas je bar jednom uradio ono sto ne treba, isto tako i oni u muzeju ili ne znam gdje, zato, da se svadja nebi sirila ovu cemo temu zatvoriti.
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
Tema je zatvorena

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!