Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Zanimljivosti Sve što nalazite zanimljivo...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 18.10.2007, 00:22
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Avarski pojas

AVARSKI POJAS VRAĆEN MUZEJU U SREMSKOJ MITROVICI
KULTURA - Sreda, Oktobar 17, 2007 10:52

Zlatni avarski pojas je posle pet godina vraćen u Muzej Srema u Sremskoj Mitrovici, rekao je direktor te ustanove Nikola Stokanović.

'Javnost neće znati ni gde se on čuva, ali će svi moći da vide kopije. Kako će ići izrada kopija tek će se videti jer niko u našoj zemlji nije kadar za takav poduhvat', dodao je Stokanović.

Paradni avarski pojas sa poludragim kamenjem težak je 1,2 kilograma i ima 11 zlatnih kopči, a pronađen je u ataru sremskog sela Čalma
1992. godine. Neposredno po pronalaženju odnet je u Narodni muzej u Beogradu na konzervaciju i kako bi se izradile kopije. Trebalo je da bude vraćen u Muzej do kraja maja 2002. godine ali su nadležni iz Narodnog muzeja u Beogradu tvrdili da pripada njima jer imaju matičnu nadležnost. Sudskom odlukom potvrđeno je da pojas pripada muzeju u Sremskoj Mitovici.

Paradni pojas stigao je u Sremsku Mitrovicu uz jake mere obezbeđenja pre nekoliko dana i pohranjen je na javnosti nepoznatom mestu.

U toku je izrada dve replike pojasa koje će biti izlagane.

Prema navodima arheologa Instituta za arheologiju u Beogradu i sudskog veštaka Ivane Popović-Sirmijumski, avarski pojas predstavlja oznaku
najvišeg hijerarhijskog ranga, po svojoj prilici kaganskog.

'Po finoći izrade i dekorativnim motivima, kao i po svojoj specifičnosti u konstrukciji, sirmijumski zlatni avarski pojas izdvaja se od svih do sada poznatih srodnih nalaza i predstavlja proizvod najboljih majstora svoje epohe', ocenila je Popovićeva u tekstu objavljenom u Zborniku Muzeja Srema.

Rezultati stilsko-tipološke analize mogli bi da idu u prilog tezi da je ovaj pojas pripadao kaganu Bajanu ili njegovom starijem sinu i da potiče iz perioda s kraja šestog i početka sedmog veka nove ere.

Materijal je preuzet sa web stranice
http://www.rts.co.yu
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 18.10.2007, 02:19
bokiii
Gost
 
prilozi: n/a
vracen al niko ga nece moci vidjeti??
pa koji ce im djavo u tom sremskom muzeju onda
bolje da je u beogradskom gdje turisti dolaze...
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 18.10.2007, 02:28
Korisnička slika od banebeograd
banebeograd banebeograd je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 21.03.2006
mjesto: Srbistanski tamni vilajet
prilozi: 993
Zahvaljivao se: 19
Dobio je 42 zahvalnice(a/u) za 30 priloga
beogradski muzej zbog renoviranja nece raditi jos par godina...
a ono vracen al ga niko nece moci videti , mozes da shvatis na vise nacina, jedan od njih je i da se original nece videti jer ko zna kad je napustio depo narodnog muzej i kad je zamenjen sa falsifikatom, pa ovi u s.mitrovici sad najverovatnije prave kopiju falsifikata...
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 18.10.2007, 02:41
bokiii
Gost
 
prilozi: n/a
nadam se da nije tako al svasta je moguce...
odgoovorite sa citatom
  #5  
Staro 18.10.2007, 09:05
Korisnička slika od perun
perun perun je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 28.10.2005
Starost: 53
prilozi: 794
Zahvaljivao se: 1
Dobio je 1 zahvalnicu za 1 prilog
Znaci bice original falsifikata.
odgoovorite sa citatom
  #6  
Staro 18.10.2007, 10:56
bokiii
Gost
 
prilozi: n/a
pa ako se desi da je ukraden zar se ne moze traziti nazad s obZirom da je uknjizen
ne razumjem se bas puno kad dodje do ovakvih stvari al mi je logicno sto je ukradeno a da je imalo legalnog vlasnika da se mora vratiti nazad??
enigma...?
odgoovorite sa citatom
  #7  
Staro 18.10.2007, 12:17
Korisnička slika od sirmium
sirmium sirmium je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 09.09.2006
Starost: 47
prilozi: 668
Zahvaljivao se: 26
Dobio je 85 zahvalnice(a/u) za 33 priloga
Ha,ha ,ha
E vecu glupost odavno nisam cuo!
Da ga nisu mozda vratili tamo gde je nadjen u atar, na njivu?Ja sam Mitrovcanin i red bi bio da ako je nesto u Mitrovici nadjeno da bude u Mitrovackom Muzeju a ne u Beogradu,uostalom u to vreme Rima Mitrovica je bila metropola za Beograd,ali da nerazglabam:... to je i pticama na grani jasno da tog pojasa nema, a sada neki pametnjakovici prave kopiju od kopije i zaludjuju narod!
Zao mi je jedino onih momaka sto su nagrabusili, a moja stavka je bila i ostace da su svi Arheolozi(bar kod nas) lopovi nad lopovima, svoje **** nece pomeriti da bi uradili nesto ali ako nesto neko nadje eto ih brzinom svetlosti i odmah je to neprocenjivo i bog zna sta!
odgoovorite sa citatom
  #8  
Staro 18.10.2007, 16:57
baki022
Gost
 
prilozi: n/a
Mozemo mi lajati do sutra.Neko je digo lepe pare na tom pojasu i tacka
odgoovorite sa citatom
  #9  
Staro 19.10.2007, 00:17
srdjan
Gost
 
prilozi: n/a
Zna se vrlo dobro ko je digao te pare Boki,ali posto se javlja sirmijum moram da mu kazem i ja sam od datle pa me cudi da nasedas na takve price.Jer je vrlo dobro pisao iblic a i novosti da jos niko nije video taj avarski pojas od novinara,niti ga jeiko snimio,kao iz bezbedonosnih razloga.
odgoovorite sa citatom
  #10  
Staro 24.10.2007, 08:15
bokiii
Gost
 
prilozi: n/a
ikakve nove vjesti u vezi ovog?
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
Avarski pojas rammstein Antika 36 23.11.2023 09:56
Krampom po -Istoriji rammstein Zanimljivosti 11 05.03.2007 00:09
Imperatov pojas........ rammstein Zanimljivosti 13 07.01.2007 05:17
Zlatni pojas iz Srema licinije Priče...legende...itd 3 25.12.2006 23:16


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!