Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Zanimljivosti Sve što nalazite zanimljivo...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 14.10.2017, 23:50
Korisnička slika od pike.sch
pike.sch pike.sch je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 16.12.2007
mjesto: panonia
Starost: 52
prilozi: 2.168
Zahvaljivao se: 143
Dobio je 566 zahvalnice(a/u) za 239 priloga
Jos jedna ostava

Tragajuci za ovim vestima http://bigportal.ba/2017/09/30/lovac...e-2000-godina/
pronasao sam ova dva videa
https://www.youtube.com/watch?v=cj-Y_p8LNUE
https://www.youtube.com/watch?v=z_haafbZemc
Ako je na snimku neko sa foruma bio na licu mesta neka nam isprica detalje
__________________
tesoro tejon
odgoovorite sa citatom
4 x *Hvala* korisniku pike.sch za ovaj prilog:
  #2  
Staro 15.10.2017, 04:37
Korisnička slika od IVLIANVS
IVLIANVS IVLIANVS je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 12.02.2008
prilozi: 1.470
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 599 zahvalnice(a/u) za 170 priloga
Svi uzivaju i svi su na dobitku u Engleskoj....tragaci ,drzava,mediji,muzej i
Kod nas tragace jebu u **** zbog 2 pronadjena novcica na njivi koja se ore,a najveci lopovi i sverceri su politicari,karleuse i ljudi koji rade u muzejima i koji su izneli i preprodali pola Sirmijuma sa provincijama
odgoovorite sa citatom
2 x *Hvala* korisniku IVLIANVS za ovaj prilog:
  #3  
Staro 15.10.2017, 09:55
Korisnička slika od KUPAč
KUPAč KUPAč je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 01.05.2011
prilozi: 406
Zahvaljivao se: 67
Dobio je 214 zahvalnice(a/u) za 115 priloga
Da, to je primjer kako se to radi na pristojan i civiliziran način.
Ne bih rekao "gospodski" jer i među seljacima ima bolje gospode od nekih koji se gospodom samo drže.

No, za razliku od ovog prikazanog kod nas su takvi rijetkost, da se ne lažemo.
Zašto je na ovim prostorima to drugačije?
Pa iz jednostavnog razloga: ovi ljudi u Engleskoj su se tu našli iz hobija, a ovdje kod nas je to većinom izvor prihoda.
Oni među nama koji to isto rade iz hobija a to odmah znači i iz ljubavi, ponašaju se slično prikazanom.
Oni koji to rade iz egzistencijalne potrebe ili sada već i iz gramzivosti oni to rade potajno, mimo pravila struke i bezobzirno.

Pitanje je da li bi samo promjena zakona ovdje "kod nas" nešto promijenila, jer mijenjati samo zakon bilo bi kontraefekt. Dokle god su uvjeti života i navike iste, ne bi se ništa promijenilo.
odgoovorite sa citatom
3 x *Hvala* korisniku KUPAč za ovaj prilog:
  #4  
Staro 15.10.2017, 22:09
Korisnička slika od pike.sch
pike.sch pike.sch je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 16.12.2007
mjesto: panonia
Starost: 52
prilozi: 2.168
Zahvaljivao se: 143
Dobio je 566 zahvalnice(a/u) za 239 priloga
Ta ostava nadjena kod nas pa je prodali za 5 puta manjoj ceni politicarima. Ovi odneli u Englesku i dali tom tipu sto je "kao" pronasao pa im njihova drzava platila punu cenu. Svi se u tom lancu trgovine oparili i svima lepo samo kod nas pronalacu sledi nagrada letovanje-zimovanje u zatvoru.
Salu na stranu, nikad nismo bili civilizovani nikad ni necemo.
Evo jos jedan video https://www.youtube.com/watch?v=lNIbDFI7xOs
__________________
tesoro tejon
odgoovorite sa citatom
  #5  
Staro 15.10.2017, 23:14
Korisnička slika od Solidus1
Solidus1 Solidus1 je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 05.07.2014
prilozi: 829
Zahvaljivao se: 583
Dobio je 1.144 zahvalnice(a/u) za 388 priloga
Meni je ta ostava malo sumnjiva. Nema početka priče, nego počinje odmah sa rupom od metar u kvadrat dubokom tridesetak cm i ljudima oko nje. Ne vjerujem da otkopavanje tako velike ostave ne bi snimali od početka. Novci nisu duboko zakopani a uredno su ukoso posloženi na prostiru od 30-40 cm. Tek je dno od neke male glinene posude ostalo. S obzirom da je to njiva plug bi to razvukao i desetak metara. Svi imaju sivu boju kakvu imaju oni koji su dugo vani a nema bijelih kakvi bi trebali uglavnom biti kad su pod zemljom a ne vidim ni da su zeleni od patine iako su svi bili na hrpi. Čak su i previše mokri od blata (baš zato bi trebali biti bijeli) iako mi okolina djeluje suvlje. Možda je neka namještaljka a možda se i varam. Evo slika jedne ostave iz Engleske ali puno manje u kojoj su denari uglavnom zeleni.
odgoovorite sa citatom
2 x *Hvala* korisniku Solidus1 za ovaj prilog:
  #6  
Staro 16.10.2017, 21:22
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.893
Zahvaljivao se: 153
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Mozda nema zelenila na njima jer su republikanski denari pravljeni od dosta kvalitetnog srebra...
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #7  
Staro 17.10.2017, 12:15
Korisnička slika od Solidus1
Solidus1 Solidus1 je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 05.07.2014
prilozi: 829
Zahvaljivao se: 583
Dobio je 1.144 zahvalnice(a/u) za 388 priloga
U svim srebrnim denarima je bilo makar malo bakra koji bi nakon dugog vremena u zemlji korodirao, a naročito u ostavama gdje su novci sljubljeni bi ta korozija prelazila s jednih na druge.
odgoovorite sa citatom
  #8  
Staro 17.10.2017, 18:05
Korisnička slika od KUPAč
KUPAč KUPAč je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 01.05.2011
prilozi: 406
Zahvaljivao se: 67
Dobio je 214 zahvalnice(a/u) za 115 priloga
Boja koju kovanice poprime u zemlji ovisi naravno i o vrsti materijala korištenog za kovanje ali i te kako ovisi o vrsti zemlje, da li je kisela ili lužnata, pogotovo da li se u posljednih 30-40 godina intenzivno koristila u poljoprivredne svrhe.
Koliko se ovdje dalo vidjeti, ovo je nalaz koji je u zemlji bio u sloju koji je nedirnut, očigledno davno raspršen na manjem području, vjerovatno davnim oranjem ili slično. Tako da ne mislim da je tu išta sumnjivo, bar meni nije.
odgoovorite sa citatom
  #9  
Staro 18.10.2017, 00:25
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 63
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Citat:
citat od Solidus1 Prikažite prilog
U svim srebrnim denarima je bilo makar malo bakra koji bi nakon dugog vremena u zemlji korodirao, a naročito u ostavama gdje su novci sljubljeni bi ta korozija prelazila s jednih na druge.
Kovanice u ostavi ponašaju se kao električne ćelije i članci, a ph pozitivno ili negativno vlažno tlo među njima postaje elektrolit i dolazi do pojave slabih puzajućih struja koje dovode do elektrokorozije. Možda se nisam dobro izrazio, ali na taj način dolazi do korozije bakra koji se nalazi u sastavu nerafiniranog srebra i nakon toga izbija na površinu srebra, baš kao što si naveo. Priloženi denar ima dušu, čitaj vrijednost, ako se do kraja očisti zelena patina postat će zbog svoje loše kvalitete, obična, prosječnom numizmatičaru nezanimljiva srebrna pločica.
odgoovorite sa citatom
  #10  
Staro 18.10.2017, 11:59
Korisnička slika od Solidus1
Solidus1 Solidus1 je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 05.07.2014
prilozi: 829
Zahvaljivao se: 583
Dobio je 1.144 zahvalnice(a/u) za 388 priloga
Ja sam valjda atipičan skupljač, tragač i neki kvazi numizmatičar, jer volim vidjeti i gledati u ono što nađem. Meni ništa ne znači neki hrđavi zeleni komad metala na kojemu se čak ne razaznaje niti lice a da ne pričam o slovima. Kada ga lijepo očistim i uslikam, izgleda kao da je upravo izašao iz neke rimske ili druge kovnice, meni to čini zadovoljstvo jer znam da gledam u isto ono što su ljudi vidjeli kada su njima trgovali ili ih primali kao teškom mukom zarađenu nadnicu ili mjesečnu plaću, a isto tako činim uslugu ostalim članovima da vide kako je novac izvorno izgledao. Možda sam malo ekscentričan jer nikad nisam nekome nešto dao, prodao (za tako očišćene sigurno ne bi ništa ni dobio, za neočićšćene isto tako jer ti što kupuju znaju što rade), niti sam se s nekim za bilo što mijenjao, a niti imam takove namjere i mogu reći da u ovome što radim istinski uživam koliko god to nekome najblaže rečeno izgleda neobično i jedva čekam neki novi pronalazak.
odgoovorite sa citatom
7 x *Hvala* korisniku Solidus1 za ovaj prilog:
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
Jos jedna ostava pike.sch Zanimljivosti 5 29.09.2014 23:43
Ostava iz ostave pike.sch Novac 6 16.09.2013 14:06
ostava zeljketa Zanimljivosti 6 09.01.2008 16:45


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!