Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti > Srednji vijek
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Srednji vijek Sve što pronađete u internetu, knjigama i sl. a mislite da spada u ovaj vremenski period, ca 500-1500 godine

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 07.03.2013, 08:54
MetalSoul
Gost
 
prilozi: n/a
Bosanski srednjovjekovni pečatnjak

Evo jedan lijep pečatnjak pronadjen u Zgošći kod Kaknja.

http://www.klix.ba/vijesti/bih/u-kak...nom/130306126#

Odiše srednjovjekovnom Bosnom...

Da mi je jedan ovakav... :-)
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 07.03.2013, 10:04
Desert Walker
Gost
 
prilozi: n/a
Ja tu vidim 2 prstena. nemoj mi samo reci da je na slikama 1-3 i slikama 4 i 5 isto prstenje jer nije 100 %.
svakako je pecatnjak lijep ali i ovaj drugi je.
ne znam od kakve bi legure mogao biti?
ipak su prekopavali groblja da bi nesto nasli (Bog ih ubio) .
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 07.03.2013, 12:07
MetalSoul
Gost
 
prilozi: n/a
Dobro si, ovo su dva prstena. Ovaj drugi izgleda, onako laički, kao da ima motiv ruke u ruci...
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 07.03.2013, 22:55
Korisnička slika od pataren
pataren pataren je offline
Korisnik
 
Registriran : 22.09.2009
prilozi: 91
Zahvaljivao se: 5
Dobio je 4 zahvalnice(a/u) za 2 priloga
Citat:
citat od Desert Walker Prikažite prilog
Ja tu vidim 2 prstena. nemoj mi samo reci da je na slikama 1-3 i slikama 4 i 5 isto prstenje jer nije 100 %.
svakako je pecatnjak lijep ali i ovaj drugi je.
ne znam od kakve bi legure mogao biti?
ipak su prekopavali groblja da bi nesto nasli (Bog ih ubio) .
Pustinjski, arheolozi kada ''prekopavaju groblja'' rade to s određenim razlogom i da bi se odgovorilo na neka pitanja. Nekropola u Zgošći gdje je pronađen prsten bila je veoma ugrožena te su ova istraživanja spasila veliki dio svega ovoga, a svakako i proširila naša znanja o određenom periodu i društvenim procesima unutar srednjovjekovne Bosne.
Pozdrav
odgoovorite sa citatom
  #5  
Staro 07.03.2013, 23:06
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 64
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Srebrni pozlaćeni prsteni iz 14. stoljeća. Prsteni odišu Anžuvincima, gospodarima života i smrti na ovim prostorima. Kotromanići kao njihovi vazali morali su se okititi Anžuvinskim ljiljanom da bi bilo bolje i bilo je neusporedivo bolje.

Malo neovisne povijesti: http://hr.wikipedia.org/wiki/Tvrtko_I._Kotromani%C4%87

Za slične teme koristi podforum " zanimljivosti ".
odgoovorite sa citatom
  #6  
Staro 07.03.2013, 23:50
Desert Walker
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od pataren Prikažite prilog
Pustinjski, arheolozi kada ''prekopavaju groblja'' rade to s određenim razlogom i da bi se odgovorilo na neka pitanja. Nekropola u Zgošći gdje je pronađen prsten bila je veoma ugrožena te su ova istraživanja spasila veliki dio svega ovoga, a svakako i proširila naša znanja o određenom periodu i društvenim procesima unutar srednjovjekovne Bosne.
Pozdrav
izvinjavam se ako sam te uvrijedio, nije mi to bila namjera. ovdje se mnogo polemisalo oko vadjenja predmeta iz grobova pa sam i ovo prokomentarisao uz UBIO IH BOG jer je to poznati citat iz jednog starog domaceg filma.
ja znam sta arheolozi rade i zasto ceprkaju po grobovima. nek te ne buni moj izricaj jer oduvijek takav,od pocetka,ali nije zlonamjeran.
kako bilo nije mi bila namjera da uvrijedim nikoga a sto se tice sala pa i arheolozi su ljudi i nisu "nedodirljivi". sta fali da i njima ponekad "zabiberimo"
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!