Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti > Srednji vijek
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Srednji vijek Sve što pronađete u internetu, knjigama i sl. a mislite da spada u ovaj vremenski period, ca 500-1500 godine

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 19.01.2012, 20:05
Korisnička slika od pike.sch
pike.sch pike.sch je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 16.12.2007
mjesto: panonia
Starost: 52
prilozi: 2.175
Zahvaljivao se: 143
Dobio je 569 zahvalnice(a/u) za 241 priloga
Sahranjivanje konja

Interesuje me sve sto znate o sahranjivanju konja kroz istoriju. O cemu se radi. Setajuci brazdom kroz jednu njivu koju je gazda malo dublje pustio oko 35 cm naisao sam na jednu kost kad sam malo asovom iskopao vidim gomilu kostiju i dosta zubi koji su najverovatnije od konja pored je bilo dosta keramike. Presao sam detektorom preko toga nekoliko puta ali nije davao nikakav signal. Zatrpao sam i nastavio dalje. To je bilo pre 4 dana nisam o tome ni razmisljao sve do ujutro kad sam se probudio. Sanjao sam kako sondiram to mesto i to povelika rupa ali nisam zapazio detanje. Eto bas na pravoslavni praznik Bogojavljanje san. Nebitno ovo sto sam zadnje napisao, dok nesto ne procitam u zbirci arheoloskih radova interesu je me sve o sahranjivanju konja. Jos da napomenem da su sve kosti izgledaju kao ispreturane mislim nije cela glava kako bi trebala da bude. Teren je srednjovekovni 12-16 vek mada ima naznaka da bi moglo biti i nesto iz bronzanog doba pa i rima, praistorije, kelta jer blizu su svi tereni (u krugu 1 kilometar). Saveti predlozi i objasnjenja su pozeljni.
__________________
tesoro tejon
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 19.01.2012, 21:27
Korisnička slika od Daystrom
Daystrom Daystrom je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 08.08.2011
prilozi: 335
Zahvaljivao se: 30
Dobio je 34 zahvalnice(a/u) za 17 priloga
Malo sam po internetu i nekim knjigama pogledao jel se što spominje pa sam naišao na nekoliko stvari, nadam se da će biti od koristi:

1. jedna e-knjiga, na 47. stranici počinje o pokopima konja...
Religion in late Roman Britain

2. Jedan članak iz novina gdje su našli 16 pokopanih konja

3. Wagon and horse burials

Koliko vidim po britanskim forumima, pokopi konja bili su česti, pogotovo kod Kelta, pa je moguće da je tvoj grob također njihovih ruku djelo...
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 20.01.2012, 02:14
Korisnička slika od eclipse4
eclipse4 eclipse4 je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 12.03.2008
mjesto: klitorici
Starost: 42
prilozi: 3.684
Zahvaljivao se: 15
Dobio je 29 zahvalnice(a/u) za 18 priloga
Citat:
citat od pike.sch Prikažite prilog
Interesuje me sve sto znate o sahranjivanju konja kroz istoriju. O cemu se radi. Setajuci brazdom kroz jednu njivu koju je gazda malo dublje pustio oko 35 cm naisao sam na jednu kost kad sam malo asovom iskopao vidim gomilu kostiju i dosta zubi koji su najverovatnije od konja pored je bilo dosta keramike. Presao sam detektorom preko toga nekoliko puta ali nije davao nikakav signal. Zatrpao sam i nastavio dalje. To je bilo pre 4 dana nisam o tome ni razmisljao sve do ujutro kad sam se probudio. Sanjao sam kako sondiram to mesto i to povelika rupa ali nisam zapazio detanje. Eto bas na pravoslavni praznik Bogojavljanje san. Nebitno ovo sto sam zadnje napisao, dok nesto ne procitam u zbirci arheoloskih radova interesu je me sve o sahranjivanju konja. Jos da napomenem da su sve kosti izgledaju kao ispreturane mislim nije cela glava kako bi trebala da bude. Teren je srednjovekovni 12-16 vek mada ima naznaka da bi moglo biti i nesto iz bronzanog doba pa i rima, praistorije, kelta jer blizu su svi tereni (u krugu 1 kilometar). Saveti predlozi i objasnjenja su pozeljni.
malo manje pustaj mozak na ispasu,otprilike sam ti dao odgovor na sva naredna pitanja.
opterecuj se pametnijim stvarima u zivotu (ozeni se),tako da ces nocu za svaku slavu a i svakog ordinarnog dana sanjati,pametnije stvari (porodicu).
ako ti se to ne svidja idi na pecanje,sanjaces ribu.....idi u lov,bice srndaca u snovima.....zaduzi se negde pa ne vracaj dug,sanjaces pistolje

u ostalom....manje sanjari i kreni da zivis
nadam se da sam ti pomogo,ako nisam....ima strucniji
__________________
http://img715.imageshack.us/img715/6438/oie11018399nylqno0.gif

Promijenjeno od eclipse4 (20.01.2012 u 02:20 sati)
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 20.01.2012, 02:24
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 64
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Nisam istraživao globalno, ali se sjećam da su u mojem selu konji sahranjivani dostojanstveno, u odnosu na ostalo blago ( stoku ).
odgoovorite sa citatom
  #5  
Staro 20.01.2012, 02:43
Korisnička slika od eclipse4
eclipse4 eclipse4 je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 12.03.2008
mjesto: klitorici
Starost: 42
prilozi: 3.684
Zahvaljivao se: 15
Dobio je 29 zahvalnice(a/u) za 18 priloga
u svakom slucaju smatram da konj nije ni upola priblizno kravi.
__________________
http://img715.imageshack.us/img715/6438/oie11018399nylqno0.gif
odgoovorite sa citatom
  #6  
Staro 20.01.2012, 07:10
miligor
Gost
 
prilozi: n/a
Znam da su kod madjara pri sahrani coveka cesto i njegovog konja stavljali u grob.
odgoovorite sa citatom
  #7  
Staro 20.01.2012, 12:21
Korisnička slika od pike.sch
pike.sch pike.sch je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 16.12.2007
mjesto: panonia
Starost: 52
prilozi: 2.175
Zahvaljivao se: 143
Dobio je 569 zahvalnice(a/u) za 241 priloga
Eclipsije, ozenjen sam imam dvoje dece. Volim da sanjarim i mastam jer je to karakteristika mog horoskopskog znaka. Snovi, to je veoma velika tema nebitno za ono sto me interesuje uvezi ovog "otkrica.
Videcu sledecom prilikom da ponesem fotoaparat da malo slikam kako to izgleda. Moram da ponesem i rešeto, spaklicu, cetkicu i ostali arheoloski alat jer se nadam da cu mozda naci celu posudu ako ne onda delove pa da sastavljam kad padne veliki sneg i ne bude se moglo ici na teren. Nadam se da šakali nece pojesti sve kosti a šakala ima dosta, lovci su ove jeseni ubili sedam komada. Pre neki dan sam cuo jednog pa jos jednog i tako njih petoro kako zaurlavaju u horu.
Imao sam pre konja, fijaker, šinska kola, radio sam dosta sa njima. Konj je kroz istoriju bio najkorisnija zivotinja za coveka zbog toga i velika ljubav prema njima pa su se ljudi odnosili sa velikim postovanjem. I danas Mongoli kod nas Cigani vole konje i zive sa njima. Krava daje samo mleko i meso ali je spora i gluplja zivotinja u odnosu na konja koji isto daje mleko i meso za upotrebu ali ih ljudi iz ljubavi prema njima nisu koristili za ishranu. O Keltima, Hunima i njihovoj ljubavi prema konjima da ne pricam to znate i sami.
__________________
tesoro tejon
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!