Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti > Antika
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Antika Sve što pronađete u internetu, knjigama i sl. a mislite da spada u ovaj vremenski period

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 11.11.2012, 21:47
Korisnička slika od Blistok
Blistok Blistok je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 02.09.2012
prilozi: 274
Zahvaljivao se: 566
Dobio je 290 zahvalnice(a/u) za 51 priloga
Bazilika kod Laktasa.

Vumi jesi im ti pokazao mjesto?
http://www.nezavisne.com/novosti/dru...ka-161868.html
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 11.11.2012, 23:06
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Nisam im ja pokazao. To su uradili drugi a mi smo ih (kazem MI jer je neko prije mene kontaktirao ovo drustvo) pokusali ubijediti da se radi o ranovizantijskom periodu dok su oni ocekivali kasnovizantisjki period. I ova datacija, da je iz 4-og vijeka, tesko da pije vodu ali sta da se radi, oni su strucnjaci a mi smo amateri. Inace, poznam kompletnu garnituru koja radi na ovome a ljetos sam bio sa njima na tom mjestu kada su radili mjerenja i sl.
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 11.11.2012, 23:18
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Sad opet pazljivije procitah tekst i ako me sjecanje ne vara, navedena duzina bazilike nije tacna. Konstatacija da se u blizini nalazi i vojni logor Ad Fines je takodje malo smijesna ali oni su profesionalci, sta da se radi. Ad Fines se pominje kao granicno naselje na granici Dalmacije i Panonije. Ako uzmemo da je u to vrijeme u Banjaluci bilo rimsko naselje, da je u Bakincima (mjesto gdje se nalazi ova bazilika i ogromno utvrdjenje) postojalo to ogromno utvrdjenje a da je odmah na Savi postojalo takodje rimsko naselje (Servitium) i uzmemo da se to sve nalazilo umalo na pravolinijskom potezu duzine nekih 50-ak km, cini mi se da je to nekako pregusto i da tu nesto ne stima.
Koliko ima od banjaluckog Kastela do Laktasa, koliko od Laktasa do Bakinaca a koliko od Bakinaca ima do Gradiske...pregusto brate, pregusto. Moje misljenje je da bi ta Tvrdjava u Bakincima prije mogla biti Ad Fines nego sto su to Laktasi (kako se navodi u spisima), jer ona lezi nekako tacnije na granici a pored toga ima i posebnu lokaciju...ali, nisam ja profi, oni su i kako oni zapisu tako ce vjerovatno i ostati za naredne narastaje. Ako zele tacnije datirati to mjesto, to mogu pomocu nalazaka nas koji smo tu tvrdjavu pretrazivali. Mislim da o ovoj temi moze dosta reci i nas kolega Bucanero. Sacekajmo na njegovo javljanje
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 11.11.2012, 23:35
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 64
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Ad Fines-a ko u priči na sve strane, te manje naseobine ili postaje smještene su na raskrižju puteva ili na kraju neke ceste (ćorsokak).
odgoovorite sa citatom
  #5  
Staro 11.11.2012, 23:56
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Oni se pozivaju na nekakve spise, ne znam tacno koje, u kojima se navodi da je na tome potezu negdje bila ta postaja. Ja znam nekoliko mjesta gdje se pojavljuju rimski nalazi i ta mjesta ne mogu bas povezati sa nekim stvarima koje se pisu po tim "strucnim" spisima. Vrijeme ce pokazati
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #6  
Staro 12.11.2012, 09:25
Pero68
Gost
 
prilozi: n/a
Isto kao i kod nas Ad Basante i Saldae...
odgoovorite sa citatom
  #7  
Staro 12.11.2012, 10:10
Desert Walker
Gost
 
prilozi: n/a
Ad Basante kazu bio veliki i bogat grada a ne mogu da ga nadju ili ne mogu da se odluce gdje je bio ...svasta!
odgoovorite sa citatom
  #8  
Staro 12.11.2012, 11:03
Pero68
Gost
 
prilozi: n/a
Jedni kažu grad, drugi poštanska postaja.Jedni ga smještaju u Odžak, drugi u Donju Mahalu, treći u Hrvatsku...
odgoovorite sa citatom
  #9  
Staro 12.11.2012, 11:34
Korisnička slika od Blistok
Blistok Blistok je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 02.09.2012
prilozi: 274
Zahvaljivao se: 566
Dobio je 290 zahvalnice(a/u) za 51 priloga
Ovi nasi ne mogu ni puta naci a kamoli grad. Jedni tvrde da je isao preko Gradiske pa na Hrvatsku stranu a drugi nizvodno niz Savu prema Slavonskom Brodu pa prelazio na Hrvatsku stranu kod Kobasa. "Jedni ga hvale, drugi zale, treci kazu e moj brale"
odgoovorite sa citatom
  #10  
Staro 12.11.2012, 18:08
Bucanero Bucanero je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 23.03.2010
prilozi: 190
Zahvaljivao se: 5
Dobio je 78 zahvalnice(a/u) za 18 priloga
Rijec je o trobrodnoj bazilici koja je sa atrijem na ulazu (za koji se predpostavlja da je bio) duza od 30m ali to ce se tacno znati kad se sve otkopa. Naravno novinari sve to malo naduvaju a inace kad posjete takvo mjesto pokupe gomilu informacija koje onda uguraju u tekst od desetak recenica. Jos kad nekakava predpostavka bude izvucena iz konteksta onda dolazi do zabune ali to samo vidi neko ko se razumije u temu. Sama bazilika se nalazi izvan zidina utvrde koja je tek prica za sebe. Mjesto je sigurno bilo naseljeno i u IV vijeku pa i mnogo rajenije ali najvjerovatnije dobija na znacaju u Justinijanovo doba u vrijeme obnove carstva. Avarski kagan Bajan 597. godine krece sa nasim precima slavenima u pohod prema Saloni gdje usput unistava 40 utvrda. Taj pohod vjerovatno stavlja tacku na i sto se tice utvrde i bazilike.
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!