Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti > Antika
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar

Antika Sve što pronađete u internetu, knjigama i sl. a mislite da spada u ovaj vremenski period

Odgovor
 
Teme - opcije
  #11  
Staro 09.10.2006, 20:04
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 55
prilozi: 7.897
Zahvaljivao se: 157
Dobio je 1.063 zahvalnice(a/u) za 409 priloga
kao sto mi kokikratki rece da bi to "VIN" mozda moglo znaciti VINDOBONA (Wien-Bec)
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #12  
Staro 09.10.2006, 20:44
terminus
Gost
 
prilozi: n/a
Miki, pozdrav!
U meni dostupnoj literaturi (na kraju je navodim) o pečatima s različitih rimskih opeka te krovnih crepova, a u koje spadaju tegule i imbreksi, nisam pronašao identičnu analogiju za tvoj egzemplar! Postoje barem dvije mogučnosti:
1). Ako se tvoj pečat odnosi na Sedmu kohortu Breuka tad bi restitucija bila [coh(ors)] VII (VII = septima) Br(eucorum) Ant(oniniana).
2). Druga mogućnost bi upućivala da se pečat možda odnosi na ime privatne ciglane, tj. ime vlasnika figline. Obje su mogućnosti realne.
Augzilijarna (pomoćna) vojna pješačka postrojba (kohorta) pod nazivom cohors VII Breucorum (Sedma kohorta Breuka) je bila na službi upravo u Panoniji i bila je zadužena za proizvodnju različitog građevinskog materijala od pećene gline. Njezine opeke (seskvipedalne = dužina od stope i pol) i tegule (krovni crijep) pronađeni su na mnogobrojnim lokalitetima u srednjem Podunavlju.
Osim vojnih, postojale su još carske, gradske i privatne ciglane. Kao što sam već napomenuo, moguće je da se taj pečat odnosi i na ime privatnika, tj. nekog poduzetnika.
Bilo kako bilo, pečat je jako zanimljiv, jer, čini se, da ga literatura ne poznaje!
Literatura:
M. BULAT, Rimske opeke ..., "Osječki zbornik", IX-X, Osijek 1965., str. 7-24.
M. DUŠANIĆ, Rimske opeke ..., "Starinar" N. S. XXXIX, Beograd 1988., str. 85 i dalje.
B. LORINCZ, "Diss. Archae." 7, Budapest 1979.
B. LORINCZ, Die Ziegelstempel ..., "Alba Regia" XVIII, Szekesfehervar, 1980.
B. LORINCZ, "Diss. Archae." 9, Budapest 1981.
A. MILOŠEVIĆ, Roman brick ..., "Sirmium", I, Beograd, 1971., str. 95 i dalje.
J. SZILAGYI, Inscriptiones tegularum..., "Disser. Pann.", Budapest 1933.
V. ŠARANOVIĆ-SVETEK, Ciglarstvo kao ..., "Rad vojvođanskih muzeja", 32, Novi Sad, 1990., str. 41-80.
A. ŠKEGRO, Rimska žigosana opeka ..., "Zbornik radova posvećenih akademiku Alojzu Bencu", posebno izdanje knj. XCV, knj. 27, Sarajevo, 1991., str. 221 i dalje.
odgoovorite sa citatom
  #13  
Staro 09.10.2006, 20:55
Miki
Gost
 
prilozi: n/a
hvala na trudu terminus ali kao sto vumi rece to VIN veoma podseca na Vindobona koja je koliko ja znam ipak pripadala provinciji Panoniji , samim tim trebala bi biti zastupljena i objasnjena u literaturi koju spominjes a koja koliko vidim se bas odnosi na tu Provinciju , mozes li mozda naci kako je uopste bila obelezavana opeka iz Vindobone i da napises to ... mozda pronadjemo makar neke slicnosti .
odgoovorite sa citatom
  #14  
Staro 09.10.2006, 21:00
Miki
Gost
 
prilozi: n/a
da ti pomognem - cini mi se da pise - NI ili M HBRVIN
odgoovorite sa citatom
  #15  
Staro 09.10.2006, 21:31
terminus
Gost
 
prilozi: n/a
Miki!
Restitucija tvoga pečata: ANT(oni) TIBER(iani) VIN[DOB(onae)].
odgoovorite sa citatom
  #16  
Staro 09.10.2006, 21:54
Miki
Gost
 
prilozi: n/a
ahaa , hvala terminus (sada mi samo jos reci sta to znaci , zaboravio si ... u opeku i cigle se nesto slabo razumem)
odgoovorite sa citatom
  #17  
Staro 09.10.2006, 22:06
terminus
Gost
 
prilozi: n/a
Miki, u bazi podataka latinskih natpisa nađenih upravo u Vindoboni pronašao sam gore spomenuti pečat.
ANT(oni) TIBER(iani) je genitiv osobnog imena, a završna pokraćena riječ se odnosi na mjesto Vindobonu. Prema tome pečat s pokraćenim natpisom u prijevodu glasi: (od) Antonija Tiberijana (iz) Vindobone. Dakle tim pečatom želi se istaknuti tko je vlasnik opekarske radionice, tj. figline, i odakle je on (iz kojega grada).
odgoovorite sa citatom
  #18  
Staro 09.10.2006, 22:07
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 55
prilozi: 7.897
Zahvaljivao se: 157
Dobio je 1.063 zahvalnice(a/u) za 409 priloga
ako to ima veze sa Tiberiusom onda sam nesto sumnjicav jer ovo nalaziste mi je poznato i datira mnogo kasnije
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #19  
Staro 09.10.2006, 22:08
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 55
prilozi: 7.897
Zahvaljivao se: 157
Dobio je 1.063 zahvalnice(a/u) za 409 priloga
ok, ipak nema veze sa Tiberiusem
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #20  
Staro 09.10.2006, 22:10
terminus
Gost
 
prilozi: n/a
Miki, trebaš li još kakvo objašnjenje? Ako ne trebaš molim te uplati na moj račun 100 novaca! Dakako, šalim se
odgoovorite sa citatom
Odgovor


Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!