Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > H O B B Y > Priče...legende...itd
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Priče...legende...itd Ovdje možete unositi razne priče, legende i sl. koje ste negdje čuli ili pročitali...!!!

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 04.12.2006, 18:16
max-fred
Gost
 
prilozi: n/a
Hajducko Pismo

Pozdrav svima, ja kao novi clan se jos uvek slabo snalazim ovde i nisam primetio da se govorilo o hajduckom pismu. Naime cuo sam od starijih tragaca za blagom da su hajduci imali svoj tzv. univerzalni jezik ili nesto kao danasnje sifre ili kodovi, sastavljen od razlicitih brojki i slova iz vise jezika (staro-bugarski; staro-turski; arapski; rimski itd.) samo njima dobro poznat odnosno HAJDUCKO PISMO. Neki to zovu i hajducki "tumacnik" ili prevodilac znakova. Ukoliko stvarno postoji mora da je neko vec upoznat sa tim a i bilo bi vrlo lepo videti ga uzivo.
Sta vi mislite o tome?
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 04.12.2006, 20:05
terminus
Gost
 
prilozi: n/a
Treba pitat hajduke!
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 04.12.2006, 22:46
gasser gasser je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 27.09.2006
mjesto: ,,,,,
Starost: 65
prilozi: 512
Zahvaljivao se: 1
Dobio je 63 zahvalnice(a/u) za 29 priloga
Tako je Terminuse, triba njih pitat, samo će tribat sačekat do Jurjevdana kad se počinju okupljat. Ja baš znam za neke što se tu po planini motaju. Ustvari i nisam baš siguran jesu li hajduci ili planinari, ali mislim da i nema neke velike razlike među njima. Morat ću pitat Berekina, znam da se on mota po šumama i gorama naše zemlje ponosne. Nešto sam načuo da on ima namjeru tiskat jedan Hajdučko - planinarski rječnik, ali to mora ostati najveća tajna. Tako kad on to u ilegali odradi, onda će mo ga tajno raspačavati, ali samo strogo provjerenim i odabranima.
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 05.12.2006, 00:47
pdragan
Gost
 
prilozi: n/a
pozdrav max i dobrodosao na najbolji forum.pismo koje spominjes verovatno postoji sa svim onim planovima i mapama pop martina i drugih hajduka,ali mislim da ces tako nesto naci i u tvom gradu koji se time bave mozda i najblizi komsija a ti nemas pojma o tome,ja sam imao takav slucaj.pa ako neko od njih bude voljan da postavi neki od tih planova ovde a cisto sumnjam da hoce onda ce mozda da bar malo objasne kako to izgleda ,a te sifre jos ni oni sami neznaju desifrovati ,inace bi do sada svo blago pokupili .pozdrav
odgoovorite sa citatom
  #5  
Staro 05.12.2006, 19:47
gasser gasser je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 27.09.2006
mjesto: ,,,,,
Starost: 65
prilozi: 512
Zahvaljivao se: 1
Dobio je 63 zahvalnice(a/u) za 29 priloga
Pozdrav Max, i od mene imaš dobrodošlicu. Nemoj krivo shvatiti moj prethodni tekst, ipak je to samo šala. Inače te priče o hajdučkom zakopanom blagu, i hajdučkim kartama su samo priče. To što ti stariji tragači pričaju, ne uzimaj za ozbiljno. Kada bi oni znali za tako nešto, valjda bi to oni sami odradili. Tih priča o zakopanom blagu cara Trajana ( kozje uši ), hajdučkom blagu, i slično imaš gotovo u svakom mjestu. Porijeklo tih priča je lako objašnjivo, i vjerovatno slično za sve. Nekad bi netko nešto pronašao ( prsten, zlatnik, ostavu, figuricu, i slično .....), i tada bi krenula priča koja bi se, prenoseći dalje, samo uvećavala. Kada bi tog blaga bilo samo trećinu od priča, tada bi ti hajduci bili među najbogatijim ljudima svog vremena. Ne zaboravi da su oni ipak najviše uzimali od , više - manje, sirotinje. Bogatima se uvijek teško uzimalo jer su oni uvijek imali dobru zaštitu, a to hajduci i nisu baš volili. To što u stvarnosti su najčešće bili drugačiji nego u narodnim pričama, to je već nešto drugo. Sve te priče shvati samo kao dio folklora i ništa drugo.
odgoovorite sa citatom
  #6  
Staro 05.12.2006, 20:12
max-fred
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od pdragan
pozdrav max i dobrodosao na najbolji forum.pismo koje spominjes verovatno postoji sa svim onim planovima i mapama pop martina i drugih hajduka,ali mislim da ces tako nesto naci i u tvom gradu koji se time bave mozda i najblizi komsija a ti nemas pojma o tome,ja sam imao takav slucaj.pa ako neko od njih bude voljan da postavi neki od tih planova ovde a cisto sumnjam da hoce onda ce mozda da bar malo objasne kako to izgleda ,a te sifre jos ni oni sami neznaju desifrovati ,inace bi do sada svo blago pokupili .pozdrav
Veliki pozdrav i tebi Dragane, u pravu si sto se tice foruma, stvarno je izuzetan a vrlo je verovatno da bih pre kod nekog komsije dosao do tog famoznog pisma nego li u muzeju ili negde na drugom mestu. Ukoliko ja dodjem do njega budi siguran da ce biti postavljen ovde, makar samo jedan deo.
odgoovorite sa citatom
  #7  
Staro 05.12.2006, 20:21
max-fred
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od gasser
Pozdrav Max, i od mene imaš dobrodošlicu. Nemoj krivo shvatiti moj prethodni tekst, ipak je to samo šala. Inače te priče o hajdučkom zakopanom blagu, i hajdučkim kartama su samo priče Tih priča o zakopanom blagu cara Trajana ( kozje uši ), hajdučkom blagu, i slično imaš gotovo u svakom mjestu. Sve te priče shvati samo kao dio folklora i ništa drugo.
Pozdrav i tebi prijatelju, taman posla da bih krivo shvatio tvoj tekst,sve je meni jasno oko tih prica,uglavnom ali kako se kaze u narodu GDE IMA DIMA TU IMA I VATRE a i ovo je mesto na forumu gde se pricaju kojekakve bajke i legende i nije lose malo potpaliti vatru, zar ne?
odgoovorite sa citatom
  #8  
Staro 06.12.2006, 00:04
pdragan
Gost
 
prilozi: n/a
pozdrav max.nemas srece da se konsultujes sa ramstainom ,on je inace fanatik za ove price ,imas nesto prica i legendi o pop martinu na ovom forumu,ali sve je to javno i ne verujem da je bilo sta istinito ili verodostojno.a sto se tice komsije pitaj nekog onako u sali o zakopanom blagu pa ces stati od cuda koliko "komsija"zna o tome,to su ustvari neke prepiske,rucno crtane mape,tekstovi...itd. ima takodje i brdo znakova koji se trebaju desifrovati.znaci moj komsija ima to sve ali dali je nesto nasao .a i ako nadje sigurno ce mi reci ,ali malo sutra.da su price interesentne stvarno jesu.pozdrav
odgoovorite sa citatom
  #9  
Staro 07.12.2006, 02:11
Korisnička slika od rajan
rajan rajan je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 14.06.2006
mjesto: o Pirote mOj kraj Nisave
prilozi: 133
Zahvaljivao se: 1
Dobio je 0 zahvalnice(a/u) za 0 priloga
kad bi hajducko "pismo" bilo univerzalno onda bi hajduci krali jedni od drugih, pop martin zakopa a ilija za njim vadi- neverujem
odgoovorite sa citatom
  #10  
Staro 07.12.2006, 13:37
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.893
Zahvaljivao se: 153
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
sad mi je jasno zasto je hajduka nestalo- poubijali se medjusobno
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
Desifrovanje lineara B rammstein Praistorija 0 03.02.2006 23:10


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!