Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > H O B B Y > Priče...legende...itd
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Priče...legende...itd Ovdje možete unositi razne priče, legende i sl. koje ste negdje čuli ili pročitali...!!!

Odgovor
 
Teme - opcije
  #101  
Staro 05.01.2007, 18:09
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.893
Zahvaljivao se: 153
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
"tovar" zlata se ne moze mjeriti sa rijecju "zaprega" jer je 1 tovar kolicina koja se tovari na konja..pored toga zavisi koliko je i sam konj snazan i koliko moze da ponese
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #102  
Staro 06.01.2007, 00:32
BOKI
Gost
 
prilozi: n/a
Hahahaha ako su bili neki ponici onda slaba vajda haha.
Ma nisam ja ni uporedjivao tovar i zapregu nego sam cisto naveo da je kod Babejica zaprega u pitanju,a to je malo mnogo...
odgoovorite sa citatom
  #103  
Staro 06.01.2007, 01:58
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od crow
i ja kazem da nishta sa martinom nemaju 8)
ako se uopshte zvao tako...
Pa odakle ja da znam sad sta ti mislis i sta sa cim ima veze,kad si u prethodnom postu spomenuo SPC,spomenuo telefonski imenik Srbije i sta ja znam sta sve nisi spomenuo kao argumente kojima bi tvoju teoriju odbranio i potvrdio kao istinitu,a sad kazes da SPC nema nikakve veze sa tim.
No da se vratimo na temu.
Skuzio sam ja vec na pocetku sta si ti zapravo hteo reci,mislim stvarno je bilo dobro da si to odma na pocetku rekao nego da se ubedjujemo stavovima i argumentima koje si ti izneo, koji nisu prosli kao sto i sam vidis.Slazem se sa tobom da mozda prezime Himovic,nije pravo prezime,mozda je stvarno kao sto si rekao bilo IBRAhimovic,ali to je sa jedne strane opet druga teorija koja se ne moze dokazati kao istinita.Znaci dve teorije,dve pretpostavke,dve mogucnosti,samo je jedna od njih dveju istina.Ali postavlja se logicno pitanje koja.Posmatrajuci istoriju pojavljuje se puno logicnih zakljucaka i sa jedne i sa druge strane.Ali tajna i misterija ostaje i dalje da zivi.....
odgoovorite sa citatom
  #104  
Staro 06.01.2007, 02:09
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
Vumi citavo vreme sam razmisljao i pitao sam se kad ces se pojaviti bas sa tim odgovorom o Tovarima.Hehehehe
odgoovorite sa citatom
  #105  
Staro 06.01.2007, 10:14
crow
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od rammstein
Pa odakle ja da znam sad sta ti mislis i sta sa cim ima veze,kad si u prethodnom postu spomenuo SPC,spomenuo telefonski imenik Srbije i sta ja znam sta sve nisi spomenuo kao argumente kojima bi tvoju teoriju odbranio i potvrdio kao istinitu,a sad kazes da SPC nema nikakve veze sa tim.
No da se vratimo na temu.
Skuzio sam ja vec na pocetku sta si ti zapravo hteo reci,mislim stvarno je bilo dobro da si to odma na pocetku rekao nego da se ubedjujemo stavovima i argumentima koje si ti izneo, koji nisu prosli kao sto i sam vidis.Slazem se sa tobom da mozda prezime Himovic,nije pravo prezime,mozda je stvarno kao sto si rekao bilo IBRAhimovic,ali to je sa jedne strane opet druga teorija koja se ne moze dokazati kao istinita.Znaci dve teorije,dve pretpostavke,dve mogucnosti,samo je jedna od njih dveju istina.Ali postavlja se logicno pitanje koja.Posmatrajuci istoriju pojavljuje se puno logicnih zakljucaka i sa jedne i sa druge strane.Ali tajna i misterija ostaje i dalje da zivi.....
kao shto sam reko

N.N. lice, po zanimanju hajduk, muslimanske veroispovesti, nize hijerarhije u obliznjoj dzamiji, vlasnik konaka V.S. pop martin himovic

isto kao Marko Mrnjavchevic V.S. Kraljevic Marko.

nije dokazano, naravno...
samo, kolko ja znam, teshko da je neko od raje mogo da otvori konak?!
jedini malo slobodniji su bili vojnuci,
hriscani koji nisu davali danak u proizvodima
vec kolektivno ishli da ratuju
a najveci vojnuk,
kako hronichari kazu
su bili uzinovici.

zar u spisima ne stoji
ali uzun
i ilija uzinovic
a misli se na istu osobu???


samo pretpostavke na osnovu shturih podataka....
planiram tome da se posvetim kad se malo izvuchem iz guzve...
odgoovorite sa citatom
  #106  
Staro 06.01.2007, 12:33
BOKI
Gost
 
prilozi: n/a
Covek muslimanske veroispovesti a hajduk i jos otima zlato od turaka???
Sa mojim poznavanjem istorije ova prica se nikako ne uklapa.
Ili sam te ja pogresno razumeo?
A to da li se zvao Muhamed,Martin ili Milutin je manje vazno.Narodu su svojstvene price i legende ali da narod nekog coveka prozove popom a da isti nema veze sa crkvom i hriscanstvom e to prevazilazi svu opstenarodnu mastu.
odgoovorite sa citatom
  #107  
Staro 06.01.2007, 15:53
ЛазарС
Gost
 
prilozi: n/a
Kako običan narod, tako su i neki popovi prelazili u islam (što silom, što htenjem) pa bi im ostao "zanatski nadimak". Bilo je i popova-hajduka, tačnije bivših popova (raspopa) koji se nisu uklopili u crkvene propise (a ni zakone zajednice). Možda je junak ove teme bio jedno od toga... A možda je narod u njemu spojio više likova, što se često radilo kad su legende u pitanju?...
odgoovorite sa citatom
  #108  
Staro 06.01.2007, 20:29
crow
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od BOKI
Covek muslimanske veroispovesti a hajduk i jos otima zlato od turaka???
Sa mojim poznavanjem istorije ova prica se nikako ne uklapa.
Ili sam te ja pogresno razumeo?
A to da li se zvao Muhamed,Martin ili Milutin je manje vazno.Narodu su svojstvene price i legende ali da narod nekog coveka prozove popom a da isti nema veze sa crkvom i hriscanstvom e to prevazilazi svu opstenarodnu mastu.
ovde narod nikad nije bio hardcore belivers...
mozda je lik par puta reko
"nema boga sem alaha a muhamed je njegov prorok"
a bio ozbiljan ko ja sad shto sam

elem... postoji i turski izveshtaj o odmazdi nad selom Klisura,
zbog pljachke
kao i neki talijan koji je osto bez dijamanata negde na kunovici...

ima zanimljivivh detalja, a ja ne bih da parafraziram...
kad mi vrate knjigu
odgoovorite sa citatom
  #109  
Staro 06.01.2007, 20:30
crow
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od ЛазарС
Kako običan narod, tako su i neki popovi prelazili u islam (što silom, što htenjem) pa bi im ostao "zanatski nadimak". Bilo je i popova-hajduka, tačnije bivših popova (raspopa) koji se nisu uklopili u crkvene propise (a ni zakone zajednice). Možda je junak ove teme bio jedno od toga... A možda je narod u njemu spojio više likova, što se često radilo kad su legende u pitanju?...
mislim da ima i od tog zadnjeg...
odgoovorite sa citatom
  #110  
Staro 06.01.2007, 20:37
crow
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od BOKI
Covek muslimanske veroispovesti a hajduk i jos otima zlato od turaka???
Sa mojim poznavanjem istorije ova prica se nikako ne uklapa.
Ili sam te ja pogresno razumeo?
A to da li se zvao Muhamed,Martin ili Milutin je manje vazno.Narodu su svojstvene price i legende ali da narod nekog coveka prozove popom a da isti nema veze sa crkvom i hriscanstvom e to prevazilazi svu opstenarodnu mastu.
pa pazi...
neki ibrahimovici vekovima bili vlasnici pola opshtine...
sumnjam da su bili hriscani
i da su imali titulu spahije

i da himovic nije od ibrahimovic...

valjda bi postojao bar 1 srbin u srbiji s tim prezimenom :?
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
Porodicno blago Vumi Priče...legende...itd 8 15.11.2007 18:11
Zidovarsko blago rammstein Zanimljivosti 2 16.06.2007 15:50
Blago Cara Lazara lovac Priče...legende...itd 13 19.05.2006 20:18
Tracansko blago rammstein Zanimljivosti 5 07.02.2006 22:40


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!