Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > H O B B Y > Priče...legende...itd
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Priče...legende...itd Ovdje možete unositi razne priče, legende i sl. koje ste negdje čuli ili pročitali...!!!

Odgovor
 
Teme - opcije
  #11  
Staro 30.04.2006, 12:16
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.893
Zahvaljivao se: 153
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Citat:
citat od crow
eh taj detektor... gde da ga nadjem...
kakav detektor?
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #12  
Staro 11.05.2006, 05:55
Ancika
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od zlatkovics
Pozdrav Dragane!
Ne znam da li je ovo citat plana ili si nesto citirao a nesto preveo .
Ako je citat onda se radi o laznjaku 100% jer je juznjacki dijalekat jako los sa puno gresaka.Verovatno je neko ko se krece tim krajem pokusao da imitara juznjacki dijalekt ali vrlo lose , u svakom slucaju zanimljivo je bilo procitati ga.
Pozdrav!
Zna se da sam Pop Martin nije bio juznjackog porekla, nego odnekud iz Bosne. On je kod nas proveo sasvim nedovoljno vremena da bi u potpunosti prihvatio nash dijalekt. Tako da mozda i nije laznjak.
odgoovorite sa citatom
  #13  
Staro 11.05.2006, 05:59
Ancika
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od crow
malo kopao po istoriji ovog kraja i dosho do neverovatnih zakljuchaka

a oni na www.kakootkriti.com i dokazali sa opisom za Shuplji kamen
koji nije onaj shuplji kamen iz priche o pavkovicu, vec jedan drugi, izmedju klisure i oreovca.

jel verujete da su martin himovic i ilija uzunovic istorijski likovi,
muslimani

tachije turski vojnuci, iliti domace familije koje su na poziv sultana davale vojsku.

ustvari, martinova familija je imala chak i odredjene chinove,
najpoznatiji potomak iz te porodice je spahija alil ibrahimovic "golovrsha"

a na onom sajtu u onom opisu koji moze da se downloaduje lepo stoji
"nas vodja Ali Uzun"

al narodu bili dragi pa vremenom od ibrahimovica postadoshe himovici
a od ali uzuna postade ilija uzunovic

opshte poznato je da ovaj kraj nije bio mnogo religiozan,
tako da ni to shaltanje hriscanstvo-islam a kasnije islam-hriscanstvo nikom nije smetalo.

ima tu josh mnogo zanimljivih detalja,
mislim, kad chitash naslove opisa

eh taj detektor... gde da ga nadjem...
A Ali Uzun se zvao chovek, koji je naredio pokolj Bugara u Perushtici 1876. godine.
odgoovorite sa citatom
  #14  
Staro 11.05.2006, 06:13
Ancika
Gost
 
prilozi: n/a
Ja se registrovala

Evo shta ja znam (u skracenom obliku):

U mom selu se prica da je pop Martin, kada je od turaka otimao zlato, to zlato sakrivao u tzv. "Smokovu dupku", koju danas ljudi traze u okolini Poganovskog manastira, Vlaskoj i Greben planini. Pricase da je, kada je pronasao tu rupu ili pecinu, pop Martin u njoj pronasao rimske pare. Ja ne verujem da je bilo tako. Pricala sam sa covekom, koji vec osam godina istrazuje istoriju dimitrovgradskog kraja. Evo sta mi je on ispricao:
Na mestu poganovskog manastira nekada je bila zenska skola (tako prica legenda, ali ja ne verujem). To je bilo od desetog do cetrnaestog veka. U dvanaestom i pocetkom trinaestog veka ova oblast je bila bugarska. Bugarskom je tada vladao car Kalojan, potomak Petra i Asena. On je veoma voleo da dolazi ove krajeve, pa je u selu Trnsko Odorovce sagradio veoma bogat manastir "Sv. Jovan Bogoslov". Cesto je obitavao i na Asenovom kaleu i u Zvonackoj banji.
Od sela Sukova do Poganovskog manastira reka Jerma je pravila prirodno jezero duboko 15metara, koje je kasnije, ljudskom rukom, unisteno. Na mestu gde se nalazi sukovski most bio je prirodni most. Tu je car voleo da lovi dive guske, a cesto je jeo i odmarao se u zenskoj skoli. Da je ta zenska skola postojala svedoci dimnjak na ulazu u Poganovski manastir, koji je iz desetog veka, a takodje i ostaci gradjevine iza Poganovskog manastira.
U vreme treceg krstaskog rata krstasi su stalno dolazili kod bugarskog cara, koji ih je vodio u Zvonacku banju, gde su oni danima pirovali i radili sta su hteli.
Kad je, konacno, 1204. godine, pao Carigrad krstasi su ga opljackali, a pogotovo su opljackali dvor, gde je bilo uzasno mnogo zlata (krune, sablje, koplja, nakit i jos mnogo toga). Na povratku su svratili kod bugarskog cara, ali on im je oteo zlato i pobio celu grupu ljudi, koji su nosili to zlako. Zlato je sakrio u "Smokovu dupku". Naredio je svojim slugama da donesu egipatski otrov, onaj sto je stavljan u piramidama, i da naprave zmiju (smoka) koja ce braniti ulaz od nepozeljnih gostiju, tako sto ce ih udarati u grudi.
U vreme kada je Vizantija ponovo ozivela ili malo ranije vizantijska vojska je trazila da tadasnji bugarski car vrati ukradeno zlato (verovatno car Konstantin Tih-Asen). On je to odbio, pa se, zbog toga, u selu Trnsko odorovce, na mestu zvanom "Grchka strana" (kazu da se i danas tako zove) odigrala bitka u kojoj je bugarski car jedva izvukao zivu glavu. Manastir "Sv. Jovan Bogoslov" je izgoreo do temelja, a car je kasnije naredio da se manastir ponovo izgradi, ali ne na istom mestu, vec na mestu gde je bila zenska shkola. I tu pocine spor izmedju Srba i Bugara da li je Poganovski manastir srpski ili bugarski. Kod nas se veruje da su ga sagradili Konstantin i Jelena Dejanovici, a Bugari tvrde, da su oni samo darovali manastir, a da je manastir sagradio bugarski car. Po meni to je malo verovatno jer je Bugarska vec u cetrnaestom veku imala ogromne probleme sa Turcima (Sofija 1382.godine pada pod tursku vlast) i svoje sile je usmeravala u tom pravcu, a ne u pravcu izgradnje manastira.
Ja licno verujem da smok nije napravljen 1204.godine, nego je pop Martin posle mnogo godina pozvao najboljeg majstora u nasim krajevima da napravi tu zmiju. Javio se majstor iz jednog sela, najverovatnije iz Sukovske Drzine. Pop Martinove sluge su ga vezanih ociju dovele do "Smokove dupke". On je napravio zlatnu konstrukciju u vidu zmije, koja bi ljude na ulazu u rupu udarala u grudi i ubijala. Kad je zavrsio sa radom pop Martinove sluge su mudale torbu punu zlata i, vezanih ociju, vratile ga u svoje selo. Strepeci od toga da je, mozda, majstor video put kojim su ga vodili i da ce se vratiti i uzeti svo zlato, sluge su ga i ubile, a njegovo zlato zakopale. To zlato se i danas trazi.
Verujem da je pop Martin Himovic umesto rimskih para u "Smokovoj dupki" pronasao ogromnu kolicinu carskog zlata.
Ljudi u mom kraju veruju da je, osim rimskih para, pronasao i nesto vanzemaljsko, zbog cega ga je mesec dana groznica nije popustila. Pa, mozda ga je uhvatila i od carskog zlata, a ne od vanzemaljaca...
Prica se da "Smokova dupka" ima tri ulaza. Jedan ulaz je glavni- gde su mazgama prenosili zlato. 30 dana 30 hajduka su tamo doterivali zemlju i kamenje i zatrpali ulaz. Drugi ulaz je negde pored reke Jerme, ali i on je zatrpan. Veruje se da tamo postoji obelezje na kamenu- neki kazu da su nacrtani pantalone i kosulja, drugi kazu da su nacrtani zmija i strela, a treci da je nacrtana samo zmija. Treci ulaz je bio slobodan, ali tamo je postavljena cuvena zmija smok. Dosta ljudi je poginulo na tom mestu. Poslednji ljudi koji su pronasli smokovu dupku, od kojih je jedan i umro, a pretpostavlja se da je bilo dete, hlebom, solju i svecom su se zakleli da nikada nikom nece reci gde se nalazi ovo mesto. Mozda su i zatrpali ulaz, a ispred njega su zasadili jorgovane i tako mu sakrili trag. Poznajem osobu koja ima plan ulaza u smokovu dupku, trazila sam mu plan, iako ne nameravam da je trazim, ali mu nije bilo drago da mi ga da.
odgoovorite sa citatom
  #15  
Staro 15.05.2006, 01:44
pdragan
Gost
 
prilozi: n/a
pozdrav ancika ! izostavila si i poslednju recenicu "Pop Martin Himovic je ostavio jedan svoj rukopis, u kome opisuje ceo svoj zivot, jednom leskovackom manastiru" u svakom slucaju super prica . pozdrav dragan
odgoovorite sa citatom
  #16  
Staro 17.05.2006, 02:13
crow
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od Ancika
A Ali Uzun se zvao chovek, koji je naredio pokolj Bugara u Perushtici 1876. godine.
a gde je to?

njega pominju u prichi o Shupljem kamenu
a Bezishte iz te priche je selo odakle je moj otac

a Uzunovci su stari rod iz Ljubatovice, imam ne[to o njima...

sad, dal je to isti iz priche i istorijski,
dal je predak tom istorijskom
il veye nemaju... pojma nemam

al znam i gde su rushevine grada kog nazivaju bigar kamen
al to ne mogu da vam kazem kako se danas zove...
odgoovorite sa citatom
  #17  
Staro 23.05.2006, 01:28
dragan3
Gost
 
prilozi: n/a
Dragan3

Evo Vam mapa od Smokovu dupku.
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg Smokova dupka.JPG (76,8 KB, 204x prikazano)
odgoovorite sa citatom
  #18  
Staro 15.06.2006, 02:38
Korisnička slika od rajan
rajan rajan je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 14.06.2006
mjesto: o Pirote mOj kraj Nisave
prilozi: 133
Zahvaljivao se: 1
Dobio je 0 zahvalnice(a/u) za 0 priloga
ima li ko
odgoovorite sa citatom
  #19  
Staro 15.06.2006, 11:35
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.893
Zahvaljivao se: 153
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
?????????????? , kako si to mislio "ima li ko"? Kao prvo- dobro nam dosao a kao drugo nemoj forum da mijesas sa chatom , kao trece uvijek mozes vidjeti ko je trenutno online na pocetnoj strani foruma u donjem kraju
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #20  
Staro 22.08.2006, 03:31
Korisnička slika od rajan
rajan rajan je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 14.06.2006
mjesto: o Pirote mOj kraj Nisave
prilozi: 133
Zahvaljivao se: 1
Dobio je 0 zahvalnice(a/u) za 0 priloga
izuzev tebe posle mene niko
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
Porodicno blago Vumi Priče...legende...itd 8 15.11.2007 18:11
Zidovarsko blago rammstein Zanimljivosti 2 16.06.2007 15:50
Blago Cara Lazara lovac Priče...legende...itd 13 19.05.2006 20:18
Tracansko blago rammstein Zanimljivosti 5 07.02.2006 22:40


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!