Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Zanimljivosti Sve što nalazite zanimljivo...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 31.05.2005, 12:04
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
vazno Muke nasih suseda

Kolekcionari ili kriminalaci-Reagiranje Alena Dukica protiv kojega se na Sinjskom sudu vodi postupak,zbog posjedovanja arheoloskih nalaza:
Ja sam kolekcionar,a ne svercer
Svoj kolekcionarski status Dukic potvrdjuje clanskom iskaznicom Hrvatske udruge kolekcionara predmeta kulturne bastine Republike Hrvatske-rijeka,a za svoju kucnu zbirku arheoloskih predmeta ocekuje registraciju Ministarstva kulture.
Muzej Cetinska krajina prijavio ga je policiji smatrajuci da on zbirku ne smije imati,a on se poziva na clanke zakona po kojima je to dopusteno.

Posle napisa u Slobodnoj Dalmaciji o rasirenosti potrage za arheoloskim blagom na sirem prostoru Sinjskog polja,u kojem se spominje Alen Dukic iz triljskog naselja Kosute protiv kojega se pred Opcinskim sudom u Sinju vodi kazneni postupak zbog navodno neovlastenog posjedovnja arheoloskih nalaza,on je novinaru pristao ispricati svoju pricu,premda se nije zeloi fotografirati.
-Ja nisam tat ni svercer umjetninama,vec kolekcionar.Srarine su me pocdele zanimati jos dok sam bio djete.Davno sam ih poceo skupljati kao slucajni nalaznik jer i kod nas,Bogu hvala,ima.
Za mene se u Kosutama i sire proculo da sam skupljac pa su mi neke predmete donijeli i drugi.Tako se stvorila moja zbirka koja je godinama rasla.Ponesto bih i kupio od slucajnih nalaznika,nesto sam razmjenjivao sa drugim kolekcionarima,a ponesto sam prodavao muzejima.Tako sam u vise navrata prodavao dio pronadjenih predmeta muzeju Cetinjske krajine u Sinju.Kada sam im posljednji put dosao sa ponudom,oni su mi rekli da nisu zainteresirani.Ja sam tada te predmete ponudio Arheoloskom muzeju u Splitu gdje su ih ocjenili vrijednim i dali mi odgovarajucu nagradu-prica Dukic.
Nakon toga,znajuci sto ja inace posjedujem,iz muzeja Cetinjske krajine poslali su mi policiju,tvrdeci da ja nemam pravo posjedovati nikakve arheoloske nalaze !!!!!
Ponavljajuci da je zaljubljenik u starine i kolekcionar,Alen Dukic se poziva na Zakon o zastiti i ocuvanju kulturnih dobara RH u cijem 8.clanku,uz ostalo stoji da "pokretno kulturno dobro moze biti zbirka predmeta u muzejima,galerijama, upravnim tjelima ukljucujuci i kod fizickih osoba....",a na brajajuci o kojim se zbirkama i predmetima radi,zakonodavac navodi i arheoloske nalaze.
Svoje predstavljanje kolekcionarom Dukic potvrdjuje clanskom iskaznicom RH udruge kolekcionara predmeta kulturne bastine RH Rijeka.Ta je udruga u Rijeci uredno registrirana pod brojem :Klasa UP7I-230-02/98-01/288,UR.BR.515-02-98-2.Na poledjini te clanske iskaznice,evidencijs kog broja 311/683,na hrvatskom,talijansko m,engleskomi njemackomjeziku pise:"Imenovani je clan udruge kolekcionara RH koji trazi,skuplja,cuvai prezentira javnosti predmete kulturne bastine RH u tuzemstvu i inozemstvu.
-Moja jedina zelja i cilj da u svojoj obiteljskoj kuci u Kosutama imam registriranu zbirku arheoloskih predmeta iz triljskog kraja.Radi toga sam od Ministarstva kulture zatrazio registraciju.Poslije toga moga zahtjeva do mene je dosao dr.Franko Oreb iz splitskog Konzervatorskog odjela Ministarstva kulture,popisao predmete iz moje zbirke i napravio njihove fotografije.
Svjestan sam da su ovi predmeti vlasnistvo nase drzave i da su samo u mom posjedu.Ja ne zelim nista drugo nego da ostanu u toj mojoj registriranoj zbirci-kaze Dukic.
nas sugovornik veli da ni on niti drugi ljudi koji su pronaski i donijeli mu odredjene predmete do njih nisu dosli iskapanjem.Pronasli su ih,tvrdi na oranicama poslije kisa ili uz korito rijeke Cetine kada se smanji vodostaj.Dukic tvrdi da ni jedan jedini predmet nije prodavao na crnom trzistu umjetnina,posebice ne u inozemstvo.Takodje tvrdi da je ljude iz muzeja Cetinjske krajine odveo na teren i pokazao im gdje je pronasao svaki opd predmeta koje je njima nudio.Takodje ih je,kaze,primio u svoju kucu i pokazao im dio svoje zbirke.
Zakljucuje da on ,niti bilo koji drugi amaterski skupljac arheoloskih predmeta ne bi mogao imati takav hobi,ni kolekciju da profesionalni arheolozi vise vremena provode na terenu.
Dukic na kraju dodaje da je dio svoje zbirke darovao muzeju grada Trilja u osnivanju.Alen Dukic je svoju zbirku prosle godine predstavio u casopisu spomenute kolekcionarske udruge.U njoj je objavio i fotografije pojedinih vrijednih predmeta medju kojima se isticu oni iz broncanog doba kao sto su kratki mac,koplje i dr.Koliko je Dukic iskren u svojoj ispovjesti,nije ne nama prosudjivati.Ostaje tek zakljuciti da ja na snazi zbrka oko propisa koji reguliraju ovo podrucje,a u takvim okolnostima paragrafe tumaci svatko onako kako mu odgovara.


tekst napisao Toni Pastar
list Slobodna Dalmacija

Promijenjeno od rammstein (08.10.2005 u 23:31 sati)
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!