Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar

Zanimljivosti Sve što nalazite zanimljivo...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #31  
Staro 07.02.2012, 21:23
Korisnička slika od Daystrom
Daystrom Daystrom je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 08.08.2011
prilozi: 335
Zahvaljivao se: 30
Dobio je 34 zahvalnice(a/u) za 17 priloga
Citat:
citat od Miralem Prikažite prilog
samo mi se cini da ove magnete nije bas lako nabaviti i nisu jeftini.
Naručiš i to je to, koliko vidim ovi su jedini tu u okolici: http://www.artas.hr/magneti/neodimijski.htm
odgoovorite sa citatom
  #32  
Staro 08.02.2012, 14:16
Korisnička slika od zeljketa
zeljketa zeljketa je offline
MODERATOR
 
Registriran : 20.05.2006
Starost: 65
prilozi: 1.439
Zahvaljivao se: 1.494
Dobio je 578 zahvalnice(a/u) za 201 priloga
Ovako izgleda orginalni magnet za pecanje...masa 566 gr. a podize teret do 40 kg,cijena 80 eura.Pored zeljeznih predmeta kupi i niklovani novac(takodje kovanice od 1 i 2 eura
Jedan kolega sa holandskog foruma je jednom prilikom ovim magnetom zakacio srednjovjekovnu sjekiru, koju je iz sljunka,u kom je bila zaglavljena,izvukao tek kad je konopac zavezao za kuku od auta.
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg magnet.JPG (28,8 KB, 32x prikazano)
odgoovorite sa citatom
  #33  
Staro 08.02.2012, 15:43
Desert Walker
Gost
 
prilozi: n/a
da to nije bio top a ne sjekira
odgoovorite sa citatom
  #34  
Staro 11.02.2012, 16:43
Dr.jare
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od Daystrom Prikažite prilog
Ne znam je li netko upoznat s ovih hobijem ili ne, ali koliko sam vidio po forumima i youtubeu, po Europi je relativno rasprostranjen...

Uglavnom, radi se o tome da na štrik zakačiš poveći neodimijski magnet (najjači od svih permanentnih magneta) i bacaš po vodi nadajući da ćeš "zakačiti" nekakav predmet.

Uglavnom se "peca" WW2 oprema koliko vidim po potocima i jezerima gdje su nekad bili okršaji ili bitke (stajaćice). Također, mislim da bi zanimljivo bilo i proći po seoskim bunarima...
Mozda u evropi to ima smisla (oni vode racuna ) ali kod nas tesko. Kod nas se svasta baca po rekama i potocima : skoljke automobila, sporeti, bicikle... Ono sto bi svako voleo da nadje "zlato" magnet ne privlaci. Magnet ne moze cak ni granatu da privuce jer je caura od mesinga a vrh od olova... Tako da pecanje magnetima kod nas moze ako neko zeli da skuplja staro gvozdje za reciklazu.
odgoovorite sa citatom
  #35  
Staro 11.02.2012, 17:24
Desert Walker
Gost
 
prilozi: n/a
kolega,caura jeste od mesinga ali granata nije od olova. zrno granate,projektil,je od neke vrste celika,mozda legure ili gusa koja proizvodi veliki broj fragmenata prilikom eksplozije. zamisli eksploziju u olovnoj kosuljici ili na sta bi taj usijani projektil licio prilikom samog izlijetanja iz cijevi? a jos da dodamo da je punjen eksplozivom ...mislim da bi opalilo prije nego bi izletilo iz cijevi topa. vjerujem da ni stari topovi nisu imali olovnu kuglu nego zeljeznu. ako su koristili olovo to je bila neka vrsta protivpjesadijske sacme u kuglama od po 30 ak mm kojom se punio top (20-30 kg sacme po punjenju-strasno).
odgoovorite sa citatom
  #36  
Staro 11.02.2012, 18:30
Korisnička slika od avgvst
avgvst avgvst je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 17.08.2009
prilozi: 2.470
Zahvaljivao se: 550
Dobio je 216 zahvalnice(a/u) za 152 priloga
Ne znam, ali po mom skromnom mišljenju taj magnet je praktično neupotrebljiv za naš hobi pronalaženaj i skupljanja numizmatike i antičkih predmeta jer svakako, nema nikakvu diskriminaciju!
drugo može se koristiti samo u rekama i jezerima, pa ne mislite valjda da bi taj magnet iz zemlje čupao artefakte...
A kada se nešto vadi iz reka i jezera a pritom, ne znate šta ste zakačili može da bude velikih iznenađenja sa početnom reči BOOOM, a neretko iskopani(izmagnetisa ni) predmeti mogu nositi naziv "smederevac", školjka fiće, metalni čamac itd- Eto neko moje skromno razmišljanje.
__________________
"Ako želite da postanete dobri arheolozi, morate da izađete iz biblioteka"! Dr Indiana JONES
odgoovorite sa citatom
  #37  
Staro 11.02.2012, 18:40
Desert Walker
Gost
 
prilozi: n/a
naravno da nema vrijednosti za numizmatiku ali bi moglo posluziti za militariju,naravno ako znas za neko jezero ili rijeku gdje je bilo neko krkanje i sl. vidim da u Austriji ima toga dosta u Koruskim jezerima. puna su municije,opreme i oruzja odbacenog od strane saveznika nakon oslobodjenja Evrope. vidio sam da ronioci pregledaju dno i spremaju se za ciscenje.
mozda je ovaj magnet dobar za plazu...zavezati ga konopcic i kao cuku vuci okolo . sigurno bi se nakupilo eurica za kafu i pivo
odgoovorite sa citatom
  #38  
Staro 11.02.2012, 19:21
Korisnička slika od avgvst
avgvst avgvst je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 17.08.2009
prilozi: 2.470
Zahvaljivao se: 550
Dobio je 216 zahvalnice(a/u) za 152 priloga
Taman tolko evrića da skupiš prvo da otplatiš magnet a onda posle jedno pet godina moš uživati u dobiti od ove naprave... pod uslovom da ne zaglaviš neku robiju u nekoh zemlji gde ovakve aktivnosti nisu baš dobrodošle među kojima je Grčka i Turska.
__________________
"Ako želite da postanete dobri arheolozi, morate da izađete iz biblioteka"! Dr Indiana JONES
odgoovorite sa citatom
  #39  
Staro 11.02.2012, 19:25
Korisnička slika od eclipse4
eclipse4 eclipse4 je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 12.03.2008
mjesto: klitorici
Starost: 42
prilozi: 3.684
Zahvaljivao se: 15
Dobio je 29 zahvalnice(a/u) za 18 priloga
Citat:
citat od avgvst Prikažite prilog
......Ne znam, ali po mom skromnom mišljenju taj magnet je praktično neupotrebljiv za naš hobi......
ali je fenomenalan za strujomere......a ako se stave dva,onda ide unazad,pa ispada da su ti jos ovi iz el distribucije duzni pare
__________________
http://img715.imageshack.us/img715/6438/oie11018399nylqno0.gif
odgoovorite sa citatom
  #40  
Staro 11.02.2012, 19:32
Korisnička slika od avgvst
avgvst avgvst je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 17.08.2009
prilozi: 2.470
Zahvaljivao se: 550
Dobio je 216 zahvalnice(a/u) za 152 priloga
Hahahah Bata Eclipse pun si ideja....uvek... da znaš...
samo da s ene zahebeš pa ne postaviš magnete na pogrešnu stranu onda strujomer goni tri puta brže i onda si dužan i za majčino mleko...
A obzirom da če sada da budu restrikcije... Džabe smo krečili, kad nema struje nema šta ni da se skine hahahhaha
__________________
"Ako želite da postanete dobri arheolozi, morate da izađete iz biblioteka"! Dr Indiana JONES
odgoovorite sa citatom
Odgovor


Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
Pecanje kratki Zanimljivosti 66 18.12.2010 06:01


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!