Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti > Srednji vijek
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar

Srednji vijek Sve što pronađete u internetu, knjigama i sl. a mislite da spada u ovaj vremenski period, ca 500-1500 godine

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 07.03.2013, 07:54
MetalSoul
Gost
 
prilozi: n/a
Bosanski srednjovjekovni pečatnjak

Evo jedan lijep pečatnjak pronadjen u Zgošći kod Kaknja.

http://www.klix.ba/vijesti/bih/u-kak...nom/130306126#

Odiše srednjovjekovnom Bosnom...

Da mi je jedan ovakav... :-)
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 07.03.2013, 09:04
Desert Walker
Gost
 
prilozi: n/a
Ja tu vidim 2 prstena. nemoj mi samo reci da je na slikama 1-3 i slikama 4 i 5 isto prstenje jer nije 100 %.
svakako je pecatnjak lijep ali i ovaj drugi je.
ne znam od kakve bi legure mogao biti?
ipak su prekopavali groblja da bi nesto nasli (Bog ih ubio) .
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 07.03.2013, 11:07
MetalSoul
Gost
 
prilozi: n/a
Dobro si, ovo su dva prstena. Ovaj drugi izgleda, onako laički, kao da ima motiv ruke u ruci...
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 07.03.2013, 21:55
Korisnička slika od pataren
pataren pataren je offline
Korisnik
 
Registriran : 22.09.2009
prilozi: 91
Zahvaljivao se: 5
Dobio je 4 zahvalnice(a/u) za 2 priloga
Citat:
citat od Desert Walker Prikažite prilog
Ja tu vidim 2 prstena. nemoj mi samo reci da je na slikama 1-3 i slikama 4 i 5 isto prstenje jer nije 100 %.
svakako je pecatnjak lijep ali i ovaj drugi je.
ne znam od kakve bi legure mogao biti?
ipak su prekopavali groblja da bi nesto nasli (Bog ih ubio) .
Pustinjski, arheolozi kada ''prekopavaju groblja'' rade to s određenim razlogom i da bi se odgovorilo na neka pitanja. Nekropola u Zgošći gdje je pronađen prsten bila je veoma ugrožena te su ova istraživanja spasila veliki dio svega ovoga, a svakako i proširila naša znanja o određenom periodu i društvenim procesima unutar srednjovjekovne Bosne.
Pozdrav
odgoovorite sa citatom
  #5  
Staro 07.03.2013, 22:06
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 64
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Srebrni pozlaćeni prsteni iz 14. stoljeća. Prsteni odišu Anžuvincima, gospodarima života i smrti na ovim prostorima. Kotromanići kao njihovi vazali morali su se okititi Anžuvinskim ljiljanom da bi bilo bolje i bilo je neusporedivo bolje.

Malo neovisne povijesti: http://hr.wikipedia.org/wiki/Tvrtko_I._Kotromani%C4%87

Za slične teme koristi podforum " zanimljivosti ".
odgoovorite sa citatom
  #6  
Staro 07.03.2013, 22:50
Desert Walker
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od pataren Prikažite prilog
Pustinjski, arheolozi kada ''prekopavaju groblja'' rade to s određenim razlogom i da bi se odgovorilo na neka pitanja. Nekropola u Zgošći gdje je pronađen prsten bila je veoma ugrožena te su ova istraživanja spasila veliki dio svega ovoga, a svakako i proširila naša znanja o određenom periodu i društvenim procesima unutar srednjovjekovne Bosne.
Pozdrav
izvinjavam se ako sam te uvrijedio, nije mi to bila namjera. ovdje se mnogo polemisalo oko vadjenja predmeta iz grobova pa sam i ovo prokomentarisao uz UBIO IH BOG jer je to poznati citat iz jednog starog domaceg filma.
ja znam sta arheolozi rade i zasto ceprkaju po grobovima. nek te ne buni moj izricaj jer oduvijek takav,od pocetka,ali nije zlonamjeran.
kako bilo nije mi bila namjera da uvrijedim nikoga a sto se tice sala pa i arheolozi su ljudi i nisu "nedodirljivi". sta fali da i njima ponekad "zabiberimo"
odgoovorite sa citatom
Odgovor


Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!