Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar

Zanimljivosti Sve što nalazite zanimljivo...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #11  
Staro 23.10.2006, 19:34
Miki
Gost
 
prilozi: n/a
ako ce da se menjate , imate dozvolu to je dozvoljeno he he he ex**** za neidentifikovane objekte , mozda su vanzemaljskog porekla
odgoovorite sa citatom
  #12  
Staro 23.10.2006, 19:41
Korisnička slika od banebeograd
banebeograd banebeograd je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 21.03.2006
mjesto: Srbistanski tamni vilajet
prilozi: 994
Zahvaljivao se: 19
Dobio je 44 zahvalnice(a/u) za 31 priloga
Citat:
citat od baki022
samo da te podsetim da se na forumu ne trguje
ne ne , ja sam mislio da bi ti gospodin u plavom koji bi te zatekao na terenu sa sve gomilom neidentifikovanih predmeta ponudio da svoju bogatu kolekciju eksera zameni za tu tvoju "bezvrednu" gomilu gvozdja...to bi bio primer kako nasa narodna policija funkcionise, i u teskim situacijama je spremna da svom narodu sluzi i izadje u susret pa makar to bilo i na njenu stetu...

ali nije losa ideja da i ja probam da ti obogatim kolekciju u zamenu za taj zardjali krs, makar mi odu omiljeni komadi eksercica hehehh
odgoovorite sa citatom
  #13  
Staro 23.10.2006, 21:28
bojanrist
Gost
 
prilozi: n/a
cao

Da se nadovezem na ovu pricu,dva drugara su mi napomenula da se promenio zakon od 2006godine sto se tice arheoloskih nalaza,kako mi on rece to se nalazi u IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA ZA 2006,zsto vam to kazem ,zato sto se desila situacija ,da ne imenujem mesta,inace je blizu mene,tri tragaca su bila na terenu,tragali su sa detektorima,privela ih policija normalno zaplenila sve i novcice,dobili su poziv za sud,izasli na sud i oslobodjeni cak i novcice su im vratili,sudija je napisao resenje da ta lica nisu tragala na terenu koji je pod zastitom drzave,i napomenuo je da je zkon promenjen,i naglasio da ta lica mogu da podnesu prijavu protiv istih policajaca.
Pokusacu da dodjem do resenja koje su dobili i slikacu pa sami procitajte
odgoovorite sa citatom
  #14  
Staro 23.10.2006, 22:20
zemunac
Gost
 
prilozi: n/a
Da, molim te uradi to
odgoovorite sa citatom
  #15  
Staro 24.10.2006, 00:33
Miki
Gost
 
prilozi: n/a
pa menja se naravno na bolje , ja sam jos prosle godine pisao ovde na forumu da ako zele uci u EU moraju i to da promene , uostalom nebi me cudilo da polovina poslanika iz parlamenta nakon svog radnog vremena uhvate detektore u ruke i pale u trazenje
vecina njih na onim najvaznijim zasedanjima gde se zakoni donose sede , za svojim laptopovima i surfaju po internetu u potrazi za informacijama i to bi mozda objasnilo cinjenicu da je kod nas na forumu pocetkom ove godine ucljanjeno dosta vise clanova nego inace (mozda su to bash oni bili)
odgoovorite sa citatom
  #16  
Staro 24.10.2006, 02:55
Nigrianvs
Gost
 
prilozi: n/a
Pozdrav pa evo i ja malo da se umesam u ovu diskusiju. Letos mi bio covek iz privredne komore inace isto arheolog i tako uz caskanje i kojakake price dosli smo do teme oko zabrane trazenja i privodjenja tragaca od strane policije.Odeljenje policije za kriminal u arheoloziji je ukunuto pocetkom ove godine svima kojima su oduzeti aparati su vraceni samo jos carina pravi problema oko iznosenja navodno svojih zbirki nuizmatike ako nije propisno registrovana toliko za sada.
odgoovorite sa citatom
  #17  
Staro 24.10.2006, 06:09
bokiii
Gost
 
prilozi: n/a
3 godine?
pa na Balkanu kad ubijes covjeka prije izadjes
odgoovorite sa citatom
  #18  
Staro 24.10.2006, 13:30
Korisnička slika od perun
perun perun je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 28.10.2005
Starost: 53
prilozi: 794
Zahvaljivao se: 1
Dobio je 1 zahvalnicu za 1 prilog
Sve ja shvatam ali jedno ne, ko ce kazniti seljake sto po njivama bacaju vjestacko djubre, herbicide, pesticide itd itd, i sa time unistavaju za sva vremena pojedine novcice artefakte i slicno. Zar nije bolje da te stvari vide svijetlo dana nego da propadaju za sva vremena. Drzava zna za sve vrijedne arheoloske lokacije i to prekopavaju. Ovo po njivama izgleda da im je tesko sto nemogu da i to kontrolisu stim i da zarade koju paru, vjerovatno im je uvijek malo. Sigurno da su zeljni novcica fibula itd, da su sve sacuvali do sada bi im muzejski depoi bili prepuni ovog materijala.
odgoovorite sa citatom
  #19  
Staro 24.10.2006, 14:17
zlobodan
Gost
 
prilozi: n/a
Ne znam zašto sam Vam sve ovo ispričao, ali ne može da škodi...
Navedeni primer samo je konstrukcija izvedena na osnovu bogatog radnog iskustva na sprovođenju i sudskom tumačenju zakona.
Uglavnom, stvari stoje tako i nikako drugačije.
Zato maksimalan oprez.
odgoovorite sa citatom
  #20  
Staro 24.10.2006, 16:08
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 55
prilozi: 7.897
Zahvaljivao se: 157
Dobio je 1.063 zahvalnice(a/u) za 409 priloga
Citat:
citat od perun
Zar nije bolje da te stvari vide svijetlo dana nego da propadaju za sva vremena.
isto to pitanje se postavlja svugdje u svijetu (osim u engleskoj) i niko nikada nije dobio pravi odgovor a mislim da ga nece ni dobiti. Poznam covjeka ovdje u Austriji koji je bio u novinama i pisao je o ovoj temi, postavljao pitanja, davao dokaze i sve su cinjenice bile na njegovoj strani- ali, nista nije postigao. Zasto je to tako? Pa jednostavo ovdje, kao i svagdje, uvijek se u novinama iznesu poneke price kako je tamo neko kopao po tumulusu ili na nekom arheoloskom mjestu (nemora znaciti da je to uopste tacno- ali sluzi svrsi) i to se odmah okrene protiv svih tragaca i oni postanu odmah crne ovce.
Uzmimo primjer kako je to ovdje u Austriji odredjeno zakonom. Traziti nije zabranjeno, ali kakvo trazenje? Trazenje antickih stvari je zabranjeno a ako se "slucajno" nesto pronadje mora da se prijavi. Ako se npr trazi na mjestu koje nije zakonom zasticeno onda se mora imati usput i odobrenje od samoga vlasnika parcele na kojoj se trazi, INACE, ako se nesto pronadje pa prijavi, a to bude od vece vaznosti za muzej, drzavu ili tamo nekoga, sam pronalazac ne dobija nikakvu nadoknadu za to vec najvjerovatnije biva jos i kaznjen. Ako slucajno postoji odobrenje od vlasnika parcele da se na njoj smije traziti (po mogucnosti pismeno- za svaki slucaj) onda se predmeti od "posebne" vaznosti otkupljuju od pronalazaca a premija se dijeli sa vlasnikom zemljista.
Mene sada interesuje jedno- kome placaju sami arheolozi kada kopaju na necijem zemljistu i pokupe sve sto se tamo nalazi? Ima li bar vlasnik zemljista ista od toga? Ovo govorim iz razloga sto i sami vlasnici zemljista ne zele prijavljivati neke pronalaske iz straha da ce im parcela biti konfiskovana ili ce bar biti zabranjeno da se obradjuje. itd itd.
Uzmimo primjer u BiH...koliko ja znam tamo vazi zakon koji je vazio jos za vrijeme stare YU. Trazenje nije zabranjeno ali se, ako se ne varam, 95% svih pronalazaka mora predati drzavi. Znaci uzme se detektor, izadje se na teren i pocne traziti....u zanosu i ne primjetis da ti neko stoji iza ledja- tek kada te potapsa po ramenu, okrenes se (naravno prestrasen) i ugledas nekoga od unproforaca. Ako te oni uhvate ne gine ti oduzimanje detektora i to za stalno.
Sto sam ovo napisao? Jednostavno zato sto se sami zakoni mogu tumaciti kako kome u datom momentu odgovaraju i na njih se nikada ne mozes sa sigurnoscu osloniti.
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
Odgovor


Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
odnos drzave i drustva prema arheologiji Spencer Zanimljivosti 13 25.12.2007 15:48
Novi zakon od 2007 lovac Zanimljivosti 8 12.01.2006 13:21


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!