Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Zanimljivosti Sve što nalazite zanimljivo...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 28.06.2008, 15:02
ЛазарС
Gost
 
prilozi: n/a
"Sirmiumske muke"

U današnjem listu Blic:
'''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''' '''''''

Za 33 rimska zlatnika traži 20 miliona dolara


Mitrovčanin Zlatenko Kuzminac već 35 godina čeka da dobije nagradu: pronašao je 33 rimska zlatnika, od kojih četiri neprocenjive vrednosti, za šta mu država do danas nije isplatila ni dinara. Spor je stigao i do Međunarodnog suda u Strazburu koji treba da presudi da li će i koliku odštetu za pronalazak Konstantinovih zlatnika država isplatiti Zlatenku.
- Tog leta 1973. godine, kao gimnazijalac sam učestvovao u arheološkim iskopavanjima na sadašnjem parkingu tržnog centra „Rodić MB“. Bio je petak 13. jul, na dubini od pet-šest metara pronašao sam zlatnike umotane u komad ugljenisane kože. Pošto oko mene nije bilo nikog, povikao sam da sam nešto našao. Nisam ni slutio o kakvom blagu se radi i koliko bogatstvo sam imao u rukama! Posle se ispostavilo da su u pitanju 33 zlatnika, od kojih četiri sa likom cara Konstantina basnoslovne vrednosti jer ih nema nijedan muzej, niti ijedna kolekcija u svetu - priseća se Kuzminac događaja koji mu je promenio život.
Sremska Mitrovica tada je dospela u žižu interesovanja svetske javnosti, a brojni arheolozi bili su saglasni o jedinstvenom značaju otkrića za kulturu čovečanstva. Na teritoriji Rimskog carstva pre toga su dva puta pronađena po 33 zlatnika, ali samo ovde i unikatni zlatnici sa Konstantinovim likom iz 316. godine. Naime, posebno zaslužni građani su od cara Konstantina dobijali po 33 zlatnika kao nagradu. Među njima je bio i nepoznati stanovnik Sirmijuma. Za vreme vladavine Konstancija Drugog, sina velikog cara, skovana je zavera protiv njega. Jedan od zaverenika je bio i vlasnik zlatnika, koji ih je pre proterivanja u Rim zakopao. Za pronađeno sirmijumsko blago zainteresovao se i američki kolekcionar Pegan, koji je nudio stotine miliona dolara za četiri zlatnika ili izmeštanje centra grada na drugu lokaciju kako bi se nastavila iskopavanja. Po našem Zakonu o kulturnom blagu, to nije bilo moguće, pa se Konstantinovi zlatnici čuvaju u trezoru, a kopije se mogu videti u Muzeju Srema.
- Za moj pronalazak sledila mi je nagrada od 15 odsto od dogovorene ili utvrđene vrednosti, kako zakon predviđa u sličnim slučajevima. Ali ja, za sve ovo vreme, nikakvu nagradu od države nisam dobio. Pošto sam tada bio maloletan, zastupao me je otac, koji je posle neuspešnih razgovora sa opštinskim vlastima otišao u Narodnu banku u Beogradu, kao jedinu merodavnu da isplati nagradu. Ali pod uslovom da blago bude kod nje pohranjeno. Pošto je po tadašnjem zakonu AP Vojvodine blago pripadalo opštini na čijoj teritoriji je pronađeno, od nagrade nije bilo ništa. Paradoks je da naša država i te kako sankcioniše otuđenje kulturnog blaga, a ne nagrađuje poštenje. Zato sam ostvarenje prava potražio na Međunarodnom sudu za ljudska prava u Strazburu. Pošto su četiri zlatnika unikati neprocenjive vrednosti, prema proceni ‘’Sotbija’’, za preostalih 29 sleduje mi nagrada od 20 miliona dolara - tvrdi Kuzminac.
------------------------------------------------------------------------------
Arheolozi: Kuzmincu ne sleduje nagrada
U Muzeju Srema „Blic“ saznaje da su stručnjaci iz oblasti arheologije dr Miloje Vasić i dr Vladislav Popović 1973. godine publikovali nalaz Konstantinovih zlatnika kao kulturnog blaga svetskog značaja. Pošto se radilo o zvaničnim iskopavanjima za koje je Kuzminac dobijao dnevnicu, prema zakonu sve što je iskopano vlasništvo je države. Da je eksponat iskopan na privatnom posedu, nalazač bi, kako kažu arheolozi, prilikom predaje muzeju dobio nagradu od 10 do 15 odsto vrednosti.
-------------------------------------------------------------------------------
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 28.06.2008, 18:17
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 64
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Od kud god da kreneš, balkanska krčma u svakom pogledu, kad se pohvalio doma, ebo mu je tatica mamicu.
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 28.06.2008, 20:31
Korisnička slika od biljadj
biljadj biljadj je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 27.04.2008
mjesto: Na najlepsem mestu na svetu.
Starost: 47
prilozi: 775
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 65 zahvalnice(a/u) za 33 priloga
Sta reci kad neko postupi tako glupo,i licno mislim da je drzava u pravu.Za to se kaze,ko prije njemu dvije.
__________________
Trazi trazi pa ces naci.
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 28.06.2008, 23:51
Korisnička slika od eclipse4
eclipse4 eclipse4 je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 12.03.2008
mjesto: klitorici
Starost: 42
prilozi: 3.684
Zahvaljivao se: 15
Dobio je 29 zahvalnice(a/u) za 18 priloga
posle se pitaju zasto ide sve "ilegalnim putem u inostranstvo"....... .hvala bogu da ce sa ide...i neka gospoda iz inostranstva nastave i dalje da placaju kako valja......ne dajem drzavi ni zardjali ekser....
odgoovorite sa citatom
  #5  
Staro 29.06.2008, 02:56
Korisnička slika od rajan
rajan rajan je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 14.06.2006
mjesto: o Pirote mOj kraj Nisave
prilozi: 133
Zahvaljivao se: 1
Dobio je 0 zahvalnice(a/u) za 0 priloga
Citat:
citat od biljadj Prikažite prilog
Sta reci kad neko postupi tako glupo,i licno mislim da je drzava u pravu.Za to se kaze,ko prije njemu dvije.

ma ko krije njemu SVE
__________________
док не пробам лава,за мене је свиња краљ животиња!
odgoovorite sa citatom
  #6  
Staro 29.06.2008, 10:57
bokiii
Gost
 
prilozi: n/a
lazare preteknu me
taman posao vjest da postavim
odgoovorite sa citatom
  #7  
Staro 29.06.2008, 12:32
laki
Gost
 
prilozi: n/a
e ovog puta mislim da je "drzava" u pravu ,ako je neko dobijao neku novcanu nadoknadu za to sto radi, zasto bi njemu pripadao i procenat!?
recimo ako ja gradim kucu, zar treba majstorima koji grade tu kucu pored dnevnice da dam i sobu!?
odgoovorite sa citatom
  #8  
Staro 29.06.2008, 16:13
Korisnička slika od eclipse4
eclipse4 eclipse4 je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 12.03.2008
mjesto: klitorici
Starost: 42
prilozi: 3.684
Zahvaljivao se: 15
Dobio je 29 zahvalnice(a/u) za 18 priloga
Citat:
citat od laki Prikažite prilog
e ovog puta mislim da je "drzava" u pravu ,ako je neko dobijao neku novcanu nadoknadu za to sto radi, zasto bi njemu pripadao i procenat!?
recimo ako ja gradim kucu, zar treba majstorima koji grade tu kucu pored dnevnice da dam i sobu!?
ne moras im dati sobo ali ako su ti odradili toliko dobar posao (kao sto se ovde radi u plusu tih 4 zlatnika) valjalo bi da castis nesto vise,a usput,svim majstorima se preko tog ugovorenog novca na krovu postave,kosulje,pant alone itd.itd.itd....to su darovi....da te baksuz ne prati.....

a koliko sam ja razumeo on nije dobio ni nagradu a kamoli procenat.....
odgoovorite sa citatom
  #9  
Staro 29.06.2008, 16:24
laki
Gost
 
prilozi: n/a
eee, sigurno je dobio nesto ,makar dorucak ili tapsanje po ramenu
odgoovorite sa citatom
  #10  
Staro 29.06.2008, 19:32
Korisnička slika od eclipse4
eclipse4 eclipse4 je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 12.03.2008
mjesto: klitorici
Starost: 42
prilozi: 3.684
Zahvaljivao se: 15
Dobio je 29 zahvalnice(a/u) za 18 priloga
dorucak je dobio jer je bio na mesecnoj pretplati uzine a tapsanje po ledjima na tone
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!