Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > DETEKTORI METALA > Testiranje detektora
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Testiranje detektora Ovdje možete pročitati rezultate testiranja raznih detektora i takođe unijeti vaše rezultate testiranja...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 16.10.2008, 22:30
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Test Siriusa na terenu

Konacno sam otisao na nekoliko dana u rodni kraj, ponio Siriusa sa sobom u namjeri da ga testiram koliko mogu i umijem. Na kraju se to svelo na dva testiranja i jedno trazenje zakopanog cupa sa zlatom .
Cup, zamislite, nismo pronasli ili onaj koji ga je trazio nije prijavio da ga je iskopao . Ustvari, zvao me je nakon dva dana da mi kaze da je jedno markirano mjesto otkopao i u rupi pronasao nekakvu konzervu a druga dva mjesta je otkopavao i nije nasao nista. Na zalost, ja nisam mogao vise ici kod njega (nije se imalo vise vremena) da provjerim o cemu se radi. Inace, covjek je prije toga vec bio iskopao rupu kojoj se dno nije moglo vidjeti a ja detektorom nisam mogao ni dotaci...kaze da je preko 2m duboka, sto ja nisam htio provjeravati jer je bila noc.
Toliko oko trazenja cupa sa zlatom

Sada o testiranju na polju. Iskopao sam jednu rupu dubine 1m u najdubljem dijelu, sredisnji dio je bio malo vise od 60cm i najvisi dio je bio nekih 40cm. Posto u nasem kraju ne mozes vise naci nista metalno, posebno od obojenih metala pa cak ni obicne zeljezne predmet (sve je pokupito i prodato ), morao sam da se snalazim onako kako umijem. Zeljeznih predmeta je bilo (recimo sjekira sa kojom moji cijepaju drva i sl). Trazio sam nesto od plemenitog metala i nasao sam drzac za svijecu, dosta dugacak i tezak, najmanje 35cmx 10cm. Kada sam ga htio zakopati na onaj metar dubine, sjetio sam se da tu rupu moram opet iskopati kako bih ga izvadio, tako da sam odustao od toga . Na kraju su mi ostale samo 3 prazne konzerve od nekog energetskog pica ala red bul. Uzeo sam njih, zgazio ih i probao detektor prvo u vazduhu. Hvatanje u vazduhu me nije bas razveselilo. Ovdje treba napomenuti da sam radio sa parametrima koji su fabricki namjesteni prilikom ukljucenja detektora, sto znaci, sa najmanjom snagom, bilo da se radi o snazi impulsa o osjetljivosti, jacini tona, tonskog pojacivaca itd itd.
Posto su rezultati u vazduhu bili prilicno slabi, odlucio sam ove 3 zgazene konzerve zakopati ipak na onu srednju stepenicu u iskopanoj rupi sto znaci na malo vise od 60cm dubine. Zemlju sam nabijao svakih 10-ak cm, tako da sam na kraju dobio nepunih 10-ak cm visi teren nego sto je bio prije kopanja. Prvo sam u ruke uzeo fisherov CZ-7 sa velikom sondom i on nije uspio registrirati ove 3 konzerve tj nije ih registrirao tako da bi neko ovaj signal uopste kopao. Nakon toga je dosao red i na Siriusa. Presao sam preko toga mjesta i dobio sam veoma jak signal...ali mi je na monitoru pokazao sve u crvenoj boji sto znaci da se radi o zeljezu. Posto mi se ovo nije ni malo svidjelo, pokusao sam da detektor namjestim tako da mi pokazuje da se radi o plemenitom metalu. Noc je vec padala a slijepi misevi su mi se vrzmali oko glave. Napokon sam uspio pronaci odredjenu kombinaciju parametara, sa kojima mi je detektor pokazao da se na tom mjestu nalazi nesto od plemenitog metala (ovaj program sam naravno odmah memorisao ). Interesantno je to, da proizvodjac u uputstvu govori da se nuliranje detektora uvijek mora vrsiti sa sondom okrenutom prema nebu ili bar 90° u odnosu na zemlju. U slucaju da se nuliranje izvodi na ovaj nacin, detektor je dosta nemiran i tesko je raditi sa njim (tesko ga je smiriti, bez redovnih nuliranja izmedju). U razgovoru sa proizvodjacem, receno mi je da se nuliranje takodje moze vrsiti na nacin da je sonda okrenuta prema zemlji ali ista mora biti minimalno 40cm podignuta iznad zemlje. Pokusao sam ovo i zakljucio da je to ipak najbolji nacin nuliranja i da se nakon toga postizu najbolji rezultati. U slucaju da se detektor nulira na nacin da je sonda okrenuta ka zemlji, detektor bi prema mome shvatanju trebao da nulira sav uticaj zemljista i da radi mirno nakon toga. Ovo jeste taj slucaj, ali se ovdje gubi puno na osjatljivosti. Nakon ovakvog nuliranja, nisam uspio dobiti ama bas nikakav signal na mjestu gdje su konzerve bile zakopane (ovdje sam koristio one parametre koje sam memorisao u program i sa njima je detektor pokazivao da se radi o plemenitom metalu kod zakopanih konzervi), sto znaci da se pogresnim nuliranjem detektor oslabi i to dosta. Pored ovoga, potrebno je napomenuti da se sonda ne smije prebrzo pokretati (ni blizu brzine pokretanja kod VLF detektora) jer detektor tada postaje nemiran. Isto tako, ako zelite nulirati detektor, sonda ne smije brzo da se okrene prema nebu ili na poziciju od 90° u odnosu na zemljiste a isto tako ne smije ni brzo da se podigne onih 40-ak cm iznad zemlje, jer u tome slucaju detektor pocinje davati jake signale. Ovo se moze uporediti sa necim slicnim sto sam primjetio na jednom drugom mjestu a to je, ako se detektorom trazi normalno i detektor je u stabilnom stanju, sondom naidjete na neku dublje iskopanu rupu, on ce poceti pistati kao da ste nesto pronasli. Pomjerite li sondu sa rupe, detektor ce opet nastaviti sa normalnim radom. Ovo bih licno mogao povezati kao da se radi o promjeni mineralizacije samog zemljista, gdje se detektor takodje ponasa slicno. E sada, da li ovaj detektor moze pronalaziti i malo vece novcice to nisam isprobao ali mi je prosli kupac rekao da je njime pronasao neki veliki srebrnjak koji je bio prilicno plitko a covjek iz prvoga dijela price je pronasao nekakvu konzervu na mjestu koje sam mu zabiljezio. Rekao je da se radi o zgazenoj konzervi pastete koja je bila na nekih 30cm dubine.
Treci dan sam otisao na rimsku rusevinu, kako bih probao tamo rad ovim detektorom. Pored svih muka kako bih stigao na vrh ovoga brda, gdje se nalaze ostaci urusenih kula, nosio sam sa sobom i Gmaxx, kako bih pretrazio teren do gore. Znaci, u ruci detektor i vojnicki asov, na ledjima u torbi Sirius i jedna video kamera. Penjanje do gore je trajalo dobrih sat vremena, temperatura je bila oko 25°, ja sam bio prilicno dobro obucen, tako da mi je na kraju kopanja jedne rupe, znoj lio niz lice a ono sto sam imao na sebi je bilo potpuno mokro. Ljudi koji su bili samnom su davno bili na vrhu a ja sam nakon pola puta prestao pretrazivati teren i samo mislio kako cu doci na vrh da popijem nesto, posto su oni imali sve uz sebe. Sam vrh toga brda je dio urusene tvrdjave, gdje se na pojedinim mjestima mogu vidjeti okrugli dijelovi nekadasnjih kula. Nakon kraceg odmora, uzeo sam Sirius i probao pretrazivati to podrucje. Ovdje pocinje zezancija. Detektor je samo kratko vrijeme radio normalno i onda je pocinjao konstantno davati zvukove. Pored ovoga, otkrivao je nek ezeljezne komade koje nisam imao namjeru otkopavati. Da li se ovdje radilo o supljinama koje se nalaze ispod toga terena, ili o necem drugom, to ne znam reci. Inace, ulaz u ovu trvdjavu se nalazi mnogo nize od ove tacke ali je i on zarusen.
Kako se ovaj detektor ponasa na obicnim poljima prilikom trazenja to cu morati jos provjeriti, ali to ce sacekati moj sledeci odlazak u rodni kraj, posto se detektor sada nalazi tamo.
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 17.10.2008, 14:49
agrippa
Gost
 
prilozi: n/a
svaka cast Vumi na strpljenju
ja bih ga do sada zakopao u tu istu rupu i dobro nabio zemlju
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 18.10.2008, 12:31
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Ma najgore mi bijase ono nosenje na ledjima nekih sat do vrha brda . Gledao sam gdje cu se zaustaviti ako mi se otaknu noge na onoj strmini. A kad mi jos usput padne napamet da bih ga mogao razbiti, znoj bi procurio i na temperaturi ispod nule
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 18.10.2008, 12:36
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Agrippa, zakopao bih ga i ja ali nije u tome stvar. Obecao sam nekim ljudima a i ovdje na forumu da cu uraditi koliko mogu da ga testiram. Naravno, ovo nije nekakav poseban test ali za pocetak moze proci. Na zalost, greskom sam se vratio dan prije sa godisnjeg, cak i otisao na posao sledeci dan, da bi mi kolega rekao da taj dan ne radim
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #5  
Staro 18.10.2008, 14:37
Deki
Gost
 
prilozi: n/a
Strasno hahaha, ali staces ko zna zasta je dobro sto si se ranije vratio, mozda bi stvarno sledeceg dana pao i razbio ga.
odgoovorite sa citatom
  #6  
Staro 18.10.2008, 14:50
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Ko zna, mozda...na srecu jos je citav
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #7  
Staro 11.11.2008, 03:46
Korisnička slika od eclipse4
eclipse4 eclipse4 je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 12.03.2008
mjesto: klitorici
Starost: 42
prilozi: 3.684
Zahvaljivao se: 15
Dobio je 29 zahvalnice(a/u) za 18 priloga
Citat:
citat od agrippa Prikažite prilog
svaka cast Vumi na strpljenju
ja bih ga do sada zakopao u tu istu rupu i dobro nabio zemlju
i to na svakih 10 cm
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
Prvi test Siriusa - u stanu Vumi Testiranje detektora 101 19.09.2008 16:49
Testiranje Siriusa Vumi Testiranje detektora 15 02.04.2008 16:34
Test Vumi Pitanja koja se tiču korišćenja foruma!!! 0 24.02.2007 23:55
test test1 Izgubljene stvari 8 05.02.2007 23:09


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!