Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > DETEKTORI METALA > Vrste i namjena
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Vrste i namjena Sve o vrstama i namjeni ovih aparata...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #11  
Staro 20.08.2005, 21:07
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Sve je to lijepo, mene samo zanima otkuda toliko raznolikih komada (po onome sto sam vidio na sajtu). Interesuje me jos to zasto se u toj kolekciji nalaze i francuski, talijanski, americki, australijski i sta ti ja znam koje sve ne zemlje svijeta. Kada sve ovo vidim imam utisak da se ti duze vremena bavis ovim stvarima nego sto si nam rekao (ako si uopste i rekao )
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #12  
Staro 20.08.2005, 21:10
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Zaboravih da te pitam, ova dva talira....to su licno tvoji ili nisu..ako jesu ti ih ipak prodajes ... ili sam ja nesto sada pobrkao ???
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #13  
Staro 21.08.2005, 01:35
frabrne
Gost
 
prilozi: n/a
prvo odgovor na tvoje prvo pitanje ne bavim se time duze vrijeme vec unazad pet godina, a zemlje iz kojih su taliri su njemacka, austrija, svajcarska, holandija, svedska i italija a odkud oni svi ovdje tocno neznam ali vrati se malo u historiju, 16 vijek je doba krizarskih ratova a kopnom iz ovih zemalja mozes doci jedino preko naseg podrucja ali moze biti da ima veze s turcima jer su se na ovom podrucju borili i vojnici i iz drugih zemalja, kao i ljudi sa ovog podrucja su bili u drugim ratovma koji su se vodili na evropskom tlu, vazno ti je i to da je vrijednost jednog talira bila ista i u italiji,i njemackoj ,austriji itd. bez obzira tko ga je izdao. sto se tice drugog pitanja da to su licno moji , prije sam ti vec naveo da sam neke duplikate zamijenio ili prodao kako bih mogao kupiti one koje mene licno interesuju.
odgoovorite sa citatom
  #14  
Staro 21.08.2005, 02:02
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
hvala na odgovoru
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #15  
Staro 21.08.2005, 17:56
terminus
Gost
 
prilozi: n/a
Frabrne, pozdrav!!!!
Križarski ratovi bili su nekoliko stoljeća prije nego što datiraju tvoji taliri. Prema tome ti ratovi definitivno otpadaju kao razlog za nastanak te ostave. Ratovi s Turcima posve su vjerojatan uzrok nastanka ostave. Bilo bi dobro da utvrdiš iz koje godine datira najmlađi taliri pa onda prouči što se sve te godine dogodilo na području jugoistočne Europe.
odgoovorite sa citatom
  #16  
Staro 23.08.2005, 11:10
x_lav
Gost
 
prilozi: n/a
odgovor

Citao sam svojevremeno putopise od turskog putopisca Celebije koji je u periodu cini mi se 16 veka bio clan jednog velikog odreda turske armije koja je isla u kaznene ekspedicije to jest u pljacku i u tim svojim avanturama nisu samo spartali srbijom i bosnom koju su vec imali pod svojom vlascu nego i mnogo dalje.Hrvatska,Crna Gora,Slovenija,itd i u tim pohodima dosta toga opljackanog su povlacili sa sobom ali i nesto usput zakopavali iz razloga da budu sto pokretljiviji.Tako su jednom napravili prodor iz srema prema reci Dravi i usput su pali svi utvrdjeni gradovi daleko uzvodno pa su onda prodrli u Sloveniju pa pri povratku za bosnu sve popalili i popljackali usput uz obalu Jadranskog mora a i po unutrasnjosti hrvatske.Sama ta jedinica u kojoj je bio Celebija je bila ogromna pa su se na teritoriji danasnje hrvatske razdvojili na tri dela,jedan se uputio obalom mora,drugi spartao nizvodno rekom Savom a treci palio i zario hrvatskim unutrasnjim oblastima.To je i razlog da je u toj turskoj ostavi bilo tako raznolikog novca iz svih oblasti.
odgoovorite sa citatom
  #17  
Staro 23.08.2005, 21:36
terminus
Gost
 
prilozi: n/a
x_lave, bravo!!!!!!!
odgoovorite sa citatom
  #18  
Staro 25.08.2005, 01:25
frabrne
Gost
 
prilozi: n/a
evlija celebija je bio turski putopisac u 17 vijeku tako da on nije mogao imati veze s ovim talirima jer je najmladi iz 1577 g. , najverojatnije da taliri poticu od vojske koja je branila to podrucje jer sam nasao podatak da je u opoj-gradu koji se nalazio negdje u mojoj blizini tj. na oko 3 km od ovog nalazista (tocna lokacija jos nije pronadena) 1580 g. bilo 345 haramija, 162 njemacka pjesaka placenika i 100 njemackih lakih konjanika dok se moj kraj opisuje kao mocvarne sume u koje se turci nisu usudjivali spustati pa se narod njima koristio kao privremenim sklonistima . jos je interesantan podatak da su placenici cesto i sami pljackali narod jer nisu primali redovne place.
odgoovorite sa citatom
  #19  
Staro 25.08.2005, 01:51
terminus
Gost
 
prilozi: n/a
Rasprava na temu "možebitnog razloga zakopavanja talira" prerasla je u pravi mali znanstveni skup, naravno zahvaljujući ovome Forumu. Eto, i amateri bez znanstvenih titula mogu doprimijeti rasvjetljavanju prošlosti. Ko drugačije kaže kleveće i laže. Bravo svima koji sudjeluju u raspravi!!!!!
odgoovorite sa citatom
  #20  
Staro 25.08.2005, 03:11
x_lav
Gost
 
prilozi: n/a
Odgovor

U pravu si,Celebija je bio putopisac iz 17 veka i opisivao je oruzane pohode iz svog doba ali je istorijski potvrdjena cinjenica da je Turska pravila takve dubinske prodore daleko od svojih granica citava dva veka pre doba koji je opisivao Celebija.Na primer u doba S.Velicanstvenog a to je bas doba tih talira.Zna se da su stizali cak do Celja,Zadra,Poreca,p a cak jedan izvor navodi i danasnji Kopar koliko se secam,davno sam citao o tome.Ovo je samo moja teorija i naravno ona ne mora da bude uopste tacna.Ali se zna da su turci dosta toga zakopavali bas iz razloga pokretljivosti svojih trupa(naravno posle bih dolazili po to ako je bilo mogucnosti).Zna se takodje da je u danasnjem arhivu Nacionalnog Muzeja Turske u Istambulu postoje ucrtane lokacije tih zakopanih blaga iz ratnih sukoba(tacnije pljacki).
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
Odgovor u vezi tetradrahme od nikostakic Miki Antika 0 24.04.2005 21:17


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!