Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > DETEKTORI METALA > Vrste i namjena
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Vrste i namjena Sve o vrstama i namjeni ovih aparata...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 11.06.2006, 12:12
Korisnička slika od zeljketa
zeljketa zeljketa je offline
MODERATOR
 
Registriran : 20.05.2006
Starost: 65
prilozi: 1.439
Zahvaljivao se: 1.491
Dobio je 578 zahvalnice(a/u) za 201 priloga
Principi rada detektora metala

Jos davno je otkriveno da metali imaju uticaj na rad elektromagnetnih namotaja.Neki metali "usisavaju"magne tno polje prema sebi dok ih drugi zakrivljuju u raznim pravcima.Samoindukci ja,elektronska "vrijednost"namo taja se zbog ovoga mijenja.Bilo je razumljivo da se ovaj fenomen iskoristi za izradu jednostavnog detektora metala.Zato sto se ovom tehnikom postizu umjereni rezultati necemo dalje ici sa ovim.Prelazimo odmah na slijedeci princip;Puls-indukcija.
Ovaj princip se bazira na upotrebi samo jednog elektromagnetnog namotaja.Ovaj namotaj odasilje vise puta u sekundi(frekvencija) kratki magnetni puls.Zbog toga se metalni predmeti, koji se nalaze u blizini,namagnetisu i kada puls stane magnetizam prihvacen od metalnih predmeta ponovo bude emitovan u okolinu.Detektorski namotaj hvata ovakve slabe signale i onda elektronika samog detektora od toga napravi cujni signal(pip).Minerali zacija tla kao i slana mineralizacija imaju malo uticaja na rad detektora koji rade na ovom principu.Zato su ovi detektori koriste u industriji kao i za podvodnu detekciju.Nedostatak im je vrlo ogranicena mogucnost diskriminacije.
Treci princip:primo-predajni koristi minimalno dva elektromagnetna namotaja.Jedan namotaj odasilje izmjenjivo magnetno polje a drugi prima to isto polje.Ova dva namotaja su smjestena u sondu detektora tako da imaju samo malu povrsinu kontakta.Prijemni namotaj prima istovremeno kako pozitivne tako i negativne silnice.Rezultat je znaci gotovo nula.Kada se jedan metal nadje u blizini ravnoteza izmedju pozitivnih i negativnih silnica bude poremecena.Sa elektronikom detektora je sad jednostavno taj poremecaj registrovati i pretvoriti u zvucni signal(pip).Cinjenic a da elektronika ima tako veliku osjetljivost na najmanje signale koji dolaze iz prijemnog elektromagnetskog namotaja(a da se ne zagusi kod jakih signala)izmedju ostalog odredjuje osjetljivost detektora koji rade na ovom principu.Posto detektori koji rade na ovoom principu za nas najiteresantniji mi ce mo se dalje ograniciti samo na njih.Skoro svaki normalni detektor,digitalni ili analogni,koristi ovaj princip rada.Dobra osjetljivost zajedno sa mogucnoscu diskriminacije nude dobre mogucnosti svakom amateru.Da bi precizno mogli razumjeti kaklo rade diskriminacija i balansiranje tla morat ce mo dalje objasniti rad ovog detektora.Sto se zapravo dogadja ispod sonde detektora.Vise puta u sekundi se mjenja magnetni pol.Da bi "igru"bolje razumjeli pratit ce mo samo jedan magnetni impuls.Predmet znaci bude izlozen magnetizmu usljed cega nastaju dva fenomena;
1.U predmetu nastane elektricna struja.
2.U predmetu se akomulira sam magnetizam kao takav.
Ako sada magnetni zavrsi i redukuje se do nule energija "upumpana"u predmet bit ce emitovana.I elektricna kao i magnetna energija bivaju kao magnetizam ispusteni u okolinu i kao takvi registrovani od elektromagnetnog namotaja za primanje.Svaki predmet i materijal imaju svoj vlastiti odnos izmedju elektricne i magnetne komponente.Zbog toga su reakcije na magnetno polje za svaki predmet drugacije.Primljena energija se uporedjuje sa poslatim signalom i fazne razlike izmedju poslanog i primljenog signala su karakteristike za nas predmet.
Ove razlike vaze i za mineralizaciju tla.Znaci mineralizacija tla ima takodje svoje karakteristike.Da bi to neutralisali mi u detektoru napravimo namjerno faznu razliku potpuno suprotnu faznoj razlici tla tako da ovu neutralisemo.Detekto r,znaci, vise ne registruje mineralizaciju(balan s tla).Potpuno isti trik koristimo da bi diskriminirali pojedine materijale.Dugmetom za diskriminaciju odredjujemo od kojih fazni razlika predmeti bivaju cujni.Unaprijed izmjerene fazne razlike sluze kao polazna tacka za izradu detektora koji indentificiraju predmete ili materijale.
Sada su,nazalost,cetiri vazna faktora koja uticu na nacin indentifikacije i diskriminacije predmeta:1-vrsta materijala, 2-kolicina materijala, 3-oblik matertijala,4-polozaj predmeta u zemlji.
Da bi ovo demonstrirali napravit ce mo slijedeci eksperiment:Smotajte od deblje bakrene zice jedan prsten(precnika 2 cm).Pobrinite se da da se krajevi prstena ne dodiruju pa ga pokrecite ispred sonde svog detektora-dertektor ce ga registrovati.Okrenit e sada dugme diskriminacije toliko da prsten diskriminisete.Smota jte prsten sada dalje tako da se krajevi dodiruju i prsten ce jednostavno proci kroz diskriminaciju tj.detektor ce ga registrovati.
Znaci,jednostavno je tako da ni jedan detektor sa 100%-tnom sigurnoscu moze utvrditi da je jedan predmet ,recimo,od zlata ili jedan novcic."Otisak prsta"predmeta je zbir gornja cetiri parametra.

legenda:
grondeffecten-efekti tla
ijzerachtig-zeljezo
goud-zlato
lood-olovo
tin-kalaj
koper-bakar
zilver-srebro
enz.-itd
Da bi bolje razumjeli karakteristike balansiranja tla i diskriminacije koristit ce mo se slikom 1.
Mineralizacija tla i pronalazci su podjeljeni na jednom linijaru.Lijevo vidimo mineralizaciju tla.Sada trebamo lijevu vertikalnu strelicu posmatrati kao oslonac na starinskoj vagi.Sve sto lezi desno od ove vertikalne strelice daje pozitivan rezultat,a ono sto stoji lijevo- negativni.Vertikalnu strelicu mozemo po ovom linijaru pomjerati pomocu dugmeta za balansiranje tla.Mi ,znaci,mozemo pomjeranjem ovog dugmeta odrediti tacku na kojoj mineralizacija tla ne daje niti pozitivan niti negativan rezultat.Vaga je sada precizno u ravnotezi(balans tla)
Nesto slicno se moze zamisliti i u desnom (diskriminacijskom)d ijelu ovog linijara.Sve sto lezi desno od desne vertikalne strelice daje jedan zvucni signal(pip),a sve sto lezi lijevo nece biti registrovano od detektora to znaci bude diskriminisano.Takod je ovu vertikalnu strelicu mozemo pomjerati po ovom linijaru pomocu dugmeta za diskriminaciju.Mi tako odredjujemo sta hocemo odnosno necemo da bude registrovano detektorom.
Ovaj linijar ce mo poslije ponovo upiotrebljavati da bi pojasnili specificne osobone detektora i tim pokazali kako nesavrsenost u rukovanju mogu umanjiti ucinak rada samog detektora.
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 11.06.2006, 12:19
Korisnička slika od zeljketa
zeljketa zeljketa je offline
MODERATOR
 
Registriran : 20.05.2006
Starost: 65
prilozi: 1.439
Zahvaljivao se: 1.491
Dobio je 578 zahvalnice(a/u) za 201 priloga
Greska

Stavio sam pgresnu grafiku.
mora biti ova
Vumi mozes li ovo ispraviti?
pozdrav
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 11.06.2006, 12:34
crni
Gost
 
prilozi: n/a
Bravo Zeljketa sve same pohvale. Vidim na odlicno poznajes principe rada metaldetektora. Dali mozda i ne pravis sam neke uredjaje
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
pitanja u vezi detektora metala frabrne Vrste i namjena 23 16.06.2008 19:13


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!