PDA

Napustiti arhiv i stranicu prikazati u standardnom izgledu : Trebam magnet - hitno!


Pero68
01.08.2012, 20:31
Pod hitno bih trebao neodimijski magnet.Vodostaj je nizak i još uvijek pada, ali neće još dugo.Ima li gdje u blizini da se može kupiti?
Firma Artas iz Zagreba je na kolektivnom godišnjem, a Neodimijum d.o.o. iz Subotice čini mi se da nemaju disk magnete sa rupom...

miki13
01.08.2012, 20:49
Pravi ih po zelji;

http://www.gausgroup.com/gausgroup-neodijummagneti.html

miki13
01.08.2012, 21:01
A Pero ako ti treba gvozdje dodji u Nis i poteraj prikolicu!!!!

Pero68
01.08.2012, 21:18
Hvala, ali ovdje se vade koplja, mačevi, štitovi i kacige. :-)

Pero68
01.08.2012, 21:20
Pravi ih po zelji;

http://www.gausgroup.com/gausgroup-neodijummagneti.html

Hvala.Poslao sam im upit, pa ću vidjeti pošto su i odgovaraju li mi.

Banatski šetač
02.08.2012, 00:49
Ima ih i na internet berzama u ponudi... Ja sam moje kupio za nekih 200-300 dinara - 2 komada zalepljena na metalnu pločicu koji mogu da privuku i povuku par kilograma.

avgvst
02.08.2012, 01:26
Pero ako nabaviš magnet i nešto pronađeš, obavezno postavi to na forum.. acige, štitove, mačeve i tako to..
Jel Važi?

Nigrianvs
02.08.2012, 10:40
Pazi se da ne izvuces granatu, neki su nahebali sa tim magnetisanjem

Alexx
02.08.2012, 12:17
Druze Banatski, pravi magneti kostaju dosta vise. Imam nekoliko neodijumskih u kucistu i sa navrtkom kroz sredinu specijalno za ovaj hobi, samo jos nisam probao konkretno da se zezam sa njima na terenu. Inace, cena je oko 50 jevrica.

Banatski šetač
02.08.2012, 13:07
Alexx, verujem da su ozbiljniji neodijumski magneti dosta skuplji, kao što si i napisao. Ali, pošto sam još nedovoljno ozbiljan :), ja sam kupio ova dva manja koji su verovatno iz nekog zvučnika čisto da vidim kako to funkcioniše.

Još ih nisam zabacivao, ali redovno svakom gostu dajem da razdvoje dva spojena magneta i mogu vam reći da ih još ni jedna žena nije razdvojila, a i sa muškima je podeljena situacija :)

Desert Walker
02.08.2012, 13:48
ja imam takav magnet,izoliran odozgo sa rupom u sredini. navrnuo sam metalnu alku i zavezao uze od 40 ak m. nisam bas mlatio sa njim okolo,treba mi mali camac da odem do sprudova. zalijepio sam ga za auto i namucio sam se da ga odlijepim jer je uhvatio za debeli ravni komad metala ispod kuke. pomijerao sam auto sa njim. e sad zamisli koliko moze kroz vodu da vuce.

Daystrom
02.08.2012, 14:07
Pričali smo već o magnetima na više mjesta, a budući da i ja imam jedan kao i DW, malo sam ga bacao pa ću podijeliti iskustva...

Vuče sve živo i neživo, ako obuhvati predmet cijelom površinom, ne trebate se brinuti da ga neće izvući...

Ali (sad ide onaj problematični dio), takvi magneti su nažalost strašno ograničeni, prvenstveno zbog svoje površine koja je jako mala te smanjenja magnetičnosti ukoliko između predmeta i magneta bude kakve zapreke (smeće, papiri, kamenje, pijesak i sl.). Upravo zbog toga razloga je neupotrebljiv za neka starija nalazišta i može biti ograničen eventualno za sukobe iz prošlog stoljeća budući da sve starije nestaje ispod mulja ili pijeska.

Što se iskustva tiče, bacao sam po rijekama no bez ikakvog učinka (razloge sam spomenuo - predmeti ispod pijeska, a druga stvar je kad vučeš s obale magnet, on zahvaća površinom od 10% možda i to ona izolacija uglavnom, koja gotovo i nije magnetična), po kanalima, eventualno uhvatim neku čahuru ili metak, ali su praktički u raspadu kad ih uzmem te po bunarima - najbolji rezultati do sada, mada ništa pretjerano staro kao niti korisno nisam do sada našao.

Planirao sam se s čamcem lagano puštati i "pecati", no treba prvo naći neko mjesto gdje se sa sigurnošću zna da je bilo kakvih tragova sukoba, transporta ili čega god, ali ovako nasumično nema baš smisla...

Dakle da sumiramo! :)

Puno izgubljenog vremena! Magnet je koristan za male prostore i eventualno mjesta gdje je ljudima nešto popadalo (npr. u lukama alat neki, kraj mostova pribor za pecanje i sl.) te kao i u bunarima (pogotovo starijim koji nisu čišćeni jer su često ljudi tu bacali oružje nakon ratova i ostalo).

Tražite stare bunare po salašima, a ne gubite s magnetom vrijeme po rijekama, razočarat će te se!

No, sretno u svakom slučaju! :bier:

Alexx
02.08.2012, 14:20
Upravo iz ovih razloga i nisam isao nigde da se zezam, znam da je tesko doci do nekog gvozdenog predmeta desetak i vise santima ispod peska. Cak i u bunarima je slicna situacija. Problem je i ako uhvatis neki veci predmet u reci koji ne mozes izvuci, mozes se oprostiti od svog magneta.

fabijanus
02.08.2012, 17:00
razmislite dobro da nebi upecali koju granatu sa magnetom ....

Lotr
02.08.2012, 18:39
drage kolege
ukoliko neko ima stari hard disc sa racunara koji nije u funkciji , neka izvadi magnete iz njega i videcete sta znaci jak magnet ;) posluzice kao dobra alternativa

Pero68
02.08.2012, 21:01
Pero ako nabaviš magnet i nešto pronađeš, obavezno postavi to na forum.. acige, štitove, mačeve i tako to..
Jel Važi?

Ako bude sreće, naravno da ću se pohvaliti.Vidio sam nalaza što su našli običnim magnetom, pa rekoh da probam i to...

Pero68
02.08.2012, 21:05
razmislite dobro da nebi upecali koju granatu sa magnetom ....

Jbg, svi moji tereni su i onako puni metaka i granata.Kad god detektor zasvira, mogu očekivati granatu.Neki dan sam našao jednu ručnu bombu, bez upaljača.Saprao eksploziv u Savi, očistio je i stavio u ormar :-)

Desert Walker
02.08.2012, 23:23
jakim trzajem se moze osloboditi magnet od nezeljenih predmeta. lagano vukuci se moze izvuci i Titanik :). samo mora biti uze jako.