Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Zanimljivosti Sve što nalazite zanimljivo...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #751  
Staro 27.07.2017, 00:13
Korisnička slika od pike.sch
pike.sch pike.sch je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 16.12.2007
mjesto: panonia
Starost: 52
prilozi: 2.175
Zahvaljivao se: 143
Dobio je 569 zahvalnice(a/u) za 241 priloga
Krenes na more za sa svaki slucaj poneti skije http://www.b92.net/info/vesti/index....nav_id=1286818
ovo je jos strasnije https://www.youtube.com/watch?v=FGdRK0DoY8I
__________________
tesoro tejon
odgoovorite sa citatom
  #752  
Staro 08.08.2017, 19:33
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Malo ''kopi - paste''

''Tetida odlazi u vječnu Hefestovu palaču, koju je hromi umjetnik sam sebi od mjedi sagradio. Nađe ga oznojena i punim poslom zabavljena oko svojih mjehova. Upravo je izrađivao dvanaest tronoga pričvršćujući svakome od njih pod noge zlatne kotače na kojima će se sami od sebe, netjerani tuđom rukom, koturati u olimpijskim dvoranama u skupštini bogova i odande se opet vraćati u svoje odaju. Divota je bila gledati ta djela. Bili su već sasvim gotovi, samo bez uha i njih je umjetnik upravo pričvršćivao zabijajući batom čavle u pravo mjesto''...

Homer slikovito opisuje zanimljive igračke koje bi trebale zabavljati bogove u olimpskim dvoranama. Očito je da su ovi mali uređaji kretali samostalno, uz pomoć neke ''nepoznate'' sile. Kako drugačije protumačiti nego da su se pokretali pomoću jedne vrste baterija...
Igračke na baterije prije 3.500 godina!? Nevjerojatno...ali istinito.
Kako bi inače ondašnji pisci znali u detalje opisati električnu igračku? Ova igračka danas bi se definitivno mogla zvati ROBOT. U mitu o trojanskim ratovima postojali su roboti bez imalo sumnje, a kako su mogle izgledati ove Hefestove igračke možda bi najbolje mogao ilustrirati igrani film ''Ratovi zvijezda'' sa dobro poznatim robotom ''c-3po''...

Ovdje po prvi puta Homer spominje zanimljive igračke koje se kreću same od sebe i ne gura ih nikakva ljudska (božja) ruka. Ne znam da li je robot c-3po sa Hefestovim igračkama slučajnost, ili svjesna namjera. Ako je slučajnost, onda su stari Trujanci davno prije ove naše moderne civilizacije poznavali elektroniku... Možda ju nisu koristili, ali su je garantirano poznavali. Ne samo da su je poznavali već su znali da je korištena daleko prije današnjeg vremena, što se vidi odmah u nastavku dijaloga Tetide (Ahilove majke) i ''kovača'' Hefesta...

''Pogosti se, mila ženo – reče Hefest Tetidi – dok ja pospremim ovaj nered''. Hramajući digne se čađavi bog od nakovnja, njišući se mučno, makne mjehove od vatre, zatvori sve drugo oruđe u srebrni kovčeg, spužvom opere lice, ruke, vrat i prsa, ogrnut u košulju i podupiran od svojih sluškinja, ponovo othramlje iz sobe. Te sluškinje ne bijehu žive, ali slične živima, pune mladalačke dražesti, a Hefest ih je skovao od zlata, obdario ih snagom, razumom, glasom i umjetničkim nagonom. One hitrim koracima odjuriše od svoga gospodara''...

Što reći na ovakav opis ''od zlata napravljenih žena'', lijepih, pametnih i umjetnički nadarenih? Ako je izmišljotina onda je to genijalna izmišljotina...

Kako ih zamisliti i stvoriti današnjom tehnologijom? Pokušaji su tek u povojima što ne znači da vrlo brzo znanstvenici neće napredovati. Ako im nešto nije jasno neka pogledaju Homerove zapise u Ilijadi. Japanci su izgleda najdalje dogurali...
U jednoj školi japanskoga glavnoga grada Tokia ''zaposlena'' je učiteljica - robot, Saya, koja poput pravog ljudskog bića pokazuje različite osjećaje. Naravno da nije savršena kao Hefestove sluškinje, ali znanost napreduje pa možda uskoro dostigne kvalitetu doba opisanog u Ilijadi...

Ipak tehnologija napreduje puno brže od moje pretpostavke. Joj da mi je bilo u mogućnosti ovakvu ženu pronaći prije trideset i nešto godina ne bi mi palo na pamet oženiti sadašnju.

https://www.24sata.hr/tech/seks-revo...-zeniti-535037

https://www.vecernji.hr/techsci/peta...-aviam-1187153

Ovaj drugi link sam stavio samo zbog ove zanimljivosti. Citiram:
(Nalazište, koje se nalazi na mjestu koje se danas naziva el-Araj, smješteno je blizu rijeke Jordan, nekoliko stotina metara od Galilejskog jezera. No, razina vode u jezeru u ono je doba bila puno viša nego danas).
odgoovorite sa citatom
  #753  
Staro 09.08.2017, 01:46
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 64
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Citat:
citat od Grga Prikažite prilog
Ipak tehnologija napreduje puno brže od moje pretpostavke. Joj da mi je bilo u mogućnosti ovakvu ženu pronaći prije trideset i nešto godina ne bi mi palo na pamet oženiti sadašnju.
Grga, ako tvoja stara kornjača sazna za ovo, naebo si !
Silikonska čudovišta neka ljubi, sluša, slini, liže, ore itd. njihov stvoritelj, Matt Mc Mullen, a mi ćemo još neko vrijeme ono što nam podari naš Bog jedini. Gadi mi se mehanika obučena u silikon s ugrađenim zvučnikom, to mi dođe kao seks sa parnom mašinom prekrivenom ceradom. Bezvezna je Mullen-ova ideja i tehnologija, totalni promašaj. Budućnost su modificirani ženski klonovi na božju sliku i priliku, jasno, s daljinskom kontrolnom jedinicom u našim, a ne u božjim rukama, e to ti je prava revolucija, čitaj sreća, a ovo gore je čista pyzdarija.
odgoovorite sa citatom
Korisnici koji su se zahvalili korisniku Enigma na prilogu
  #754  
Staro 21.08.2017, 17:06
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Mars

Pa naravno. Ako je Zemljina ''nagnutost'' od Ekvatora, ili sunčeve obratnice bili drugačiji u vrijeme postojanja Faetona, na mjestu asteroida koji kruže oko Sunca, između Marsa i Jupitera, onda je i Marsova obratnica bila drugačija. Evo mi konačno i dokaz moje pretpostavke o kojoj sam već pisao u ovoj ''sapunici''...

http://www.index.hr/vijesti/clanak/n...ao/988934.aspx
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg mars1.jpg (49,9 KB, 8x prikazano)
Tip dokumenta: jpg mars2.jpg (42,2 KB, 7x prikazano)
odgoovorite sa citatom
  #755  
Staro 03.09.2017, 21:13
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Karta

Opet se malo vraćam na već objavljenu temu samo zbog toga što mi je smiješno još jedno tumačenje ove misterije.
Pazite ovo:
Kontinenti su nekada bili pomaknuti prema Ekvatoru pa je stoga Antarktika bila toplija i bez ledenog pokrivača...
Onda su se prije jedno 6 000 godina odjednom neki kontinenti odmaknuli, a polovi su do danas ostali pod debelim pokrivačem leda...
Pa zar je teško prihvatiti jednostavniju opciju? Zemljina os, ili nagnutost u odnosu na Ekvator se promijenila. Danas je 23.5 stupnjeva, a sigurno je bila oko 40. Neću ponavljati dokaze svoga mišljenja koji su vidljivi na raznim stranama svijeta...

https://www.express.hr/life/misterij...o-je-laz-12022
odgoovorite sa citatom
2 x *Hvala* korisniku Grga za ovaj prilog:
  #756  
Staro 21.09.2017, 13:55
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Zlato(?)

Joj da je meni ovakva kuća, ne treba ni karta, ni stare priče o zakopanom blagu, ni oznake u kamanu i drvetu, ni detektor metala. Jedini mi je problem što ne razumijem o čemu pričaju. Ajde ako netko ima volje neka ukratko prevede na ''naški jezik'', jer me živo zanima o čemu pričaju.

Dobrovoljac neka napiše par rečenica, ukratko...

Meni je ''film'' jako zanimljiv, naročito pred kraj...

https://www.youtube.com/watch?time_c...&v=qLQJdK1Lmi0
odgoovorite sa citatom
  #757  
Staro 21.09.2017, 16:42
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Još jedna Troja

Da još malo (opet) zakompliciramo pokušaje traženja legendarne Troje evo još jedne nove, koja me je zainteresirala, jer autor spominje jednu lokaciju nepuni kilometar od moje kuće, u selu Lađevac. Ovaj podatak zaista nisam znao i nisam siguran da itko u okolini zna. Odavno razmišljam zašto se zove baš Lađevac, a u njemu nema niti potoka kamo li veće plovne rijeke. Najbliža je Sava udaljena više od 10 km. Autor opisuje putovanje Argonauta putem kojim su prošli i po mojoj teoriji, osim što se nikako ne mogu složiti s lokacijom Troje...

https://www.youtube.com/watch?v=3aiM9WWO1sQ
odgoovorite sa citatom
  #758  
Staro 03.10.2017, 17:58
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Opet Eskimi

Eskimi ponovo upozoravaju svijet o mogućoj, nadolazećoj, globalnoj kataklizmi. Čini mi se kako ih svjetska javnost totalno ignorira i omalovažava. Ja im vjerujem uz opet jednu ispravku: Zemlja se nije nagnula prema Sjeveru, već prema Jugu i ne samo da se nagnula, već se i dalje naginje, sve dok se ne dogodi ono što mora, a to je u znanstvenom svijetu nezamislivo. Osobno predviđam još veće klimatske ekstreme, a ako se TO dogodi postepeno, o čemu sam u ovoj ''trakavici'' pisao nekoliko puta, Zemlja će se manje bolno prilagoditi novim uvjetima, a ako se dogodi u par dana, e onda dolazi novi OPĆI POTOP, stoga gradite vikendice i apartmanska naselja na brdima. Meni je najbliži Psunj, na 1000 metara nadmorske visine. Na obroncima Psunja, koju stotinu metara niže od vrha, posjedujem jedno 4 jutra šume koju pomalo krčim i spremam se za turizam, naravno čim se vrati voda u Panonsko More. Već je izgrađena jedna lovačka ''čeka'' i malo spremište za kukuruz zbog zimske prehrane divljači...

https://www.express.hr/znanost/jeziv...omaknula-12377
odgoovorite sa citatom
  #759  
Staro 03.10.2017, 19:27
Korisnička slika od pike.sch
pike.sch pike.sch je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 16.12.2007
mjesto: panonia
Starost: 52
prilozi: 2.175
Zahvaljivao se: 143
Dobio je 569 zahvalnice(a/u) za 241 priloga
Eskimima odgovara otopljenje Grenlanda. Moci ce da sade krompir, sljivu, bundevu na kraju i juzno voce postade severno. Trebalo bi da dobiju drzavu sad posle Katalonije.
__________________
tesoro tejon
odgoovorite sa citatom
  #760  
Staro 15.10.2017, 22:41
Korisnička slika od pike.sch
pike.sch pike.sch je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 16.12.2007
mjesto: panonia
Starost: 52
prilozi: 2.175
Zahvaljivao se: 143
Dobio je 569 zahvalnice(a/u) za 241 priloga
Godina Troje http://www.blic.rs/kultura/vesti/god...radnju/rj4fme1
__________________
tesoro tejon
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
Koga postaviti z amoderatora u forumu "Mjesto za razmjenu"? Vumi Kako? 10 14.12.2007 19:17
"Tamo preko Vrbasa"-Tomo Maric x_lav Zanimljivosti 1 13.11.2005 20:40
"Garrett GTI-2500 "Supreme Pro 4" DINIC Vrste i namjena 12 06.02.2005 03:30
Ako moze jos jedna mala pomoc"Quattro MP" DINIC Vrste i namjena 1 03.12.2004 20:54


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!